این عمل به هیچ عنوان قابل دفاع و گذشت نیست/شهرداران قبلی به هر طریقی، اجازه نمی دادند که پرسنل شهرداری به ارباب رجوع، بی توجهی و یا بی احترامی کنند/سیلی محکم زمانی به صورت شهر خورد که اکثریت شورا شهامت سوال از شهردار را نداشتند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، زهرا نظری و سینا میری نرگسی دو عضو شورای شهر فومن در خصوص اتفاقات صورت گرفته در این شهر بیانیه مشترکی دادند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، زهرا نظری و سینا میری نرگسی دو عضو شورای شهر فومن در خصوص برخوردِ ناپسندِ مأموران شهرداری فومن بیانیه مشترکی دادند.

photo_2016-11-18_21-57-40

متن این بیانیه به شرح زیر است:

« بسمه تعالی
مردم شریف شهرستان فومن
با اهداء سلام و تقدیم احترام

گردش فیلم برخوردِ ناپسندِ مأموران شهرداری فومن در شبکه های اجتماعی بار دیگر بهانه ای شد تا عملکرد شورای شهر و شهرداری فومن در اذهان عمومی ، با نقد و اظهار نظر شهروندان روبرو شود.

تعرض و بی حرمتی مأموران سد معبر به زنی که سرپرست خانوار می باشد و با حداکثر زحمت و حداقل درآمد، سعی در کسب لقمه نانی حلال دارد به هیچ عنوان قابل دفاع و گذشت نیست!!

جا دارد فومن، همه اهالی شهر و روستاهایش، سنگینی ضربه ای که به آن زن و پسر با غیرتش نواخته شد را به بوته فراموشی نسپارند و همین گونه که از اولین لحظه های وقوع این حادثه به انحای مختلف این مسأله را زیر ذره بین دارند، با همین شدت از کنار این حادثه که امکان داشت برای هر کس دیگر هم رخ دهد، به سادگی گذر نکنند !!
شاید بتوان آخر این ماجرا را پیش بینی کرد؛ مقصر قلمداد کردن چند نفر که در صحنه درگیری حضور داشته اند، عدم تمدید قرارداد برخی افراد، پرونده و محکومیت و …!!

به عبارتی باز هم شاهدِ قربانی شدنِ قربانیها خواهیم بود !!
یعنی اینکه به مانند بسیاری از مسائل دیگر که در گوشه و کنار این شهر می گذرد باز هم فقط به ظواهر سطحی آن پرداخته خواهد شد! و بررسی علل و ریشه هایی که موجبات چنین رفتارهایی را فراهم می آورد به فراموشی سپرده می شود !!

به استحضار مردم شریف شهرستان فومن می رسانیم که این اولین باری نیست که یک شهروند توسط شهرداری فومن مورد بی حرمتی قرار می گیرد و اگر فکر درست و کاری اساسی انجام نشود آخرین بار هم نخواهد بود!!

آنچه که به وقوع پیوست، محصول سلسله رفتارهایی است که در دوره اخیر مدیریت شهرداری فومن، در سیستم شهرداری جاری و ساری شده است!!
لااقل در دوره های قبلی و در دوره شهرداران قبل، علیرغم همه انتقادات، هیچگاه شاهد چنین رفتاری، نبوده ایم و این نشان می دهد که شهرداران قبلی به هر طریقی، اجازه نمی دادند که پرسنل شهرداری به ارباب رجوع، بی توجهی و یا بی احترامی کنند!!

تهدید یک عضو شورا توسط راننده مستقیم شهردار به ضرب و جرح !! ، شکایت مدیریت شهری از یک مربی ورزش شهر !! ، بی احترامی به یکی از حقوقدان برجسته فومنی دارای مدرک دکتری در داخل ساختمان شهرداری!!، بی احترامی به ارباب رجوع به شهادت اکثریت اعضای شورا حامی مدیریت شهرداری !! ، پخش CD پارک آبی ، خلاف شئونات اسلامی در شهرداری و بین اعضای شورای اسلامی شهر توسط مدیریت شهرداری!!، از جمله مصادیقی است که در این دوره مدیریت شهرداری به عینه دیده شده است !!

باید یادآوری کنیم که ما نه امروز ، بلکه به کرّات چنین سیلی هایی را خورده ایم و به جهت نجابت مردم ، و یا قلب واقعیت ها از کنارشان گذشته ایم.

