سد لاسک قصه پرغصه مردم شفت است|اختصاص بیش از ۲۱ میلیارد تومان تسهیلات برای اشتغال روستایی

محسنی وضعیت سد لاسک را قصه پرغصه مردم شفت به ویژه روستاییان محدوده احداث پروژه برشمرد و افزود: تعیین تکلیف سد لاسک مطالبه عمومی مردم این شهرستان است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا نشست شورای اداری شهرستان شفت با حضور حجت الاسلام افتخاری نماینده مردم فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی، کاظم لطفی مدیرعامل آب منطقه ای و علیرضا شعبان نژاد رییس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان صبح امروز به ریاست محمد رضا محسنی فرماندار شفت در سالن میرزای شفتی فرمانداری برگزار شد.

 فرماندار شفت در این جلسه با اشاره به فرارسیدن میلاد دخت نبی مکرم اسلام حضرت فاطمه(س) پیشاپیش روز زن و مادر را تبریک گفت و افزود: از تلاش های یک ساله مدیران خدمتگزار قدردانی می کنم.

وی با بیان اینکه برگزاری شکوهمند انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا یکی از رویدادهای  مهم سال ۹۶ بود، افزود: بیش از ۹۰ درصد از مردم شهرستان شفت با وجود همه مشکلات و مطالبات پای صندوق های رای حاضر شد و در ۲۲ بهمن نیز یک راهپیمایی تماشایی را به نمایش گذاشتند.

نماینده عالی دولت در شفت با اشاره به اینکه سال ۹۶ سال پرباری بود افزود: تحقق شعار اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال یکی از دغدغه های دولت دکتر روحانی بوده است.

وی در ادامه با بیان اینکه در سال جاری ۱۶ میلیارد تومان تسهیلات طرح رونق تولید به صنعتگران و تولید کنندگان اهدا شد، افزود: یک میلیارد و ۹۰ میلیون تومان نیز به مشاغل خانگی اختصاص یافت و در سال ۹۷  نیز دولت در قالب طرح کارا بالغ بر ۲۱ میلیارد و ۸۲۷ میلیون تومان تسهیلات کم بهره برای مشاغل پایدار روستایی و عشایری در شهرستان شفت در نظر گرفته است.

محسنی با اشاره به کاهش نزولات آسمانی و احتمال کم آبی و خشکسالی در گیلان در سال زراعی پیش رو افزود: مدیریت آب و داشتن برنامه کارا باید در اولویت دستگاه های ذیربط قرار گیرد .

وی با بیان اینکه شفت ۱۴ هزار و ۳۳۶ هکتار اراضی شالی دارد که سالانه ۶۷ هزار تن شلتوک برنج از آن استحصال و بالغ بر ۴۰ هزار تن برنج سفید در این شهرستان تولید می شود افزود: شهرستان شفت چهارمین تولید کننده برنج در گیلان است و در بخش کشاورزی از ظرفیت های بالایی برخوردار است.

فرماندار شفت به کاهش میزان اعتبارات شهرستان در سال ۹۶ اشاره و تصریح کرد : از مجموعه این اعتبارات ۸۶۰ میلیون تومان برای پروژه های آب منطقه ای اختصاص یافت که ۶۳۰ میلیون تومان از ۳ درصد نفت و ۲۳۰ میلیون تومان از منابع استانی بود.

وی بر ساماندهی سردهنه های رودخانه ها برای تامین آب کشاورزی شالیزارها تاکید کرد و افزود: نهر سونگ بالغ بر ۲ هزار هکتار از راضی را آبیاری می کند و نیازمند مساعدت مدیرکل آب منطقه ای گیلان است و درباره نهر خانم جوب نیز مکاتبات متعددی انجام  گرفته است.

وی به مشکلات سردهنه های داکله سرا، بیجارسر و صیقلان نیز اشاره و در ادامه خواستار تسریع در عملیات اجرایی سد نهزم برای سال زراعی جدید شد.

فرماندار شفت با بیان اینکه وسعت آببندان های کلاچ خندان و شیخ محله به ترتیب ۱۷ و ۲۵ هکتار است، افزود: آببندان های ۱۴ هکتاری ملاسرا و ۱۲ هکتاری نصیرمحله ضمن تامین آب کشاورزی می تواند بستر مناسبی برای توسعه گردشگری باشد و اگذاری لایروبی برخی از این آببندان ها به بخش خصوصی باید استمرار داشته باشد.

وی وضعیت سد لاسک را قصه پرغصه مردم شفت به ویژه روستاییان محدوده احداث پروژه برشمرد و افزود: تعیین تکلیف سد لاسک مطالبه عمومی مردم این شهرستان است.

محسنی با اشاره به اینکه فاز دوم جاده شفت – زنجان به دلیل مشکلات زیست محیطی در مرحله مطالعات باقی مانده است، افزود: از مسیر ۱۷ کیلومتری راه عشایری این محدوده ۵ کیلومتر دارای پوشش جنگلی ای است افزود: به دنبال رفع موانع برای برای دریافت پیوست زیست محیطی برای این راه عشایری هستیم.

وی با بیان اینکه چاه های آب در روستاهای خمیران، تالش محله، تکرم، کوزان و لاقان نیازمند تجهیز و اصلاح است، افزود: بهسازی و نوسازی ایستگاه های پمپاژ آب در روستاهای نوده پسیخان، تازه آباد پسیخان، کوزان، کاظم آباد، گوراب لیشاوندان و بیجارسر یکی از درخواست های مردم و مسوولین محلی است و جهاد کشاورزی باید این مشکلات را پیگیری کند.

وی در ادامه با بیان اینکه ۳۴۰ هکتار از شالیزارهای شفت در حال تجهیز و نوسازی هستند، افزود: از مجموع ۱۴ هزار و ۳۳۶ هکتار از اراضی کشاورزی  ۵ هزار و ۷۰۰ بهزراعی شده است و میزان باقیمانده نیازمند مساعدت سازمان جهاد کشاورزی گیلان است.

Share