نمایندگان مجلس دهم از کدام وزرا بیشترین سوال را پرسیده‌اند؟

عضو هیات رئیسه مجلس گفت: از تعداد ۲ هزار و ۷۴۴ سوال از وزیری که به کمیسیون‌ها ارجاع داده شده، وزرای راه و شهرسازی، نیرو، جهادکشاورزی، اقتصاد و کشور بیشترین سهم را داشته‌اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از خانه ملت، علی اصغر یوسف نژاد در خصوص تعداد سوالاتی که در مجلس دهم از وزرا مطرح کرده‌اند، اظهار داشت: ۲ هزار و ۷۴۴ سوال توسط نمایندگان مجلس تا ۲۶ خرداد ۹۸ از وزرا مطرح شده است.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی بیان کرد: تعدادی از این سوالات به کمیسیون می‌روند و از ۲ هزار و ۷۴۴ سوال، کمیسیون‌های تخصصی مجلس تاکنون ۳۷۲ سوال را به هیات رئیسه مجلس برگردانده و به هیات رئیسه گزارش داده‌اند. این تعداد ۳۷۲ سوال به معنای آن است که تعدادی از سوالات توسط نمایندگان پس گرفته شده یا اینکه هنوز در مسیر هستند.

نمایندگان مجلس دهم ۱۳۸ سوال را از وزرا در صحن پرسیده‌اند

وی افزود: از تعداد ۳۷۲ سوالی که کمیسیون‌ها طی ۳ سال اخیر به هیات رئیسه داده‌اند، ۱۳۸ سوال در صحن مجلس مطرح شده است و ۱۰۴ سوال نیز در نوبت صحن هستند، همچنین تعداد ۱۷ سوال به هیات رئیسه آمده است تا منطقه‌ای یا ملی بودن آن‌ها تعیین شود البته جلسه‌ای را نیز با وزرای مربوطه برگزار می‌کنیم که اگر نمایندگان قانع نشوند سوالات در صحن مطرح می‌شود.

یوسف نژاد با بیان اینکه حدود ۵۶ سوال نیز که به هیات رئیسه آمده بود، پیش از رفتن سوال به صحن نمایندگان سوال کننده، منصرف شدند، ادامه داد: ۵۹ سوال نیز به دلیل تغییر وزیر از دور خارج شده است.

کمیسیون امنیت ملی با ۶۵ سوال بیشترین سوال از وزیر را داشته است

عضو فراکسیون امید مجلس با بیان اینکه از ۳۷۲ سوالی که به هیات رئیسه آمده، رتبه اول بیشترین سوالات که از کمیسیون‌ها آمده، مربوط به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با ۶۵ سوال است، گفت: کمیسیون آموزش و تحقیقات با ۴۰ سوال، کمیسیون اقتصادی با ۳۸ سوال، کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها با ۳۶ سوال و کمیسیون انرژی نیز با ۳۵ سوال در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

وی افزود: از سوی دیگر کمیسیون بهداشت و درمان با ۱۱ سوال، کمیسیون اجتماعی با ۱۶ سوال، کمیسیون عمران با ۱۸ سوال و کمیسیون قضائی با ۲۱ سوال رده بندی کمیسیون‌هایی که کمترین تعداد سوالات را داشته‌اند، تشکیل می‌دهند.

یوسف‌نژاد اظهار داشت: در سال اول مجلس ۳۲ سوال، در سال دوم ۴۵ سوال و در سال سوم ۶۱ سوال در صحن مطرح شده که جمعا ۱۳۸ سوال در صحن مطرح شده است.

بیشترین سوال نمایندگان از وزرای راه، نیرو، جهادکشاورزی، اقتصاد و کشور بوده است

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه از تعداد ۲ هزار و ۷۴۴ سوالی که به کمیسیون‌ها ارجاع داده شده است، تعداد ۳۲۱ سوال از وزیر راه و شهرسازی ، ۲۷۹ سوال از وزیر نیرو، ۲۴۹ سوال از وزیر جهادکشاورزی، ۲۴۴ سوال از وزیر اقتصاد و ۲۲۳ سوال از وزیر کشور مطرح شده که نشان می‌دهد از این وزراتخانه بیشترین سوال مطرح شده است.