آن روزی که در جلسه رسمی شورای اسلامی شهر فومن ، در خصوص ساماندهی دستفروشان و جمع آوری سد معبر گفتگو می شد ، ما اعلام کردیم که با توجه به وضعیت اقتصادی وخیم مردم ، با توجه به اینکه دستفروشان از طبقه ضعیف جامعه و کم درآمد هستند ، باید در خصوص سد معبر و دستفروشان تأمل و تدبیر بیشتری به کار بست ، اما متأسفانه برخی فقط به صورت مسأله توجه داشتند و با بیان اینکه در ظرف مدت سه ماه (( در سال اول دوره چهارم )) ، کل مشکل سد معبر در فومن را حل می کنیم !! ، به سادگی نشان دادند که از عمقِ دلایلِ ناچاری مردم به دستفروشی و معظلات موجود بی اطلاع هستند.

در آن روز ، اولین سیلی بر صورت کسانی نواخته شد که با فروشِ دست رنجِ خود به ارزانترین قیمت ، به دنبال کسب روزی حلال بودند !!

آری !! آن ایام که مدیریت شهرداری طرح های کپی برداری شده و مطالب اینترنتی را به نام برنامه راهبردی به اعضای شورای شهر تحویل داد و علیرغم درخواست ما ، برای بررسی دلایل کارشناسی در خصوص علل عدم اجرای آن ، اکثریت شورا شهامت سؤال از شهردار را ندارند ، سیلی محکمی به صورت شهر ما خورد !!

آن روزها که مدیریت شهری ، بدون مطالعات امکانسنجی فنی و اقتصادی و بدون زمانبندی پیش بینی شده ، غافل از آگاهی در خصوص وظایف ذاتی شهرداری ، به سر و روی شهر دست می کشید و اجرای یک طرح ساده ، ماه ها به درازا می کشید !! و یا حتی هنوز خیلی از آنها به اتمام نرسیده ، سیلی هایی به حرمت تک تک شهروندان نواخته می شود !!

آن ایام که برخی از اعضای شورا در جلسه شورای شهر و در جلسات با برخی مسئولین و مردم با ایراد نطق های طولانی ، همه جوانب مدیریت شهرداری را زیر سئوال می بردند !! و اما به هنگام شن ریزی ، آسفالت و … در ملاء عام آفتابی می شدند و عکسی به یادگار می گرفتند !! ، سیلی به گوش شهروندان نواخته می شد !!

آن هنگام که رفتگران زحمتکش ، به دلیل بی تدبیری و عدم برنامه ریزی مدیریت شهرداری ، در هنگامه آغاز سال تحصیلی حقوق و اضافه کاری چندماهه شان را دریافت نکردند و فرزندان آنها نتوانستند حداقل های آغاز سال تحصیلی را داشته باشند به گوش شهروندان سیلی نواخته شد !!

در آن زمان که اکثریت شورا ، از یک سو به نبودن سطل زباله در سطح شهر اعتراض داشتند و از سوی دیگر ، ما با شکایت مدیریت شهرداری در راهروهای دادگستری برای حضور در دادگاه وقت می گذراندیم !! به صورت شهروندان این شهر سیلی نواخته شد !!

در تمامی روزهایی که ما به حسب وظیفه قانونی مان ، مشکلات را بیان می کردیم و دوستانی که ۵ رأی ثابت زیر همه مصوبه ها داشتند بر ما خرده می گرفتند که چرا اعتراض می کنید !! و ما را به ایجاد تفرقه و مانع تراشی در برابر مصوبه ها متهم می نمودند ، به صورت تک تک شهروندان سیلی نواخته شد !!

در زمان هایی که خبرنگاران آزاده ، مشکلات شهر را بیان می کردند و با شکایت مدیریت شهرداری در برابر قاضی قرار گرفتند و عده ای با نام خبرنگار و فقط برای گرفتن امتیاز و هدایا در ایام خاص سکوت کردند !! و مشکلات را ندیدند بر گوش مردم این شهر سیلی نواخته شد !!

آن روز ، در جلسه ای که نمایندگان رانندگان تاکسی حضور داشتند و مدیریت شهرداری با قهر ، جلسه را ترک و به شهروندان این شهر بی احترامی کرد !! و تعدادی از اعضای شورا سکوت کردند !! و نشریاتی با نگاه سطحی به مسائل ، به انحای مختلف از مدیریت شهرداری حمایت و به این موضوع نپرداختند !! و بالعکس سخنانی را تیتر کردند تا ما را تخریب نمایند ، به گوش شهروندان سیلی نواخته شد !! ، همان نشریاتی که فردا رگِ غیرت حمایت از شهروندان را برجسته و همین مسأله را با آب و تاب فراوان ، احتمالاً محصول انتقادات ما خواهند دانست !!! و با حرارت روی آن مانور می دهند !!

