استاندار: مدیریت پسماند با پشت میزنشینی به نتیجه مطلوب نمی رسد

عباسی: هیچ بهانه ای در تحقق وعده بازگشت سراوان به طبیعت پذیرفتنی نیست

استاندار گیلان با بیان اینکه مدیریت پسماند با پشت میزنشینی به نتیجه مطلوب نمی رسد بر لزوم تبدیل موضوع مهم تفکیک زباله از مبدأ به فرهنگ عمومی تأکید کرد و گفت: هیچ بهانه ای در تحقق وعده بازگشت سراوان به طبیعت پذیرفتنی نیست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، اسدالله عباسی ظهر امروز (شنبه) در جلسه کارگروه مدیریت پسماند گیلان با اشاره به اهمیت مدیریت پسماند و ضرورت اجرای اقدامات پیشگیرانه اظهار کرد: پسماند بزرگترین چالش استان است که مدیریت آن باید جهادی و فارغ از اقدامات معمول باشد و با پشت میزنشینی به نتیجه مطلوب نمی‌رسد.

وی با اشاره به تاکیدات رییس جمهوری نسبت به مساله حفظ محیط زیست و پسماند، خاطرنشان کرد: به سبب اهمیت موضوع، جلسات تخصصی مدیریت پسماند توسط حوزه معاونت عمرانی بصورت هفتگی برگزار می‌شود و اقداماتی نیز در جهت بهبود وضعیت موجود درحال اجراست که لازم است بصورت جدی‌تری دنبال شود.

عباسی به وعده خود به مردم استان درخصوص بازگرداندن سراوان به طبیعت اشاره و بیان کرد: هیچ بهانه‌ای برای عملکرد ضعیف دستگاه‌های اجرایی متولی در مدیریت زباله سراوان را نمی‌پذیرم.

استاندار گیلان تفکیک از مبدا را الزامی برای مدیریت زباله در عرصه‌های مختلف استان خواند و بیان کرد: مدیریت پسماند یکی از مهم‌ترین گام‌ها و ابزارها برای رسیدن به اهداف توسعه پایدار است که در این زمینه یکی از استراتژی‌هایی که می‌تواند اثربخش باشد، بحث آموزش‌های شهروندی است.

وی بهره گیری از ظرفیت تشکل‌های مردم نهاد و ارائه آموزش‌های لازم برای همه رده‌های سنی به ویژه دانش آموزان بعنوان نسل آینده کشور را ضروری دانست و افزود: حفظ محیط زیست و صیانت از منابع طبیعی وظیفه‌ای همگانی‌ست و مشارکت جمعی را می‌طلبد.

نماینده عالی دولت در استان؛ شناسایی عرصه‌هایی که تفکیک زباله در آن صورت می‌گیرد را امری ضروری دانست و گفت: این عرصه‌ها باید به عنوان الگو به آحاد جامعه معرفی شود.

 عباسی با بیان اینکه صدور هرگونه ضرب الاجل از سوی بنده به معنای ضعف در آن حوزه مدیریتی است، خاطرنشان کرد: طی روزهای آتی بصورت سرزده از پهنه‌های مدیریت پسماند نقاط مختلف استان بازدید و نتایج آن را به مردم عزیز استان اعلام می‌کنم.

در این نشست که فرمانداران سراسر استان به صورت ارتباط تصویری حضور داشتند؛ گزارش اقدامات صورت گرفته حوزه مدیریت پسماند در پهنه‌های مختلف استان توسط برخی از فرمانداران و شهرداران ارائه شد.

Share