حضور سید محمد خاتمی در سفارت آفریقای جنوبی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا و به نقل از ایسنا حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمد خاتمی ظهردوشنبه با حضور در سفارت کشور آفریقای جنوبی در تهران، دفتر یادبود نلسون ماندلا را امضا کرد. خاتمی پس از نوشتن یادداشت خود در دفتر یادبود نلسون ماندلا، در جمع خبرنگاران در پاسخ به اینکه “آیا برای شرکت در مراسم […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا و به نقل از ایسنا حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمد خاتمی ظهردوشنبه با حضور در سفارت کشور آفریقای جنوبی در تهران، دفتر یادبود نلسون ماندلا را امضا کرد.

خاتمی پس از نوشتن یادداشت خود در دفتر یادبود نلسون ماندلا، در جمع خبرنگاران در پاسخ به اینکه “آیا برای شرکت در مراسم یادبود ماندلا به آفریقای جنوبی سفر خواهید کرد یا خیر؟” گفت: هنوز تکلیف این سفر مشخص نشده و ما در حال بررسی هستیم و هنوز تصمیمی در این باره نگرفته‌ایم. من به دنبال لجبازی نیستم، اما هنوز برنامه سفر منتفی نشده است.
رییس‌جمهور پیشین کشورمان همچنین درباره نلسون ماندلا اظهار کرد:‌ ما مثل ماندلا کم داریم. او باید الگوی همه ما باشد.
متن یادداشت سیدمحمد خاتمی در دفتر یادبود نلسون ماندلا بدین شرح است:
«بسم الله الرحمن الرحیم
نسبت میان تاریخ و قهرمان از دیرباز در فلسفه و امروز در شاخصه‌ها و شعبه‌های گوناگون علوم انسانی مورد بحث بوده است. صرف نظر از مباحث نظری می‌توان گفت قهرمان به نحوی زاده شرایط تاریخی است و به نوبه خود در تحول تاریخ و جهت سیر آن مؤثر است.
واقعیت هرچه باشد نلسون ماندلا بزرگ قهرمانی است که تاریخ را وامدار خود کرده است. صدای مهربان ولی قاطع او را به خوبی انسانیت و تاریخ شنید و راه و رسمی را بنیان گذاشت که می‌تواند و باید تاریخ امروز و فردای ما را راه ببرد. قهرمان مبارزه بر زندگی سنگین تبعیض نژادی نقطه پایانی نهاد؛ آغازگر راهی در تاریخی بود که بر اساس مهربانی، مسالمت و همزیستی همه باید در آن شرکت داشته باشند. او مورد کینه‌توزی‌های فراوان بود هیچگاه کینه و کینه‌ورزی را وسیله مناسبی برای پیشبرد اهداف انقلابی خود ندانست و حتی دشمنان خود را نیز از مهر و محبت بی‌نصیب نگذاشت.
امروز و فردا همچنان نیازمند صدای مهربان ماندلا و راه و رسم انسانی و قهرمانی او هستیم. ماندلا زنده است تا عدالت‌خواهی، مهربانی و نیکبختی برای همه انسانها مورد خواست است. روانش شاد و راهش رهرو باد.
سیدمحمد خاتمی ۹۲.۹.۱۸»
Khatami-mandella.africa (2)Khatami-mandella.africa (7)Khatami-mandella.africa (4) Khatami-mandella.africa (6)Khatami-mandella.africa (3)

Share