احتمال ورود ویروس جدید به کشور با واکسن کرونای خارجی | برجام برای ایران هیچ دستاوردی ندارد

احمدی گفت: در خصوص برجام الحمدلله مجلس شورای اسلامی مخالفت شدیدی دارد زیرا برجام هیچ دستاوردی برای ما ندارد، همچنین باید بدانیم که دیپلماسی خنده کارساز نیست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل ار رکنا، دکتر محمدرضا احمدی، نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به مناسبت سالگرد شهادت شهید سپهبد سردار حاج قاسم سلیمانی گفت و گویی داشتیم. در زیر مصاحبه وی با رکنا که از وضعیت کرونا در استان گیلان، بودجه ۱۴۰۰، برجام و مجلس ، ترامپ و شهادت سردار سلیمانی، جوبایدن و تفاوت های آن با ترامپ … می توانید بخوانید:

تاثیر منفی کرونا بر ۹۵ درصد سیستم آموزشی دنیا
وی در خصوص اینکه مهمترین مسئله ای که در این روزها در جامعه جهانی مطرح است موضوع کروناست، استان گیلان یکی از مناطقی بود از ابتدای شیوع کرونا به شدت با آن ویروس درگیر بود و تا کنون شهدای سلامت بسیاری از این استان تقدیم شده است، کرونا چه آسیب های جانی و مالی برای استان گیلان داشت؟

 کرونا مهمان ناخوانده ای بود که به یکباره در بین جامعه ما ظهور پیدا کرد. اگر بخواهیم از نظر آموزشی آسیب های کرونا را بیان کنیم، باید گفت که بنا به آمار کرونا به بیش از ۹۵ درصد از سیستم آموزشی دنیا اثر منفی گذاشته است، بالطبع این موضوع در کشور ما نیز اتفاق افتاده و استان گیلان نیز از آسیب های آموزشی ناشی از کرونا بی بهره نمانده است. در کشور ما تعدادی از استان ها از نظر امکانات زیرساخت ها و شرایط بهتری دارند و بعضی استان ها نیز از شرایط و امکانات خوبی بهره مند نیستند، در این بین استان گیلان یکی از استان هایی بود که از نظر زیرساخت های پزشکی، بهداشتی و درمانی بسیار ضعیف بود لذا در همان روزهای اولیه که مصادف شده بود با انتخابات مجلس شورای اسلامی، همه مردم سردرگم شده بودند که بیماری کووید۱۹ چیست؟ چه چیزهایی باید مصرف کنند؟ در عین حال در آن زمان ماسک کافی موجود نبود، تجهیزات پزشکی کامل نبود و از طرفی با کمبود تخت های بیمارستانی مواجه شده بودیم و اکسیژن برای تنفس افراد نیازمند اندک بود، در نهایت این شرایط باعث شد تا آسیب ببینیم.

کرونا ضعف های اقتصادی و سلامت گیلان را نشان داد
بنابراین، کرونا هم به جان مردم آسیب زد و هم مردم مجبور بودن که مغازه هایشان را ببندند و از نظر مالی نیز آسیب ببینند. از طرفی در بحث آموزشی نیز آسیب هایی وارد شد و در کل مجموعه های یک جامعه از جمله استان گیلان آسیب دید. با این حال استان گیلان از قبل از شیوع کرونا هم یکسری مشکلات داشت، مثلاً همه ابراز می داشتند که استان گیلان، مازندران و گلستان قطب کشاورزی کشور هستد، این درحالی است که استان های مازندران و گلستان به صنعت خود از جمله صنعت توریسم نیز پرداخته اند و آن را تقویت کرده اند ولی استان گیلان فقط به بخش کشاورزی خود توجه داشته است و چندان در بخش صنعتی فعال نبوده، بنابراین بعد از شیوع کرونا همان مقدار اندکی که در حوزه صنعت گیلان فعال بود به دلیل خرید و فروش نکردن در این بخش و ترس از ابتلا به کرونا این بخش نیز آسیب دید.

به طور کلی استان گیلان هم از نظر جانی و هم از نظر مالی آسیب دید، البته این دشواری ها و سختی ها همچنان ادامه دارد تا ان شاءالله شیوع ویروس منحوس کرونا در جامعه به اتمام برسد.

وزیر هم از فقر بهداشتی درمانی استان گیلان خبر نداشت
با شیوع کرونا متوجه شدیم که استان گیلان از نظر تعداد مراکز درمانی و پزشکی با توجه به جمعیت این استان و اینکه استانی توریست پذیر و پرجاذبه است بسیار اندک است، چه برنامه هایی با توجه اینکه محققان معتقدند علاوه بر کرونا ممکن است در آینده نیز با ویروس های ناشناخته جدیدی مواجه شویم در دستور کار دارید؟

گاهی بعضی از تهدیدات و خطرات باعث می شود که به ضعف های خود بیشتر پی ببریم. بنده در جلسه ای که با وزیر ب