مرگ ۲ نفر بر اثر هاری در گیلان | واکسن هاری تنها راه نجات فرد حیوان گزیده است

پسر بچه‌ای ۶ ساله در لاهیجان و جوانی ۱۸ ساله در بندرانزلی به علت گاز گرفتگی سگ و مراجعه نکردن به مراکز درمانی برای تزریق واکسن هاری جان خود را از دست دادند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: پسر بچه‌ای ۶ ساله در لاهیجان و جوانی ۱۸ ساله در بندرانزلی به علت گاز گرفتگی سگ و مراجعه نکردن به مراکز درمانی برای تزریق واکسن هاری جان خود را از دست دادند.
دکتر محمد عباسی افزود: پسر ۶ ساله لاهیجانی به علت چنگ زدن سگ ولگرد بر صورتش و جوان اهل بندر انزلی هنگام تزریق آمپول به سگ خانگی خود حیوان گزیده شدند.
وی با اشاره به اینکه ۸۰ درصد حیوان گزیدگی در گیلان به سگ و گربه مربوط می‌شود افزود: شهروندان هرگونه حیوان گزیدگی را جدی بگیرند و در ساعات اولیه به مراکز درمانی مراجعه کنند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به اینکه برای تزریق واکسن بیماری هاری به هر نفر حیوان گزیده حدود ۲ میلیون تومان هزینه می‌شود گفت: سالانه ۱۳ میلیارد تومان در گیلان برای واکسیناسیون هاری هزینه می‌شود.
دکتر محمد عباسی با اعلام اینکه واکسن هاری تنها راه نجات فرد حیوان گزیده است افزود: در صورت بروز علایم هاری درمان سودی ندارد و مرگ بیمار حتمی است.
وی با اشاره به افزایش ۵ برابری ابتلا به هاری در سال‌های اخیر در استان افزود: ۹۹ درصد عامل ابتلا به بیماری هاری از گاز گرفتن سگ‌های ولگرد ناشی می‌شود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به افزایش ۱۵ درصدی حیوان گزیدگی در گیلان گفت: در ۴ ماه نخست امسال ۲ هزار و ۷۹۱ نفر در استان حیوان گزیده شدند.
وی با اعلام روند افزایش حیوان گزیدگی در گیلان افزود: حیوان گزیدگی از ۲ هزار و ۵۰۰ مورد در سال ۶۶ به ۶ هزار و ۲۰۰ مورد معادل ۲۵۰ درصد در سال ۹۷ درصد افزایش یافته است.

Share