رویترز مدعی شد:آغاز بررسی لغو تحریم های شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا خبرگزاری «رویترز» به نقل از مقامات غربی مدعی شده، قدرت‌های جهانی آرام و بی‌سر و صدا مشغول کار بر روی قطعنامه‌ای هستند تا بر اساس آن، در صورت دستیابی به توافق نهایی هسته‌ای با ایران، تحریم‌های سازمان ملل علیه کشور را لغو کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا در حالی که ضرب الاجل تعیین شده پایان ماه مارس برای دستیابی به چهارچوب توافق نهایی هسته‌ای ایران در حال نزدیک‌تر شدن است و در مقابل، تلاش جنگ طلبان برای جلوگیری از توافق نیز تشدید شده، خبر‌ها حاکی از اقدام گروه ۱+ ۵ در راستای فراهم کردن زمینه برای لغو تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران است.

شورای امنیت۰۷۴۵خبرگزاری «رویترز» به نقل از مقامات غربی مدعی شده، قدرت‌های جهانی آرام و بی‌سر و صدا مشغول کار بر روی قطعنامه‌ای هستند تا بر اساس آن، در صورت دستیابی به توافق نهایی هسته‌ای با ایران، تحریم‌های سازمان ملل علیه کشور را لغو کنند؛ اقدامی که می‌تواند کار را برای نمایندگان کنگره آمریکا ـ که می‌خواهند جلوی اجرایی شدن توافق نهایی را بگیرند ـ دشوار کند.

رویترز اشاره می‌کند، هرچند جان کری شب گذشته اعلام کرد، توافق هسته‌ای با ایران از نظر حقوقی و قانونی الزام آور نخواهد بود، تصویب قطعنامه‌ای در شورای امنیت، می‌تواند این الزام حقوقی را برای توافق نامه نهایی به همراه داشته باشد. این اقدام طبعاً تا حد زیادی جلوی تلاش جمهوری خواهان کنگره را که مخالف توافق هستند، خواهد گرفت.

هرچند تاکنون در جریان مذاکرات ایران و گروه ۱+ ۵ تمرکز طرفین بر تحریم‌های جداگانه‌ای بوده که از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا بر بخش‌های انرژی و مالی ایران وضع شده، مقامات غربی نزدیک به مذاکرات می‌گویند، گفت‌و‌گوهایی میان اعضای ۱+ ۵ برای آغاز روند برداشته شدن تحریم‌های سازمان ملل نیز صورت گرفته است. این تحریم‌ها از سال ۲۰۰۶ تاکنون علیه ایران وجود داشته است.

یک مقام غربی در این زمینه گفته: «اگر توافق هسته‌ای به دست آید ـ که این هنوز یک «اگر» بزرگ است ـ ما به سرعت وارد موضوع تحریم‌های سازمان ملل خواهیم شد».

گفتنی است، بر اساس اعلام طرفین مذاکرات، قرار است تا پایان ماه مارس ایران و گروه ۱+ ۵ بر سر چهارچوب توافق نهایی هسته‌ای به اتفاق نظر رسیده و سپس تا ضرب الاجل سی ام ژوئن نسبت به نهایی کردن همه جزئیات مورد نظر در متن توافق نهایی اقدام نمایند./تابناک

ایرج ندیمی، محمد مهدی رهبری املشی،غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی،محمدحسین قربانی ،حسن تامینی،جبار کوچکی نژاد،مهرداد لاهوتی،ناصر عاشوری،حمیدرضا خصوصی،حسن خسته بند،محمود شکری،صفر نعیمی رز،عطالله حکیمی

Share