حاشیه های حضور دانشجویان در بیت رهبری|درخواست میثم مطیعی از رهبر انقلاب

چند سالی است هیئت‌های دانشجویی به‌ مناسبت اربعین حسینی(ع) با حضور در حسینیه امام‌خمینی(ره) در محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی اقامه عزا می‌کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا با وجود راهپیمایی عظیم اربعین حسینی (ع) طی چند سال اخیر، از شور و حرارت دانشجویان برای حضور و اقامه عزا در محضر رهبر انقلاب کاسته نشده و هیئت‌های دانشجویی همچنان با اشتیاق در این مراسم حضور پیدا می‌کنند.

آنچه در ادامه می‌خوانید، حاشیه‌نگاری و روایت‌گری خبرنگار تسنیم از عزاداری ظهر امروز هیئت‌های دانشجویی در محضر رهبر انقلاب است.

** دانشجویان از سراسر کشور آمدند

ساعت ۸:۱۵ صبح از در ورودی خیابان فلسطین به حسینیه امام (ره) می‌رسم. دانشجویانی که ساعتی قبل در قالب دسته‌های عزاداری دانشگاه تهران به سمت حسینیه امام(ره) حرکت کردند، در صفی طولانی آماده ورود به حسینیه هستند.

به صف آنها که نگاه می‌کنی متوجه می‌شوی هر کدام اهل منطقه‌ای از کشور هستند. برخی در دانشگاه‌های تهران تحصیل می‌کنند و برخی دیگر هم برای شرکت در این مراسم به تهران آمدند. در بین جمعیت، دانشجویی بود که می‌گفت از بوشهر به تهران آمده  تا در این مراسم شرکت کند. حتی آنهایی که به تازگی از راهپیمایی اربعین به کشور رسیدند، خود را به این مراسم رساندند تا در کنار نائب امام زمان برای اربعین سالار شهیدان عزاداری کنند.

ساعتی در صف ماندم تا نوبت به من رسید و وارد محوطه حسینیه امام‌خمینی(ره) شدم. پس از عبور از گیت‌های بازرسی وارد صحن اصلی حسینیه می‌شوم. جمعیت زیادی از دانشجویان در حسینیه آماده شروع مراسم هستند. رهبر انقلاب نیز در حسینیه حضور دارند. قاری در حال قرائت قرآن است و همه به ندای قرآن گوش می دهند.

داخل حسینیه می‌شوم و سعی می‌کنم جایی بنشینم تا بتوانم رهبر انقلاب را ببینم. قرائت قرآن که تمام می‌شود، مجری رسما مراسم را با خواندن سرودی که از قبل آماده کرده‌ و متن آن در ورودی حسینیه در اختیار دانشجویان قرار گرفته، آغاز می‌کند. دانشجویان حاضر در مراسم سرود را به صورت هماهنگ زمزمه می‌کنند، خواندن سرود هماهنگ در دیدار‌های رهبر انقلاب با دانشجویان یا اقشار مختلف مردمی به صورت یک رسم در آمده و همواره اجرا می‌شود.

مراسم عزاداری اربعین حسینی علیه‌السلام

**مداح و سخنران دانشگاهی

سرود که تمام می‌شود نوبت به بخش سخنرانی مراسم می‌رسد. در مراسم‌های عزاداری محرم، صفر، فاطمیه حسینیه امام(ع) معمولا آقا خودشان سخنرانی نمی‌کنند و سخنرانان دیگری برای این کار دعوت می‌شوند. در مراسم امروز یک چهره دانشگاهی برای سخنرانی انتخاب شده بود “حجت‌الاسلام سعدی رئیس دانشگاه امام صادق(ع)”.

