جزئیات اعلام جرم علیه مدیران حفاظت محیط زیست به خاطر تالاب انزلی

دادستان انزلی علیه رئیس سازمان حفاطت محیط زیست کشور، مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان و مجری و ناظر طرح بایوجمی تالاب انزلی اعلام جرم کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا رحمان سیدزاده، دادستان عمومی انقلاب بندرانزلی علیه عیسی کلانتری، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، قربانعلی محمدپور مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان، فرشید سهیلی مجری طرح بایوجمی در تالاب بین المللی انزلی و عبدالله رضا کرباسی ناظر این طرح به اتهام تخریب محیط زیست، تضییع حقوق بیت المال و نشر اکاذیب اعلام جرم کرد.

طرح بایوجمی، طرحی نانو برای کاهش عمق لجن و افزایش حجم آبگیری تالاب انزلی است که با انتقادات زیادی روبه رو شده است.

رحمان سید زاده گفت: پس از ۲ ماه بررسی نظرات اساتید دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه تهران و برخی از کارشناسان زیست محیطی در خصوص اجرای طرح بایوجمی بر روی تالاب بین المللی انزلی دستور توقیف این طرح را صادر کردم که به جای اینکه سازمان حفاظت محیط زیست به نظرات دلسوزانه کارشناسان توجه کند، این موضوع را نپذیرفت و اعلام کرد سازمان بین المللی جایکا با این موضوع موافق است.

وی با بیان اینکه از سازمان حفاظت محیط زیست مدارکی مبنی بر صلاحیت اجرای این طرح درخواست شد که فرستاده نشد اضافه کرد: متوجه شدیم که سازمان بین المللی جایکا طی نامه‌ای در تاریخ بیست و هفتم آذرماه پارسال مخالفت خود را با اجرای این طرح به صراحت اعلام کرده بود و در این نامه قید شده که ۲ سال پیش هم این سازمان مخالفت خود را با اجرای طرح بایوجمی اعلام کرده بود.

دادستان عمومی انقلاب بندرانزلی همچنین با بیان مضرات اجرای طرح بایوجمی نظیر هدررفت زیاد هزینه، خسارت اکولوژیک و مخاطرات فراوان برای مردم انزلی، گیلان و مردم کشورمان گفت: وظیفه قوه قضاییه جلوگیری از این موارد است.

رحمان سید زاده افزود: دراستعلام نظرات ستاد نانو به صراحت گفته شده که این طرح به ۴ دلیل نباید اجرا شود، زیرا مخاطرات زیست محیطی دارد.

وی اضافه کرد: در نظرات کارشناسان و اساتید مبنی بر خطرناک بودن طرح بایوجمی به وضح گفته شده که کلرید نقره و دی اکسید تیتانیوم استفاده شده در این طرح بر اساس نظرات آنالیز آزمایشگاه‌های تهران جزء مواد نانو است و این خلاف صحبت‌های مطرح شده مجری طرح و مشاور طرح در مصاحبه است.

دادستان عمومی انقلاب بندرانزلی با اشاره به اینکه ما از مجریان طرح خواستیم که این مواد را به دلیل خطرناک بودن در تالاب انزلی نریزند و آن‌ها برای اجرای این طرح بیش از حد اصرار داشتند گفت: بر مبنای دستورات قوه قضاییه و درخواست فعالان محیط زیست و تاکید ریاست محترم دادگستری گیلان برای جلوگیری از هرگونه خسارت به محیط زیست و بیت المال بر علیه رئیس سارمان محیط زیست کشور و مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان، مجری و مشاور طرح و برخی افراد دیگر که در اجرای طرح معاونت داشتند اعلام جرم کردم و موضوع برای دادسرای کارکنان دولت در تهران که صلاحیت رسیدگی به موضوع را دارد ارسال شد و قرار هم صادر شد.

طرح بایو جمی، طرحی نانو برای کاهش عمق لجن و افزایش حجم آبگیری تالاب انزلی است که با انتقادات زیادی روبه رو شده است.

رحمان سید زاده دادستان انزلی چند ماه پیش دستور توقف اجرای این طرح را در تالاب بین المللی انزلی داده بود.

Share