توطئه نفتی به جایی نخواهد رسید/ راست و چپ، این مذهب و آن مذهب را کنار بگذاریم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،رییس جمهوری در اجتماع بزرگ مردم استان خراسان جنوبی در بیرجند اعلام کرد:تازه ترین آمار بانک مرکزی نشان می دهد که کشور در سه ماهه دوم سال ۱۳۹۳ نیز دارای رشد اقتصادی مثبت است که این امر بیانگر قرار گرفتن کشور در مسیر شکوفایی و رونق است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،رییس‌جمهور گفت: از افتخارات دنیاست که مبداء تاریخ میلادی و اسلامی از زندگی دو پیامبر عظیم‌الشان یعنی عیسی مسیح و رسول اکرم نشات گرفته است که به معنای اتصال جامعه اسلامی به نبوت، رسالت و وحی آسمانی می‌باشد.

حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی دقایقی پیش با حضور در جمع اقشار مختلف مردم بیرجند با تشکر از استقبال پرشور و گرم مردم خراسان جنوبی و بیرجند اظهار کرد: از ملت بزرگ ایران تشکر می‌کنم که در ماه محرم و صفر امسال در زمینه عشق به خاندان رسالت حضرت اباعبدالله‌الحسین (ع)، پیامبر اسلام، امام مجتبی (ع) و امام رضا (ع) که فخر همه ایرانیان است اقدامات بسیار خوبی را انجام دادند.۱۴۱۹۴۰۸۳۸۸۶۱۹_Fereshte Abdi-6

 وی با بیان این‌که اگرچه خراسان به بخش شمالی، رضوی و جنوبی تقسیم می‌شود، اما هر سه خراسان، رضوی و در پناه امام هشتم هستند، افزود: امام رضا (ع) فخر همه ما ایرانیان است و استان‌های خراسان این افتخار را دارند که در پناه علی‌ابن موسی‌الرضا (ع) هستند.

رییس دولت تدبیر و امید با اشاره به این‌که امروز اول ماه ربیع‌الاول و روز هجرت پیامبر عظیم‌الشان اسلام از مکه به مدینه است، گفت: مبدا تاریخ ما مسلمانان هجرت نبی اکرم از شهر مکه به مدینه است که این هجرت داستان‌ها و عبرت‌های فراوانی دارد و آنقدر با اهمیت است که مبدا تاریخ اسلام نه ولادت و نه رحلت پیامبر است، بلکه مبدا تاریخ اسلام، هجرت پیامبر اکرم (ص) قرار گرفته است.

روحانی با بیان این‌که ما مسلمانان دارای تاریخ خاص خود هستیم و این از افتخارات تمدن اسلامی است، تصریح کرد: اگر دنیا برای خود تاریخی به عنوان تاریخ میلادی دارد و امشب نیز شب میلاد حضرت عیسی مسیح (ع) است مبدا تاریخ ما مسلمانان چه هجری شمسی و چه هجری قمری هر دو هجرت پیامبر اکرم (ص) است.

رییس‌جمهور با بیان اینکه دولت از ابتدا با دو معضل تورم بالای ۴۰ درصد و رکود مواجه بود، اظهار کرد: امروز تورم از ۴۰ درصد به ۱۷ درصد کاهش یافته است.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی اظهار داشت: ما در سال گذشته رشد منفی داشته‌ایم اما در سه ماه اول سال ۹۳ با محاسبات بانک مرکزی توانستیم نسبت به سه ماه اول سال ۹۲ رشد داشته باشیم. در این سه ماه رشد بالای ۴ درصد داشتیم در حالیکه در سال‌های ۹۱ و ۹۲ رشد ما منفی بوده است در واقع در این سه ماه ما از رکود خارج شده‌ایم.

 وی همچنین افزود: امروز افتخار دارم که به ملت ایران اعلام کنم طبق آماری که دیشب بانک مرکزی اعلام کرده در سه ماه دوم سال جاری نیز کشور رشد مثبت داشته است. در مجموع در شش ماهه اول سال جاری کشور شاهد رشد چهار درصد بوده این در حالی است که در سال ۹۱ ما رشد منفی ۶.۸ درصد داشتیم و در سال ۹۲ هم رشد منفی داشتیم. هنگامی که کشور در شش ماه اول سال جاری رشد داشته یعنی رونق اقتصادی آغاز شده است.

