وام ۸۰ میلیونی به چه کار خریداران مسکن می آید؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا, بلاخره بعد از کش و قوس های فراوان وام ۸۰ میلیون تومانی خرید مسکن از راه رسید. ۸ ماه رایزنی وزارت راه و شهرسازی با بانک مرکزی باعث شد که راه اندازی صندوق پس انداز خرید مسکن نهایی شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از خبرآنلابن , بلاخره بعد از کش و قوس های فراوان وام ۸۰ میلیون تومانی خرید مسکن از راه رسید. ۸ ماه رایزنی وزارت راه و شهرسازی با بانک مرکزی باعث شد که راه اندازی صندوق پس انداز خرید مسکن نهایی شود. این در حالی است که به گفته عبده تبریزی وام این صندوق جایگزین اوراق تسهیلات مسکن خواهد شد.

14-5-18-1300maskannnnتا کنون طرح های مختلف بسیاری از طرف دولت برای خارج شدن بازار مسکن از رکود ارائه شده است اما همگی به نوعی به در بسته خورده اند. حال طرح راه اندازی صندوق پس انداز وارد گود شده است که به گفته برخی از کارشناسان وام یا هر نوع تسهیلاتی که دولت به بازار مسکن اعطا کند مسلما می تواند بازار را به حرکت بیندازد و به گفته برخی دیگر این طرح هم جوابگوی نیاز مردم نخواهد بود و در دراز مدت باز هم باعث افزایش قیمت خواهد شد.

برای روشن تر شدن جزئیات و تاثیرات این طرح  چند تن از کارشناسان مسکن  نظرات خود را در این خصوص اعلام داشته اند.

حسام عقبایی- رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک

افزایش تسهیلات بانکی محرکی موثر در بازار مسکن است و مطمئنا می تواند بازار مسکن را از رکود درآورد. چنین وام ها و تسهیلاتی قدرت خرید مردم را بالا می برند و همین امر دست مردم را برای خرید کردن مسکن بازتر می کند. از دیدگاه من طرح صندوق پس انداز خرید مسکن بسیار خوب و کارآمد است البته اگر دولت بتواند بازار مسکن را کنترل کند و از گرانی و افزایش قیمت جلوگیری کند. از طرف دیگر بر این باور هستم که این تسهیلات باید به نیازمندان و کسانی که در جامعه قدرت خرید پایینی دارند برسد. دهک های ضعیف نمی توانند در شهرهای بزرگ خانه بخرند و قاعدتا نیاز به تسهیلات بیشتری دارند. وام ۸۰ میلیون تومانی نسبت به تسهیلات سابق بسیار بهتر و مناسب تر است. اما این نکته را نباید فراموش کرد که تا زمانی که دولت نتواند ۶۰ درصد از هزینه های خرید یک خانه را به متقاضیان ارائه دهد ما هنور هم اندر خم یک کوچه ایم و به شرایط آرمانی نرسیده ایم.

بیت الله ستاریان- کارشناس مسکن

از دیدگاه من طرح جدید دولت می تواند رونق دوباره ای در بازار مسکنی که گرفتار رکود شده است را بدهد. رونق به این معنا که بازار خرید و فروش توسعه پیدا می کند اما به دلیل کمبود مسکن ممکن است بازار دوباره رنگ گرانی به خود بگیرد و شاهد افزایش قیمت ها در این بخش باشیم. از نظر من عدد و ارقام برای خرید خانه کافی نیست و شاید ۸۰ میلیون تومانی که قرار است به عنوان تسهیلات به مردم بدهند دوای درد نباشد اما همین که زمینه برای خرید و فروش و حرکتی تازه صورت می گیرد در شرایط فعلی می تواند کافی باشد. برای رونق بخشیدن به بازار مسکن تنها یک بسته و یا تسهیلات مالی کافی نیست. ما باید برای بخش مسکن بسته ای تهیه کنیم که علاوه بر وام ها و تسهیلاتی که در آن وجود دارد گزینه های دیگری همچون تغییر در زیر ساخت ها و استفاده از نرم افزارهای پیشرفته و قوانین مدون در آن وجود داشته باشد. اگر بسته ای با چنین خصوصیاتی وارد بازار مسکن شود قاعدتا بخش زیادی از نیازها را جوابگو خواهد بود.

 مصطفی قلی خسروی- عضو هیات مدیر اتحادیه مسکن و فعال صنفی

در خصوص این طرح باید بگویم که چرا نگاه کشورهای توسعه نیافته ای همچون ما به کشورهای پیشرفته نیست! با نگاه به کشورهای توسعه یافته به این نتیجه خواهیم رسید که راه را اشتباه طی می کنیم زیرا در این کشورها حدود ۸۰ درصد از هزینه های تهیه یک خانه را به مردم وام می دهند ر حالی که در کشور ما این عدد کمتر از ۳۰ درصد است. من معتقد هستم که این وام خوب است اما باید به وام داده شده درصد تعلق گیرد. عدالت اجتماعی در این خصوص در جامعه ما رعایت نمی شود. زیر بنایی ساختاری بخش مسکن دچار مشکلات عدیده است که باید توجه خاصی به ان شود. این تسهیلات نباید در اختیار کسانی قرار بگیرد که هر روز مشغول گرفتن وام های میلیاردی هستند. ۸۰ میلیون تومان در شهرهای دور افتاده و کم جمعیت ممکن است پاسخگوی بخشی از نیاز مردم باشد اما در کلان شهرهای که کمرین قیمت ها حدود ۴۰۰ میلیون است این عدد به هیچ عنوان رضایت بخش نیست. با یک محاسبه ریاضی ساده می توان به این نتیجه رسید که ۸۰ میلیون تومان در ۴۰۰ میلیون تومان نقشی بسیار کوچک دارد.

 

 

 

 

Share