بدعهدی دولت سود تسهیلات نوسازی بافت فرسوده را به ۱۸ درصد رساند

عضو کمیسیون عمران مجلس، از عملکرد دولت و بانک ها در حوزه نوسازی بافت فرسوده انتقاد کرد و گفت: بانک ها سهم دولت در تسهیلات بانکی را نیز بر دوش مردم آوار کرده اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا حسن خسته بند در گفت وگو با خانه ملت، با انتقاد از عملکرد دولت و بانک ها در حوزه نوسازی بافت فرسوده، گفت: طبق قانون مصوب سال ۹۳ پرداخت وام نوسازی با سود ۹ درصد از سوی بانک مرکزی به بانک ها ابلاغ شد اما متاسفانه با بدعهدی دولت در تامین سهم خود اکنون مردم با نرخ سود ۱۸ درصدی اقساط این نوع تسهیلات را پرداخت می کنند.

نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه کمیسیون عمران مجلس بارها نسبت به تامین منابع نوسازی بافت فرسوده به دولت تذکر داده است، افزود: دولت باید برای نوسازی بافت فرسوده رقمی در حدود ۷۲ هزار میلیارد تومان به بانک ها پرداخت می کرد که عدم تحقق مشکلاتی را برای مردم ایجاد کرده است.

سهم دولت از جیب مردم تامین شد

وی با تاکید بر اینکه متاسفانه بانک ها در پی بدعهدی دولت در تامین منابع اقدام به اخذ تعهد از متقاضیان برای دریافت سهم دولت نیز شده اند، تصریح کرد: این اقدام بانک ها تخلف بوده و دولت باید هر چه سریع تر با پرداخت سهم خود به این موضوع پایان دهد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه اقساط تسهیلات نوسازی بافت فرسوده اکنون برای متقاضیان ۱۸ درصد محاسبه می شود، گفت: بسیاری از متقاضیان توان پرداخت نداشته و بدهی های معوق در این راستا نیز شکل گرفته است.

تزریق دو مرحله ای اعتبار از سوی دولت به بانک ها

خسته بند با تاکید بر اینکه بانک ها با اخذ مطالبات خود از مردم که دولت موظف به پرداخت آن است کلاهبرداری محرز کرده اند، افزود: با پیگیری های مستمر مقرر شد برای رفع این مشکل رخ داده در دو مرحله تزریق اعتبار به میزان ۵۲ هزار میلیارد و همچنین در مرحله بعد ۲۰ هزار میلیارد به زودی پرداخت شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با اشاره به تاکیدات رئیس جمهور بر ضرورت نوسازی بافت فرسوده، تصریح کرد: مردم نسبت به وعده های دولت بدبین شده از این رو در طرح بازآفرینی شهری نیز بعید است همکاری داشته باشند.

وی با بیان اینکه باید بدانیم تمرکز دولت بر نوسازی بافت فرسوده مشکلی از مردم حل نمی کند، گفت: زیرا این بافت فرسوده میزان قابل توجهی تولید مسکن نخواهد داشت.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه در کشور به تولید سالی ۸۰۰ تا یک میلیون مسکن نیاز است، افزود: دولت باید به سمت تولید مسکن حرکت کرده و از انفعال در این بخش دوری کند.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه آمار و ارقام ها در حوزه بافت فرسوده نوسازی شده هنوز در عمل مشهود نیست، گفت: دولت باید به سمت عملیاتی کردن وعده های خود حرکت کند.

Share