وی افزود: همچنین وزارت دفاع با ۲۷ سوال، وزارت اطلاعات با ۴۱ سوال، وزارت دادگستری با ۶۹ سوال، وئزارت ارتباطات ۸۱ سوال و وزارت ورزش و جوانان با ۹۹ سوال کمترین سوالات از آن‌ها مطرح شده است و می‌توان دریافت وزارتخانه‌های اتقاصدی بیشتر در دید نمایندگان بوده‌اند.

یوسف نژاد با بیان اینکه در سال چهارم مجلس، جنبه نظارتی نماینده‌ها افزایش می‌یابد و بالا رفتن تعداد استیضاح‌ها، سوالات و تذکرات نمایندگان نشان دهنده این واقعیت است، ادامه داد: با توجه به این شرایط باید در سال چهارم بیشتر به نماینده‌ها توجه کنیم.

نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سالانه حداکثر حدود ۱۰۰ جلسه در صحن برگزار می‌شود، گفت: سال چهارم با توجه به تعطلات تابستانه، زمستانه و  بررسی بودجه زمان برای نظارت و قانون نویسی محدود می‌شود.

۱۰۴ سوال از وزیر در نوبت مطرح شدن

وی با بیان اینکه اگر هیچ سوالی هم از کمیسیون‌ها به هیات رئیسه مجلس برنگردد، حدود ۱۰۴ سوال را در نوبت داریم، افزود: از این به بعد تعداد سوالات بیشتری را در دستور کار صحن می‌گذاریم تا در سال چهارم سوالات بیشتری مطرح شود.

یوسف‌نژاد با اشاره به طرح‌ها و لوایح در نوبت بررسی صحن، اظهار داشت: چاره‌ای نداریم که با توجه به تعداد بالای طرح و لوایحی در نوبت هستند، توسط هیات رئیسه و کمیسیون‌های تخصصی در مورد طرح‌ها اولویت‌بندی شود تا عمده آن‌ها در صحن مطرح شود.

طرح‌ها و لوایح باقی مانده مجلس دهم به دلیل ضیق وقت اولویت بندی ‌می‌شوند

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تعداد لوایحی که دولت در نوبت صحن دارد نیز باید توسط دولت اولویت‌بندی شود و مشخص شود کدام لوایح برای آن‌ها مهمتر است تا در نوبت بررسی قرار گیرد، بیان کرد: با توجه به اولویت بندی کمیسیون‌ها این رتبه‌بندی سامان می‌یابد.

وی افزود: با پایان مجلس طرح‌ها و لوایح نیز صفر می‌شوند و در مجلس بعد باید همین مراحل برای تهیه یک طرح یا لایحه طی شود، به همین جهت باید این طرح‌ها و لوایح را به سرانجام برسانیم.

بیش از ۳۰ طرح دوفوریتی در نوبت مطرح شدن است

یوسف‌نژاد ادامه داد: بیش از ۳۰ طرح دوفوریتی در نوبت مطرح شدن است و با این شرایط باید رتبه بندی ایجاد شود و ذهنیت دولت و کمیسیون‌های تخصصی را باید بسنجیم تا طرح‌ها و لوایح کمتری باقی بماند که امکان طرح در صحن را نداشته باشد.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شنبه، یکشنبه و سه شنبه کمیسیون‌های تخصصی جلسه خواهند داشت، گفت: با توجه به اینکه سال انتخابات است و نمایندگان تمایل دارند در حوزه انتخابیه باشند همچنین بررسی بودجه نیز وقت‌گیر است، امکان کاهش حضور نمایندگان در حوزه انتخابیه تا حدود صفر ممکن نیست اما نمایندگان باید ملاحظه کنند تا مجلس برنامه‌هایی که دارد را محقق سازد.

Share