تراز آب دریای خزر در ۱۹ سال اخیر یک متر پایین رفت!

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،مدیر مرکز ملی تحقیقات دریای خزر افزود: کاهش یک متری تراز آب دریای خزر در ۱۹ سال اخیر، ناشی از افت و خیز معمولی دریا نبوده و احتمال ادامه کاهش تراز آب به عنوان دور جدیدی از ویژگی‏‌های نوسانی دریای خزر نباید از نظر دور باشد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،مدیر مرکز ملی تحقیقات دریای خزر افزود: کاهش یک متری تراز آب دریای خزر در ۱۹ سالIMAGE635092344565929642 اخیر، ناشی از افت و خیز معمولی دریا نبوده و احتمال ادامه کاهش تراز آب به عنوان دور جدیدی از ویژگی‏‌های نوسانی دریای خزر نباید از نظر دور باشد.

وی با اشاره به آخرین وضعیت نوسانات و میانگین تراز آب دریای خزر در سال آبی (۹۳-۱۳۹۲) بیان کرد:‌ براساس تحلیل داده‌های دریافتی از ایستگاه‌های ترازسنجی مستقر در بندر انزلی، بندر نوشهر، بندر امیرآباد و بندرترکمن (آشوراده)، میانگین تراز آب دریای خزر در سال آبی (۹۳-۱۳۹۲) برابر ۲۶/۶۷- متر است که نسبت به سال آبی قبل ۸ سانتیمتر و نسبت به چهار سال قبل ۴۲ سانتیمتر کاهش نشان می‌دهد.

ملک ادامه داد: از جمله دلایل کاهش تراز آب را می‌توان ادامه تأثیر خشکسالی سال‌های قبل در حوضه آبریز خزر و کاهش بارش و در نتیجه کاهش آب‌دهی رودخانه‏‌های منتهی به دریای خزر به ویژه رودخانه ولگا دانست. وی اضافه کرد: دبی رودخانه ولگا در مجموع سال‏های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ میلادی حدود ۸۰ درصد میانگین درازمدت این رودخانه بوده و در سال ۲۰۱۳ میلادی، آب‌دهی رودخانه ولگا هفت درصد بالاتر از حد نرمال گزارش شده است. اما در بهار سال ۲۰۱۴ میلادی و در دوره پرآبی، آب‌دهی رودخانه ولگا ۷۰ درصد دبی نرمال در این دوره گزارش شده است.

مدیر مرکز ملی مطالعات و تحقیقات دریای خزر با تاکید بر لزوم تهیه نقشه حد بستر و حریم دریای خزر اظهار داشت: با توجه به اعلام حد بستر دریای خزر تراز ۲۴/۷- متر از سوی وزارت نیرو و لزوم حفظ و حراست آن از سوی سازمان‌های مسئول در استان‌های شمالی کشور، لازم است پروژه تهیه نقشه حد بستر و حریم دریای خزر و علامت‏گذاری سواحل با جدیت اجرا شود زیرا به دلیل کاهش تراز آب دریا تجاوزات به حریم دریا افزایش خواهد یافت.

وی خاطرنشان ساخت: ضروری است کلیه طرح‌ها و برنامه‏‌های استراتژیک دولت در سواحل جنوبی دریای خزر با توجه به ویژگی‌های نوسانی دریای خزر و روند کاهش تراز آب در سال‌های اخیر، مهندسی و عملیاتی شوند./نسیم

Share