ورود آزمایشی نخستین قطار روسی از مرز آستارا به خاک ایران + تصاویر

نخستین قطار باری از مقصد سن‌پطرزبورگ روسیه ظهر امروز به صورت آزمایشی با حضور مسئولین راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان از طریق خط‌ریلی آستارا- آستارا وارد خاک جمهوری اسلامی در شهرستان آستارا شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، نخستین قطار باری از مقصد سن‌پطرزبورگ روسیه ظهر امروز به صورت آزمایشی با حضور مسئولین راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان از طریق خط‌ریلی آستارا- آستارا وارد خاک جمهوری اسلامی در شهرستان آستارا شد.

بار این قطار روسی که ۶ واگن ۵۵ تنی حامل تخته نراد و ام.دی.اف است در بارانداز راه‌آهن بین‌المللی آستارا- آستارا در خاک جمهوری اسلامی ایران در شهرستان آستارا تخلیه و سپس، خاک ایران را از طریق خط‌ریلی آستارا- آستارا به مقصد روسیه ترک می‌کند.

به‌گفته مسئولین راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، هدف از ورود آزمایشی نخستین قطار باری به خط‌ریلی آستارا- آستارا، بررسی نکات فنی و ارزیابی زیرساخت‌های به‌کاررفته در راه‌آهن بین‌المللی آستارا- آستارا است تا نواقص فنی این پروژه بین‌المللی تا زمان افتتاح رسمی راه‌آهن برطرف شود.

راه‌آهن بین‌المللی آستارا- آستارا قرار است در فروردین ماه سال ۹۷ با حضور روسای‌جمهور ایران و جمهوری آذربایجان در نقطه صفری مرزی شهرستان آستارا به بهره‌برداری برسد که بهره‌برداری از این پروژه، آغازگر فصلی جدید از روابط سیاسی و اقتصادی بین دو کشور است.

سند توافق‌نامه اتصال راه‌آهن جمهوری آذربایجان به جمهوری اسلامی ایران، مهر ماه سال ۹۴ در نشست کمیسیون همکاری‌های اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان در فرمانداری شهرستان آستارا به امضا رسید و عملیات اجرایی آن در یک اردیبهشت سال ۹۵ با حضور وزاری دو کشور آغاز شد.

 

Share