با حضور سرمایه گذار ترک اولین سرمایه‌گذاری بخش خصوصی خارجی در بنادر شمال کشور صورت می‏‌گیرد

اختصاصی پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان خاطرنشان کرد: با سرمایه گذاری از کشور ترکیه که در عراق فعالیت های اقتصادی داشته وارد مذاکره شدیم تا کالای ترانزیتی خود را از طریق بندر انزلی ترانزیت نماید.

اختصاصی پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، حسین چراغی مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان در گفتگو با خبرنگار دیارمیرزا در بندرانزلی با اشاره به افزایش میزان تخلیه و بارگیری کالا اظهار کرد: بر اساس آخرین آمار اخذ شده طی هشت ماه نخست امسال میزان تخلیه کالا در بنادر گیلان با رشد ۶۷ درصدی و میزان بارگیری با رشد ۱۰ درصدی همراه بوده است.cheraghi_2016-09-26_14-02-46
وی از حضور سرمایه گذاران خارجی در بنادر گیلان خبرداد و افزود: با توجه به چشم انداز و سیاستی که برای بنادر استان ترسیم کرده ایم و اهمیت ترانزیت کالا از طریق بنادر أسنان و وجود پتانسیل های کریدور شمال-جنوب به دنبال جذب و حضور سرمایه گذاران خارجی در این حوزه هستیم.
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان با بیان اینکه به دلیل وجود این پتانسیل ها و تمایل سرمایه گذاران خارجی، بخشی از ظرفیت‌های بندر را به ترانزیت اختصاص داده ایم و خاطرنشان کرد: با سرمایه گذاری از کشور ترکیه که در عراق فعالیت های اقتصادی داشته وارد مذاکره شدیم تا کالای ترانزیتی خود را از طریق بندر انزلی ترانزیت نماید.
چراغی در پاسخ به سئوال خبرنگار دیارمیرزا که چرا این سرمایه گذار ترک مسیر ترانزیتی جمهوری اسلامی ایران را مناسب تر از مسیر ترانزیتی کشور ترکیه می داند تصریح کرد: طی مذاکراتى که با شرکت ترک داشتیم مزایای ترانزیت از طریق بندر انزلی را از نظر هزینه تمام شده و زمان حمل کالا تشریح کرده و امادگی خود را برای ارایه خدمات مناسب بندری به این شرکت اعلام نمودیم .
وی با بیان اینکه با حضور سرمایه گذار ترک اولین سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در بنادر شمال کشور صورت می گیرد، ادامه داد: جذب این بازار در دو فاز صورت می گیرد نخست سرمایه گذاری برای ترانزیت روغن خوراکی و در ادامه توسعه سرمایه گذاری در زمینه ترانزیت غلات بعمل خواهد امد که فاز نخست در مرحله انجام تشریفات و امضای قرارداد است.
چراغی مهمترین عوامل موفقیت بنادر گیلان را سرعت دهی در جریان کالا دانست و گفت: هماهنگی با سازمان هایی چون گمرک، منطقه ازاد، کشتیرانی ، پایانه ها و سایر ارگانهای ذیربط با تجارت خارجی در راستای کاهش قیمت تمام شده کالا و تسهیل تجارت از طریق بنادر گیلان، از مهمترین عوامل موفقیت بنادر گیلان در رشد تخلیه و بارگیری و بازگشت بندر انزلی به رتبه اول بنادر شمال کشور است.
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان از پیشنهاد سه شرکت برای مجتمع گردشگری مارینا خبرداد و متذکر شد: با این شرکت ها مذاکرات مثبت و خوبی صورت گرفته است.
وی با بیان اینکه تا پایان امسال با یکی از این شرکت ها قرارداد امضا می کنیم یادآور شد: رویکرد و علاقمندی خوبی در این صنعت وجود دارد و پیش بینی می شود تا سه ماهه نخست سال آینده بخش گردشگری دریایی را افتتاح و به بهره‌برداری برسانیم.

Share