هشدار مدیرکل هواشناسی به شالیکاران گیلانی | ادامه بارش‌ها تا روز چهارشنبه

مدیرکل هواشناسی گیلان از ادامه فعالیت سامانه بارشی در این استان تا روز چهارشنبه خبر داد و گفت: شالیکاران گیلانی فعلاً باید از درو و برداشت برنج خودداری کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، محمد دادرس استقرار سامانه بارشی در استان گیلان را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: ناپایداری‌های جوی به شکل بارش باران که از دیروز دوشنبه به گیلان وارد شده است تا روز چهارشنبه در این استان مستقر بوده و به صورت متناوب به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

 مدیرکل هواشناسی گیلان در توصیف بیشتر سامانه‌ بارشی که فعلاً در این استان استقرار پیدا کرده است عنوان کرد: تحلیل نقشه‌های پیش‌یابی بیانگر نفوذ سامانه بارشی و ادامه فعالیت آن تا روز چهارشنبه در منطقه است بنابراین در این مدت کاهش دما، وزش باد و بارندگی(در برخی نقاط شدید) پیش‌بینی می‌شود.

دادرس وزش باد گاهی شدید و رعد و برق را از دیگر پدیده‌های قالب در وضعیت جوی استان گیلان دانست و تصریج کرد: سامانه بارشی امروز و فردا در نواحی مرکزی، شرقی و قسمتی از نواحی غربی گیلان به فعالیت خود ادامه می‌دهد بنابراین شالیکاران باید جهت برداشت و درو برنج تمهیدات لازم را بیاندیشند.

وی با تأکید بر کاهش ناپایداری‌های جوی از اواخر فردا و مساعد بودن هوا برای درو و برداشت برنج اظهار داشت: با توجه به بارش باران در مناطق وسیعی از گیلان به مسافران توصیه می‌کنیم امروز و فردا از تردد در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌های گیلان خودداری کرده و در این زمینه احتیاط لازم را به عمل آورند.

مدیرکل هواشناسی گیلان به جهت شرایط جوی فعلی این استان به دیگر بخش‌های مختلف کشاورزی نیز توصیه‌‌هایی کرد و ابراز داشت: گلخانه‌داران گیلانی، پرورش دهندگان مرغ و ماهی و نظایر این باید با توجه به شرایط مذکور و اخطاریه‌های صادر شده این سازمان، تمهیدات مقتضی را در مجموعه خود به عمل آورند.

دادرس با اشاره به اینکه در این مدت دریا مواج و برای شنا نامناسب است خاطرنشان کرد: از بخش‌های مختلف اجرایی گیلان نظیر مدیریت بحران، جهاد کشاورزی، اداره کل منابع طبیعی، شرکت‌های آب و برق و سازمان آتش‌نشانی انتظار داریم برای جلوگیری از برور هرگونه خطر و آسیب توصیه‌های کارشناسی لازم را صادر کنند.

وی با بیان اینکه هرگونه تغییر در نقشه‌های هواشناسی سریعاً از طریق رسانه‌ها اطلاع‌رسانی می‌شود خاطرنشان کرد: وضعیت جوی گیلان پس از عبور سامانه فعلی برای فعالیت‌های کشاورزی مساعد می‌شود و مردم نیز برای اطلاع از وضعیت جوی استان می‌توانند با استفاده از سامانه ۱۳۴ اطلاعات خود را به دست آورند.

Share