تفکیک زباله را به کودکان آموزش دهیم/باید یاد بگیریم زباله کمتری تولید کنیم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه فرهنگ سازی برای تفکیک زباله بسیار مهم و همگانی است، افزود: باید یاد بگیریم در گام نخست، زباله کمتری تولید کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: آموزش و اطلاع رسانی در فرهنگ سازی جامعه برای تفکیک زباله از مبدأ، نقش تاثیرگذاری دارد.

ebtekarمعصومه ابتکار در حاشیه بازدید از مرکز ارتباطات مردمی ریاست جمهوری استان گیلان در مجموعه ورزشی یادگار امام رشت بیان کرد: با توجه به اهمیت مسائل زیست محیطی، بایستی بحث تفکیک زباله را به کودکان آموزش دهیم.

وی با تاکید بر اینکه فرهنگ سازی برای تفکیک زباله بسیار مهم و همگانی است، افزود: باید یاد بگیریم در گام نخست، زباله کمتری تولید کنیم.

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست آموزش و تبلیغات مستمر را در این خصوص یادآور شد و ادامه داد: البته باید یک برنامه ریزی جامع داشته باشیم تا زباله ها از منازل تفکیک شوند که در این راه علاوه بر بحث آموزش ، دهیاری ها ، شوراها و شهرداری ها نیز می توانند نقش موثر و مثبتی داشته باشند.

وی بیان کرد: با توجه به وجود فناوری های کنونی، می توان برخی از زباله ها را پس از بازیافت در دیگر سطوح استفاده کنیم.

ابتکار خاطرنشان کرد: در این خصوص می توان با استفاده از فناوری های موجود علاوه بر تفکیک کاغذ، شیشه و پلاستیک و بازیافت آنها، پسماندهای ویژه را نیز تفکیک و بازیافت کرد.

وی اضافه کرد: البته دستگاه های زباله سوز نیز می تواند مشکل زباله را حل کند چون علاوه بر از بین بردن زباله ها، این دستگاه ها می توانند از زباله، برق نیز تولید کنند.

روزانه دو هزار تن پسماند توسط یک میلیون جمعیت روستایی و یک و نیم میلیون جمعیت شهری در گیلان تولید می شود که بخش مهمی از آن در طبیعت دفع می گردد.

هم اکنون از مجموع شهرستان های گیلان، ۱۱ شهر پسماند خود را به مرکز استان منتقل می کنند و ظرفیت تحویل روزانه کارخانه کمپوست رشت ۴۰۰ تن زباله است که آن را به کودآلی تبدیل می کند.

استان های شمالی از جمله گیلان به دلیل تولید زیاد زباله ناشی از جمعیت شناور گردشگران، اقلیم خاص و محدودیت زمین، با مشکلات زیادی در دفن و بازیافت زباله مواجه هستند.

به دلیل نزدیکی آب های سطحی با آب های زیرزمینی در استان گیلان، شیرابه های ناشی از این زباله ها و آلاینده های ناشی از خودروها با هر بارندگی در کوتاه ترین زمان، وارد خاک و آب شده و به شدت رودخانه و زیستگاه ها و مراکز زیست و تکثیر آبزیان استان را تحت تاثیر قرار داده است.

یکی از مراکز مهم و پر سر و صدای دفن زباله گیلان که روزانه ۵۵۰تا ۶۰۰ تن زباله از حوزه مرکزی گیلان شامل شهرهای رشت، فومن، صومعه سرا، لشت نشاء، سنگر، شفت، خشکبیجار و کوچصفهان و بیش از ۲۰دهیاری و بخشی از واحدهای صنعتی در آن دفن می شوند؛ در منطقه جنگلی سراوان (۲۰کیلومتری رشت) قرار دارد.

محمدعلی نجفی استاندار گیلان سال گذشته در جریان بازدید از مرکز دفن زباله در منطقه سراوان رشت از راه اندازی نیروگاه زباله سوز رشت خبر داده بود که روزانه می تواند ۶۰۰ تن زباله خانگی را به انرژی برق تبدیل کرده و معضل دفع غیربهداشتی زباله های مرکز استان را برطرف کند.

وی با بیان اینکه برای ساخت نیروگاه زباله سوز رشت ۱۲۰ میلیارد تومان اعتبار درنظرگرفته شده، گفته بود: ۶۰ درصد این اعتبار از سوی شهرداری رشت و ۴۰ درصد توسط بخش خصوصی تامین می شود.

وی خاطرنشان کرده بود که دولت تاکنون ۱۱ میلیارد تومان برای ساخت نیروگاه زباله سوز رشت کمک کرده است./ایرنا

ایرج ندیمی، محمد مهدی رهبری املشی،غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی،محمدحسین قربانی ،حسن تامینی،جبار کوچکی نژاد،مهرداد لاهوتی،ناصر عاشوری،حمیدرضا خصوصی،حسن خسته بند،محمود شکری،صفر نعیمی رز،عطالله حکیمی،

Share