طنز/دایره المعارف امتحانات پایان ترم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ,  آیدین سیارسریع در روزنامه قانون نوشت: دایره المعارف امتحانات پایان ترم به مناسبت فرارسیدن ایام امتحانات دانشگاه ها امروز تصمیم گرفتیم چند مساله مهم را پیرامون امتحانات که به عنوان یک معضل هم می توان به آنها نگاه کرد بررسی کنیم و به این سوال پاسخ دهیم که […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ,  آیدین سیارسریع در روزنامه قانون نوشت:
idin

دایره المعارف امتحانات پایان ترم

به مناسبت فرارسیدن ایام امتحانات دانشگاه ها امروز تصمیم گرفتیم چند مساله مهم را پیرامون امتحانات که به عنوان یک معضل هم می توان به آنها نگاه کرد بررسی کنیم و به این سوال پاسخ دهیم که این عبارات واقعا چه معنی ای می دهند.

فرجه چیست؟

همانطور که قبل از ذبح به گوسفند آب می دهند به دانشجو هم قبل از امتحانات فرصتی می دهند تا برای خودش خوش باشد. دانشجو در ابتدای شروع فرجه کمی جزوه ها را نگاه می کند و بعد از ناامیدی همچون فردی که بهش گفته اند تا دو ماه دیگر می میری برو هر غلطی که می خواهی بکن، از هیچگونه لذتجویی (اعم از دیدن فیلم های ندیده، خوابیدن در حد اصحاب کهف، انجام بازی کامپیوتری به صورت نان استاپ، عبور از مخاطب خاص و مخاطب قرار دادن عام و …) دریغ ننموده و خود را به درجه فنای فی الفرجه می رساند. بطور کلی می توان گفت آن میزانی که دانشجویان ما در ایام فرجه لذتجویی می کنند میلیاردر امریکایی در وگاس نمی کند. ولی به نظرم همین که دانشجو در این ایام جلوی خودش را می گیرد و معتاد نمی شود جای تقدیر دارد.

شب امتحان چیست؟

شب امتحان از جمله شب های معنوی است که موجب نزدیکی دانشجو با خداوند از طریق ذکر و راز و نیاز می شود. شب امتحان شب آزاد شدن ظرفیت ها و شکوفا شدن استعداد دانشجویان است. خیلی از این دانشجویان بعد از تجربه شب امتحان و مشاهده توانایی های خود در زمینه تقلب نویسی مسیر زندگی شان عوض شد و الان دست کم ۲۵۰ دانشجو داریم که توانسته اند رمان بینوایان را روی یک دانه برنج بنویسند و نام خود را در گینس به ثبت برسانند.

یکی دیگر از ویژگی های شب امتحان این است که دانشجو به طرز عجیبی به هر چیزی غیر از درس علاقه پیدا می کند. در پاره ای از موارد دیده شده که دانشجو با کتاب باز در حالی که چشمانش را برای دقت بیشتر تنگ کرده به مستندِ تخم ریزی دلقک ماهیِ آب شور می نگرد. بعضی ها که خیلی حالشان خراب است با ۲۰:۳۰ هم جذب می شوند. البته تقصیری ندارند. گاهی درس ها آنقدر فشار می آورند که آدم برای فرار از آن به سخنرانی استاد … هم چنگ می اندازد.

مراقب کیست؟

مراقب کسی است که در کودکی توجهات لازم به او نشده و غالبا در نقش تیر دروازه در گل کوچیک مورد استفاده قرار می گرفته. او از کودکی دوست داشت میتی کومون باشد تا همه به او احترام بگذارند و به محض بردن اسمش به خاک بیفتند ولی از آنجایی که هر چه می دوید به جایی نمی رسید بیشتر کاراکتر زمبه را در یادها تداعی می کرد. مراقب بعد از سپری کردن دوران کودکی به مرحله ای رسید که برای تیر دروازه شدن کمی بزرگ بود، به همین دلیل از او به عنوان گاز اشک آور برای متفرق کردن افراد استفاده می کردند، چون بنده خدا هر جا پا می گذاشت می گفتند اه باز این پسره اومد و پراکنده می شدند. همه اینها باعث شده تا تمام عقده های فروخورده ی مراقب در جلسه امتحان ظهور پیدا کند و مراقب همچون عقابی تیزبین دانشجویان را تحت نظر داشته باشد و خود را در حد ناظر سازمان ملل جدی بگیرد. وی معمولا با گفتن «ورقه ات رو درست بگیر»، «گوشیتو بذار تو جیبت»، «میام پاره می کنما» و «دیگه وقتی نمونده» (به صورت کاذبانه!) سعی در ارضای روحی-روانی خود دارد. پس بیایید با مراقب مهربان باشیم، با او نجنگیم و به تهدیداتش احترام بگذاریم. باور کنید هرکس جای او بود با آن حجم از آسیب های روحی تا الان قاتل زنجیره ای شده بود ولی او نجیبانه به شغل شریف کارمندی رضایت داده است.

استاد کیست؟

از آنجایی که دوستان در گوشی به بنده اشاره می کنند که دیگر جایی برای مطالب بقیه همکاران باقی نمانده به همین مقدار کفایت می کنم که استاد همان موجودی است که سر جلسه امتحان حاضر می شود و در حالی که لبخندی سادیستیک بر لب دارد با گفتن «اینا همه اش تو جزوه بود» و «از این ساده تر امکان نداشت» از عجز و خنگی دانشجویان لذت می برد. سپس بالای سر دانشجویان مونث حاضر می شود و برای آنان توضیحاتی را با لبخند ارائه می دهد ولی تا پسرها از او می خواهند که یک لحظه بیاید قاطعانه می گوید «دیگه به هیچ سوالی جواب نمیدم» و با شور و انرژی کلاس را ترک می کند. همین خصیصه استاد را موجودی سهل و ممتنع جلوه می دهد. پس بیایید در کنار مراقب استاد را هم درک کنیم. ثواب دارد.

Share