در همه آن روزهایی که در شهرداری فومن T هر کس به خود جرأت داد که از دادن مدارک و اسناد مالی به عضو ناظر شورای اسلامی شهر ، طفره برود و اعضای شورا نسبت به این مسئله سکوت اختیار کردند ، به مردم این شهر بی حرمتی شد !!

مردم فهیم ؛
آخر این داستان باز هم قربانی کردنِ قربانی ها است!!
افرادی که در چند شیفت کاری نظافت شهر را بر عهده دارند ، باید کار کنند و به همین جهت بیش از حد مجاز تعریف شده مجبور به انجام وظایف محول شده می باشند و به تبع آن خستگی بر آنها چیره می شود !! ، از طرفی سن و سالشان نشان از جوانی دارد و در هیچ زمان و جایگاهی در شهرداری توجیه نشده و آموزش ندیده اند !! ، سرد و گرم روزگار را چندان نکشیده اند ، با مشکلات عدیده مالی هم مواجه می باشند ! ، زیر فشار و تحکم اجرای کاری می باشند و …!! ، به ناچار در برابر اعتراض مردم ، توسط مدیریت شهری مقصر شناخته می شوند !! و چه بسا با اخراج آنها ، تنبیه آنها ، یک یا چند خانواده به سختی بیفتند !!
اگر مدیریت صحیح بر یک سیستم حاکم باشد ، احدی به خود اجازه نخواهد داد در خفا خطا کند ، تا چه برسد به اینکه در ملأ عام و در برابر مردم در وسط شهر با یک بانوی زحمت کش درگیر شود !!

برای مردم سئوال است که آیا مشکلات این شهر در سبزی های یک دستفروش که به اندازه ۴ موزائیک جا اشغال نمی کند ، است ؛ یا در تلی از خاک ها که در جای جای این شهر دیده می شود ؟!! ، در بی توجهی به ارباب رجوع ، در پارکی که بخاطر بی توجهی ، هر لحظه می تواند حادثه ساز شود !! ؛ در بلواری که خود حادثه می سازد ، در سازه هایی که نیمه کاره رها شده اند !! در تعطیلی گلخانه و در فاکتورهای گل !! ، در چاله و چوله های کوچه های شهر ، در بازسازی غیرضروری برخی از کفپوش های پیاده روها به صورت غیر استاندارد و بی توجهی به اجرای صحیح در معابر دارای اولویت و … ؟!!

مردم غیور ؛
اجازه ندهیم همه کسانی که در زمینه سازی این حادثه نقش داشتند ، امروز با حرارت های کاذب و بیانیه های فاقد پشتوانه عملی خود را تبرئه کنند !!
اجازه ندهیم افرادی که از قِبَل رفتارهای خود ، به دنبال امتیازهای ویژه بودند !! امروز با مانور روی این حادثه و قربانی کردن قربانیها ، خود را تطهیر کنند !!

مردم شریف فومن ؛
اینک که در سال آخر فعالیت شورا هستیم و اعتراض ما به موارد ذکر شده و بسیاری موارد دیگر به انحای مختلف اعلام و با بی توجهی اعضای شورا مواجه شده است ، اعلام می کنیم ، نه تنها این حادثه بلکه همه حوادث و مشکلاتی که تنها به بخشی از آنها اشاره کرده ایم ، شایسته عذرخواهی در برابر شما هستند و ما به جهت اینکه تنها ۲ رأی در شورای شهر داریم و قربانی رأی اکثریت در حمایت بی چون و چرا از مدیریت شهرداری هستیم !! ، با عذرخواهی از شما ، آن بانوی زحمتکش و خانواده محترم شان ، سرِ تعظیم ، ادب و احترام فرود می آوریم.

اعضای شورای اسلامی شهر فومن
زهرا نظری / سید سینا میری نرگسی
بیست و هشتم آبان ماه یکهزار و سیصد و نود و پنج»

گفتنی است واکنش شهردار فومن(اینجا) رئیس شورای شهر(اینجا) و امام جمعه این شهرستان(اینجا) قابل مشاهده است.

Share