افشای بیش از ۳۰ دیدار میان دیپلمات سابق و فعال سیاسی ایرانی با مقامات آمریکا در کاخ سفید

بر اساس فهرست دیدارهای رسمی ثبت شده در کاخ سفید که نشان دهنده ملاقات های مقامات و شخصیت‌ها با باراک اوباما است، دیپلمات سابق ایرانی و یکی از شخصیت‌هایی که گفته می‌شود در دوره اوباما تلاش بسیاری برای تغییر سیاست به نفع ایران داشته است، بیش از ۳۰ دیدار با مقامات ارشد کاخ سفید داشته‌اند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، به نقل از تابناک، بر اساس فهرست دیدارهای رسمی ثبت شده در کاخ سفید که نشان دهنده ملاقات های مقامات و شخصیت‌ها با باراک اوباما است، دیپلمات سابق ایرانی و یکی از شخصیت‌هایی که گفته می‌شود در دوره اوباما تلاش بسیاری برای تغییر سیاست به نفع ایران داشته است، بیش از ۳۰ دیدار با مقامات ارشد کاخ سفید در دو دوره باراک اوباما داشته‌اند.

بر اساس گزارش های رسمی دیدارهای روزانه ثبت شده در کاخ سفید در دوره باراک اوباما مشخص شده است که دیپلمات سابق ایران، سید حسن موسویان، سه بار در کاخ سفید میزبان مقامات ارشد دولت اوباما بوده است و در همین حال مشخص شده که تریتا پارسی عضو ارشد شورای ایرانیان آمریکا – که بسیاری او را چهره ای مهم در فعالیت به نفع ایران در دولت اوباما میدانند – بیش از ۳۰ بار با مقامات دولت اوباما دیدار داشته است.

مقامات مطلع از محتوای این دیدارها بیان کرده‌اند که هم حسین موسویان و هم تریتا پارسی به کاخ سفید در راستای ایجاد ارتباطات میان ایران و کاخ سفید که منجر به رقم خوردن مذاکرات هسته ای شده است، کمک فراوانی کرده اند. همچنین بیان شده است که سید حسین موسویان دیدارهایی با مدیر ارشد شورای امنیت ملی کاخ سفید «رابرت مالی» که به اوباما در مورد سیاست‌های آمریکا در خاورمیانه و مبارزه با گروه داعش مشاوره میداده است، داشته است.

همچنین تریتا پارسی دبیر شورای ملی ایرانیان آمریکا که ارتباطات نزدیکی با کاخ سفید داشته و یکی از چهره‌های مؤثر در تدوین روایتی متفاوت از ایران در سیاست خارجی ایالات متحده بوده است، طی چندین بار دیدار خود از کاخ سفید، ملاقات های مهمی با سران دولت قبلی آمریکا داشته است.

از جمله این دیدارها یک دیدار کاملاً خصوصی و تنها با «بن رودز» مشاور ارشد اوباما در حوزه سیاست خارجی و دیدار با رابرت مالی کالین کال مشاور ارشد امنیت ملی جو بایدن معاون اوباما بوده است. همچنین بیان شده که تریتا پارسی چندین دیدار نیز با مقامات ارشد و میز ایران در شورای امنیت ملی کاخ سفید داشته است.

وی در این مورد به روزنامه واشنگتن فری بیکون گفته بود که به داشتن روابط نزدیک با دولت اوباما افتخار میکند و حمله های جمهوری خواهان و منتقدان به دیپلماسی آمریکا در خصوص ایران نتوانسته آسیبی به روابط وی با تیم اوباما بزند. پارسی گفته بود: من خوشحام که شما موضوع رواب نزدیک من با دولت اوباما را مورد توجه قرار داده و پررنگ میکنید زیرا این نشانی از آن است که همه حملات و اتهامات دروغین در مورد نهاد و سازمان ما نتوانسته است اعتبار ما در واشنگتن را زیر سؤال ببرد. در عوض ما از یک رابطه نزدیک و قوی با کاخ سفید برخوردار شدیم که به اطمینان از برنامه هسته ای ایران و اینکه این برنامه به جنگ ختم نشود کمک فراوانی کرد.

این در حالی است که منتقدان دولت اوباما و ناراضیان از توافق هسته ای از این دیدارها انتقادات زیادی کرده اند. از جمله مایکل رابین یکی از مشاوران قبلی پنتاگون بیان کرده است: راه دادن اشخاصی – مانند پارسی – که دیدگاه‌های آن‌ها تفاوتی با دیدگاه‌های مقامات نظام ایران ندارد مانند راه دادن روباه به درون آشیانه پرندگان است. مانند آن است که در دوره جنگ سرد به لابی گران شوروی اجازه داده میشد تا سیاست‌های آمریکا را هدایت کنند.

در همین حال سعید قاسم نژاد که یکی از چهره‌های اپوزیسیون خارج از کشور ایرانی است و در بنیاد حمایت از دموکراسی – که از سوی رژیم اسرائیل حمایت میوشد – عضویت دارد، بیان کرده است: این واقعیت که چهره‌هایی نظیر سید حسین موسویان و افرادی از شورای ملی ایرانیان آمریکایی ارتباطات نزدیک با کاخ سفید در دوره اوباما داشته‌اند و در تدوین سیاست‌های خارجی اوباما در مورد ایران مشارکت میکرده اند، نشان میدهد که دولت دونالد ترامپ باید نه تنها سیاست‌ها در مورد ایران را به شدت تغییر دهد بلکه باید تیم های ایرانی در نهادهای مربوطه را نیز تغییر دهد.

Share