انتقاد اوزیل از شکنجه مسلمانان توسط دولت چین؛ کشورهای مسلمان سکوت کرده‌‌اند

“مسعود (مسوت) اوزیل” بازیکن سابق ترکیه‌ای تیم ملی آلمان و تیم فوتبال آرسنال انگلیس حمایت خود را از مسلمانان “اویغور” چین اعلام کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا  به نقل از خبرگزاری فرانسه، این بازیکن فوتبال ضمن حمایت از مسلمانان اویغور منطقه “سین‌کیانگ” چین، سکوت کشورهای مسلمان جهان در این باره را محکوم کرد.

اوزیل به زبان ترکی در حساب توییتری‌‌اش نوشت: “قرآن‌ها در حال سوختن هستند…مساجد تخریب می‌شوند… مدارس اسلامی ممنوع می‌شوند…علمای مسلمانان کشته می‌شوند… و برادران به زور به اردوگاه‌ها فرستاده می‌شوند”.

او در بک‌راند بخش آبی حساب توئیتری‌ هلال ماه که روی پرچم ایغور (مسلمانان سین‌کیانگ چین) یا ترکستان شرقی را گذاشته و نوشته است: مسلمانان ساکت هستند و صدایشان شنیده نمی‌شود.

چین به دلیل نگهداری مسلمانان اویغور در اردوگاه‌های اجباری برای آموزش تحمیلی حزب کمونیست حاکم با محکومیت‌های روزافزون روبه‌رو است.

کارشناسان و گروه‌های حقوق بشری از زندگی بیش از یک میلیون ایغور و دیگر گروه‌های اقلیت مسلمان در اردوگاه و زندگی تحت کنترل آنها خبر داده‌اند.

چین پس از انکار اولیه در مورد محصور کردن مسلمانان در کمپ، این اردوگاه‌ها را جایی برای کارآموزی، تضعیف علایق افراط گرایی و دوری از خشونت‌طلبی عنوان کرد.

ترکیه بارها نگرانی خود را در مورد جامعه مسلمانان ایغور و دیگر مسلمان منطقه سین‌کیانگ چین اعلام کرده است.

اوزیل در این توییت خود نوشت: کشورهای غربی مسئله ایغورها را در دستور کار خود قرار داده‌اند. او در ادامه نوشت: “آنچه سال‌ها بعد به یاد می‌آید، سکوت برادران مسلمان است نه شکنجه ظالمان”.

آرسنال از توئیت اوزیل فاصله گرفت. این باشگاه منافع تجاری زیادی در چین دارد.

این باشگاه ورزشی در روز جمعه با انتشار یک پست در اپلیکیشن رسمی “ویبو” باشگاهش – برنامه‌ای شبیه توئیتر در چین- با زبان چینی نوشت: “محتوای منتشر شده نظر شخصی اوزیل است”.

در این پست آمده است: آرسنال همواره به عنوان یک باشگاه فوتبال به اصل “دخالت نکردن” خود در سیاست پایبند بوده است.

با این وجود چند هوادار عصبانی خواستار ممنوعیت پخش بازی‌های این باشگاه به ویژه با حضور اوزیل شده‌اند.

یکی از کاربران “ویبو” در این زیر این پست نوشت: امیدوارم آنها بازی‌های اوزیل و فعالیت‌های تجاری وی در چین را ممنوع کنند.

یکی دیگر از طرفداران چینی این باشگاه در این باره نوشت: پس از خواندن پست اوزیل که در اینستاگرام این ستاره نیز بارگذاری (آپلود) شده بود، گریه کرده است.

وی در “ویبو” نوشت: در چند سال گذشته لباس آرسنال با شماره اوزیل را می‌پوشم اما این لباس دیگر پوشیده نخواهد شد.

عکس گرفتن اوزیل با “رجب طیب اردوغان” رئیس جمهور ترکیه در سال گذشته نیز جنجالی شد. این عکس در آستانه جام جهانی روسیه باعث مطرح شدن سوالاتی در مورد وفاداری وی به تیم ملی آلمان شد.

اوزیل پس از کناره گرفتن از تیم ملی آلمان مقامات فوتبال این کشور را به نژادپرستی متهم کرد. اردوغان نیز در سال جاری “ساقدوش” اوزیل در مراسم عروسی او در استانبول ترکیه بود.

Share