 روحانی در ادامه با بیان اینکه تمام پیشرفت‌های کشور در شانزده ماه گذشته به دست توانمند مردم ایران انجام شده، اظهار کرد: دولت خادم مردم بوده و دنبال آن است که مطالبات و اهداف مردم را با کمک مردم برآورده سازد.

 رییس‌جمهور همچنین با بیان اینکه کشور طبق آمار بانک مرکزی در حوزه‌های نفت و گاز، معادن، خدمات و مسکن پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشته، افزود: رونق در زمینه ساخت و ساز نیز آغاز شده است. اکنون ۹۴ درصد بودجه عمرانی استان‌ها معادل ۲۲ هزار میلیارد تومان پرداخت شده که این رقم نسبت به سال‌های گذشته بی‌سابقه است.

 وی همچنین افزود: ما در زمینه نفت و گاز نیز رشد بسیار خوبی داشتیم. تا پایان سال رشد تولید گاز روزانه ۱۰۰ میلیون متر مکعب اضافه می‌شود. گرچه شرایط جهانی و به ویژه توطئه برخی کشورها قیمت نفت را کاهش داده اما ما از این مشکلات با همت مردم عبور می‌کنیم. قیمت نفت نیز به این صورت باقی نمی‌ماند و هر چه توطئه انجام شود افق آینده ما روشن است.

 روحانی خاطرنشان کرد: موفقیت ما به حفظ وحدت، انسجام و یکپارچگی ما و کنار گذاشتن اختلافات بستگی دارد. ما هم اهل یک کشوریم و زیر خیمه اسلام و ایران بوده و به قانون اساسی، رهبری و وحدت خود پایبندیم. ما باید مسائل ریز و جزئی مثل این جناح یا آن جناح، راست و چپ، این مذهب و آن مذهب، این دین و آن دین را کنار بگذاریم و افتخار کنیم که همگی ایرانی و مسلمانیم.

 حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی با اشاره به اهمیت وحدت، اتحاد و برادری و اخوت در کشور، گفت: این‌که سه سال، ۱۰ سال یا ۱۵ سال پیش گروهی یا فردی اقداماتی را انجام دادند، نباید مورد توجه قرار گیرد و باید بگذاریم لکه‌های سیاه با آفتاب سفید شود و بگذاریم آفتاب تابان ایران زمین و آفتاب اسلام و برادری و اخوت در صورتی که لکه سیاهی روی پیراهن سفید اسلام و ایران وجود دارد، آن را بزداید و به لکه سیاه اشاره نکنیم، بلکه به سفیدی دل پاک این ملت افتخار کنیم.

 رییس‌جمهور در جمع مردم بیرجند با بیان اینکه ملت بزرگ ایران بداند که این کشور در زمینه نفت و گاز، آب، محیط زیست، کشاورزی و گردشگری، فرهنگ، دانش، علم، اقتصاد دانش بنیان، سیاست خارجی پتانسیل‌های فراوانی دارد، گفت: برای به کرسی نشاندن حقوق ملت ایران هرگز از حرکت باز نمی‌ایستیم.

 روحانی خاطرنشان کرد: مردم ایران و دولت یازدهم بعد از شانزده ماه امروز افتخار می‌کنند در ایران هیچ کسی نیست، مگر آنکه زیر پوشش بیمه درمانی قرار گرفته‌اند و دفترچه بیمه درمانی برای همه مردم به صورت همگانی صادر شده است و این افتخار برای اولین بار در کشور ایران به دست دولت یازدهم و به همت مردم عملیاتی شده است.

 رییس دولت تدبیر و امید با اشاره به این‌که در زمینه امنیت غذایی برای اقشار کم درآمد و محروم تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد سبد کالایی غذایی را امسال و سال آینده ادامه خواهیم داد، تصریح کرد: در زمینه سلامت گام بسیار بلندی برای کم کردن آلام همه بیماران برخواهیم داشت و شاهدیم امروز که به بیمارستان‌ها می‌رویم چهره بیماران با شانزده ماه پیش فرق کرده است، پس ما طرح تحول سلامت را به کمک ملت ایران ادامه خواهیم داد.

 رییس‌جمهور با اشاره به ویژگی‌های مردم استان خراسان جنوبی، گفت: من در سال ۵۳ چند ماهی در بیرجند بودم و آن روز و امروز این شهر نشان می‌دهد که بیرجند یکی از پاکیزه‌ترین شهرهای ایران است و مردم استان خراسان جنوبی که دل‌هایشان پاک و مصفاست، کوچه و خیابان‌شان نیز پاک و مصفاست و به محیط زیست و سلامتی و پاکی اهمیت می‌دهند.