شاه بیت سخنان حجت‌الاسلام سعدی، تمدن‌ساز بودن اربعین سالار شهیدان بود. وی تمدن‌سازی با محور اربعین را وظیفه دانشگاه و نخبگان حوزوی و دانشگاهی خواند و افزود: رسیدن به تمدن نوین اسلامی مبتنی بر اربعین و فرهنگ حسینی علیه‌السلام باید مسئله امروز دانشگاه باشد.

سخنان وی که تمام می‌شود، نوبت به بخش مداحی و مرثیه‌خوانی می‌رسد. از ویژگی‌های جالب مراسم امسال این بود که علاوه بر سخنران، مداح نیز از چهره‌های دانشگاهی، دانشگاه امام‌صادق(ع) انتخاب شده بود. مداح مراسم امروز “میثم مطیعی” از تحصیل‌کردگان و اساتید دانشگاه امام صادق (ع)  بود.

اواخر مداحی که می‌شود، آقای مطیعی با سردادن شعارهای “مرگ‌ بر آمریکا “، “مرگ بر اسرائیل”، “مرگ بر منافق” و “مرگ بر غارتگر بیت المال” ، دانشجویان را به وجد می‌آورد و این شعارها در حسینیه  طنین انداز می‌شوند.

**درخواست میثم مطیعی از رهبر انقلاب

پس از آن مطیعی در اقدامی غیر منتظره می‌گوید “می‌توانم تا اذان که تقریبا ۲۰ دقیقه دیگر است مداحی را ادامه دهم اما به همین مقدار بسنده می‌کنم و از رهبر معظم انقلاب می‌خواهم، اگر صلاح می‌دانند جمع حاضر را به فیض برسانند و برای دانشجویان سخنرانی کنند.”

دانشجویان که گویا منتظر چنین فرصتی بودند، آن را از دست نداده و یکصدا با سردار شعار‌هایی مانند “این همه لشکر آمده به عشق رهبر آمده” و “ای پسر فاطمه منتظر تو هستیم” ، از رهبر انقلاب می‌خواهند، برای آنها سخنرانی کنند.

رهبر انقلاب نیز این خواسته دانشجویان را اجابت کرده و دقایقی سخنرانی می‌کنند. ایشان در سخنان کوتاهی فرمودند: دل‌های پاک، احساسات صادقانه و ایمان زلال جوانان مومن زمینه‌ساز جلب تفضلات الهی است. جوانان عزیز این فرصت جوانی را قدر بدانند و از آن برای تحکیم رابطه خودشان با خدای متعال استفاده کنند. دعا برای دستیابی ملت ایران به همه اهداف بزرگ و آرمان‌های بلند اسلام و انقلاب اسلامی پایان بخش سخنان رهبر انقلاب بود.

**حضور جوانان اهل سنت در مراسم عزاداری در محضر رهبر انقلاب

پس از پایان بیانات رهبر انقلاب دیگر وقت نماز رسیده و دانشجویان کم کم آماده می‌شوند تا نماز ظهر و عصر را به امامت رهبر انقلاب، اقامه کنند.کمی طول می‌کشد تا صفوف نماز مرتب شده و جمعیت حاضر، آماده اقامه نماز شوند.

در حین نماز ظهر موضوعی نظرم را به خود جلب می‌کند و آن نحوه نماز‌ خواندن چهار جوانی است که در صف مقابل ما ایستادند. از نوع نماز خواندشان معلوم است، اهل تسنن هستند. اینکه چند جوان دانشجوی اهل سنت برای شرکت در مراسم عزاداری اربعین حسینی آن‌ هم در محضر رهبر انقلاب شرکت می‌کنند، نمایانگر وحدت بین مسلمانان و مردم ایران است.

شاید حضور جوانان اهل سنت در این مراسم را بتوان تجلی “حب‌الحسین یجمعنا” دانست. اینکه جاذبه اربعین حسینی هرکس با هر عقیده‌ای و از هرجایی را گرد امام‌حسین(ع) جمع می‌کند.

پس از اقامه نماز، دانشجویان نهار را میهمان سفره اباعبدالله هستند.

Share