دفاع ندیمی از حضور دولت در شهرداری‌ها/نگرانی شهرداری‌ها از دولتی شدن نابه جاست

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا عضو هیات رئیسه فراکسیون مدیریت شهری و روستایی مجلس، با بین اینکه مشخص نبودن میزان درآمد و هزینه شهرداری ها نهایتا منجر به اقداماتی چون تراکم فروشی شده، گفت: با توجه به بروز فسادهای بسیار در شهرداری ها، حضور دولت در شهرداری ها به نفع مردم است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا عضو هیات رئیسه فراکسیون مدیریت شهری و روستایی مجلس، با بین اینکه مشخص نبودن میزان درآمد و هزینه شهرداری ها نهایتا منجر به اقداماتی چون تراکم فروشی شده، گفت: با توجه به بروز فسادهای بسیار در شهرداری ها، حضور دولت در شهرداری ها به نفع مردم است.
nadimi_9261 (2)ابوذر ندیمی درباره بررسی طرح قانون استخدامی شهرداری‌ها در مجلس، گفت: شهرداری ها با مشکلاتی از جمله تامین منابع خود مواجه هستند، به طوریکه امروز شهرداری های کوچک به دلیل کمبود منابع مالی در پرداختی ها و تامین درآمد با مشکل مواجه شده اند، درچنین شرایطی شهرداری ها مجبور به کاهش تعداد پروژه های عمرانی هستند چراکه نمی توانند حقوق منابع انسانی خود را پرداخت نکنند، به عنوان نمونه شهرداری لاهیجان ۵۵۰ نیرو دارد که با بودجه ناچیز نیازمند پرداخت ماهانه میلیاردها تومان به این افراد است.

نماینده مردم لاهیجان وسیاهکل در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: با چنین وضعیتی کاملا واضح است که شهرداری ها قادر به مدیریت و تامین منابع نیستند.

وی افزود: در گذشته بودجه شهرداری ها از دولت تامین می شد، درنتیجه عمده ای از مشکلات به راحتی حل می شد، اما امروزه دولت که نمی تواند کمک بودجه ای به شهرداری کند و سازمان شهرداری ها و دهیاری ها کمک هایی می کنند که مسائلی از این دست نیازمند بازنگری است.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با بیان اینکه بازنگری در اصلاح ساختار یا افزایش وظایف شهرداری ها باید صورت بگیرد، تاکید کرد: حتی می توان در ابعاد و کارکردهای دیگر شهرداری ها اصلاحاتی انجام داد، در حقیقت ۷۰ درصد مردم ایران شهرنشین هستند و نمی توان این تعداد را رها کرد، متاسفانه امروزه نماینده ها بر مشکلات روستاها معطوف شده و شهرها رها شده است.

ندیمی با یادآوری مفاسد در شهرداری ها، گفت: متاسفانه امروزه دیگر جای خالی برای فساد باقی نمانده و در پیمان ها، پروژه ها، مواردی که به ماده ۱۰۰ ارجاع داده می شود و مانند این موارد فساد بیداد می کند، این رویکرد نشان می دهد که نمی توان شهرها و شهرداری ها را به خود واگذار کرد.

وی مطرح کرد: فراکسیون مدیریت شهری بارها با مسئولان کلانشهرها، دبیرخانه ها و شهرداران نشست های تخصصی برگزار کرده است، شهرداران مدعی اند که دولت ها به آنها بی اعتنا هستند، از این رو مجلس برای کاهش مشکلات شهرداری ها اقدام به طرح چنین مسائلی کرده است، هرچند ممکن است این پیشنهادها مورد تایید نمایندگان قرار نگیرد یا با اصلاحتی به تصویب برسد.

ندیمی تاکید کرد: شهرداری ها توانایی پرداختن به تمامی امور را ندارند، همچنین عملکرد شورا و شهرداری به نفع اقتصاد کلان نیست و این در حالی است که تمامی وضعیت درآمدی و مشکلات شهرها یکسان نیست، به عنوان نمونه برخی دستگاه ها تمایل دارند که تعدادی از نیروهای شهرداری را به شکل ماموریتی به کار بگیرند، با این حال اگر ده تا ۲۰ هزار نفر از نیروهای مازاد شهرداری در دستگاه دولتی مامور شوند، در بخش عمده ای از بودجه شهرداری ها صرفه جویی می شود.

عضو هیئت رئیسه فراکسیون مدیریت شهری و روستایی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: نگرانی شهرداری ها از دولتی شدن نابه جاست، منابع شهرداری ها در سال های دور جزو منابع حکومتی و دولتی بوده است، اینکه امروزه هم اجازه اخذ عوارض و مالیات به شهرداری ها داده شده است باید بدانند این صرفا یک اجازه است در صورتی که دولت از ابتدا می توانست این اجازه را ندهد، در حقیقت جامعه خان سالاری نیست که مجلس بی تفاوت باشد، باید درآمدی تصویب شود برای انجام اموری که در قانون هم مشخص شده است، به یقین مشخص نبودن میزان درآمد و هزینه شهرداری ها نهایتا منجر به اقداماتی چون تراکم فروشی می شود.

 مهدی چمران با بیان اینکه مجلس در حال بررسی طرح استخدامی شهرداری‌های کشور است، گفته است: این طرح تنها نامش نحوه قانون استخدام شهرداری هاست اما محتوایش چیز دیگری است که خلاصه آن می شود تثبیت سازمان شهرداری ها و دهیاری ها و دولتی شدن شهرداری های سراسر کشور.

/خانه ملت
ایرج ندیمی، محمد مهدی رهبری املشی،غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی،محمدحسین قربانی ،حسن تامینی،جبار کوچکی نژاد،مهرداد لاهوتی،ناصر عاشوری،حمیدرضا خصوصی،حسن خسته بند،محمود شکری،صفر نعیمی رز،عطالله حکیمی

Share