مدیرکل میراث‌فرهنگی گیلان خبر داد:

متجاوز به بنای تاریخی «اسپی مزگت» شناسایی و به مراجع قضایی معرفی شد

ولی جهانی، مدیرکل میراث‌فرهنگی استان گیلان از شناسایی و دستگیری یک متهم به همراه کشف دستگاه فلزیاب در بنای تاریخی «اسپی مزگت» خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، مدیرکل میراث‌فرهنگی استان گیلان از شناسایی و دستگیری یک متهم به همراه کشف دستگاه فلزیاب در بنای تاریخی اسپی مزگت خبر داد.

ولی جهانی با بیان مطلب فوق افزود: پس از وقوع یک فقره حفاری غیرمجاز در عرصه بنای تاریخی اسپی مزگت شهرستان رضوانشهر، با تحقیق و بررسی‌های صورت پذیرفته میدانی، فردی با هویت معلوم همراه با یک دستگاه فلزیاب شناسایی شد که در این راستا با پی‌گیری‌های قضایی لازم موارد تا حصول نتیجه کامل در دستور کار این اداره‌کل قرار گرفته است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان با اشاره بر لزوم ساماندهی بناهای تاریخی از طرق مختلف و از جمله صندوق حفظ و احیاء وزارتخانه گفت: در صورت تعامل و همکاری اداره‌کل منابع طبیعی استان گیلان، از آنجایی که برای بنای تاریخی اسپی مزگت سرمایه‌گذار وجود دارد، واگذاری بنا و محیط پیرامون آن برای توسعه گردشگری در عین حفاظت و مرمت از اثر تاریخی مذکور در دستور کار قرار خواهد گرفت و در هر صورت حراست و مراقبت از بناهای تاریخی جزء لاینفک وظایف ذاتی اداره‌کل بوده و به همین منظور برای سروسامان دادن به آثار تاریخی ارزشمند اهتمام لازم وجود دارد.

او بناهای تاریخی را متعلق به فرد فرد مردم جامعه دانست و در پایان از همه مردم و علاقمندان و دوستداران میراث‌فرهنگی درخواست کرد در صورت مشاهده هرگونه تخریب و تجاوز به آثار مراتب را به نزدیک‌ترین واحد میراث‌فرهنگی در سراسر استان گزارش کنند.

Share