 روحانی با بیان این‌که اگر در استان خراسان جنوبی آب کم است فرهنگ، ادب و اخلاق فراوان است، افزود: اولین قدم که دولت یازدهم برای استان خراسان جنوبی برخواهد داشت، در زمینه آب است؛ چرا که همواره ملت ایران قدر نعمت خداداد یعنی آب حیاتی را دانسته است.

 وی ادامه داد: برای حل مشکلات آب استان تا سال ۹۵ طرح‌هایی را به اجرا در خواهیم آورد از جمله این‌که چند سد به اتمام خواهد رسید از جمله سد سیاهو و سد فرخی قائم که در سال ۹۴ به اتمام و افتتاح خواهند رسید. همچنین مجتمع آبرسانی روستایی برای ۲۵ هزار نفر تامین آب خواهد کرد یعنی مجتمع آبرسانی روستایی تا پایان سال ۹۴ تکمیل خواهد شد و تصفیه خانه آب شرب شهر بیرجند در ماه‌های پیشرو اجرایی و عملیاتی می‌شود. البته در زمینه طرح انتقال آب با لوله نیز برای حدود ۶۰۰ کیلومتر در سال‌های ۹۳ و ۹۴ طرح‌هایی داریم که به اجرا در خواهند آمد.

 رییس‌جمهور اضافه کرد: طرح‌هایی نیز برای توسعه کشاورزی مدنظر دولت یازدهم است از جمله طرح‌های آبخیزداری که در حد توان دولت در بودجه سال آینده برای آن بودجه در نظر گرفته شده است؛ چراکه طرح آبخیزدرای می‌تواند از آب‌های موجود استان حفاظت کند و باعث توسعه کشاورزی شود. در ادامه نیز هشت طرح گلخانه‌ای و هجده واحد برای دامپروری در نظر داریم.

 رییس دولت یازدهم با اشاره به این‌که راه از مشکلات مردم استان خراسان جنوبی است، گفت: راه‌های استان در مسیرهای اصلی باید تبدیل به بزرگراه شوند و ۱۰۰ کیلومتر از این راه‌ها را در سال‌های ۹۴ و ۹۵ به بزرگراه تبدیل می‌کنیم و این مسیر ادامه خواهد داشت.

 روحانی با تاکید بر این‌که باید طرح راه‌آهن استان اجرایی و عملیاتی شود، افزود: تمام طرح‌های راه‌آهن از دید دولت مصوب است و در بودجه سال آینده برای آن ردیف پیش‌بینی شده است و ۱۰ میلیارد تومان پول برای مطالعه و طراحی راه‌آهن استان در نظر گرفته شده است.

 وی تاکید کرد: قول می‌دهم که دولت با همه توان راه‌آهن را دنبال خواهد کرد تا بیرجند و خراسان جنوبی به راه‌آهن سراسری متصل شود.

 رییس‌جمهور با اشاره به این‌که برخی کارخانه‌های استان به دلیل مشکلات مالی در زمینه تولیدی به کمال کار نمی‌کنند، خاطرنشان کرد: قرار بر این شد ۶۰ میلیارد تومان تسهیلات در اختیار مراکز تولیدی به عنوان سرمایه در گردش قرار گیرد؛ چرا که این استان از نظر معادن نیز ظرفیت‌های بسیاری دارد.

 روحانی به مسائل زیست محیطی استان خراسان جنوبی اشاره کرد و گفت: نیاز به بخش بزرگی بوته‌کاری و مالچ پاشی وجود دارد که این طرح‌ نیز از سوی دولت دنبال خواهد شد. البته منطقه ویژه اقتصادی بیرجند نیز افتتاح و فعال خواهد شد.

 وی با بیان این‌که در نیمه سال ۹۴ ساختمان بیمارستان بیرجند تکمیل خواهد شد، گفت: سه بیمارستان در این استان تکمیل شدند، اما نیروی انسانی ندارند که اعتبارات لازم برای تامین آن نیز در نظر گرفته خواهد شد.

 رییس‌جمهور تصریح کرد: در این سفر ۲۱ طرح و پروژه به تصویب دولت رسیده است که امشب در شورای عالی اداری استان اعلام می‌شود و تمام طرح‌ها و پروژه‌ها تا پایان سال ۹۵ اجرایی و عملیاتی خواهد شد و دولت ۲۷۰ میلیارد تومان اعتبار برای این طرح‌ها مدنظر قرار داده است./ایسنا

Share