ابرنفتکش ایرانی «گریس ۱» در جبل الطارق رفع توقیف شد

به رغم تلاش دولت آمریکا برای ادامه توقیف «گریس ۱»، فابین پیکاردو، رئیس دولت محلی جبل الطارق عصر پنج‌شنبه ۲۴ مرداد حکم توقیف این کشتی را لغو کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ابرنفتکش ایرانی «گریس ۱» بعد از ۴۰ روز توقیف در جبل الطارق رفع توقیف شد.

به رغم تلاش دولت آمریکا برای ادامه توقیف «گریس ۱»، فابین پیکاردو، رئیس دولت محلی جبل الطارق عصر پنج‌شنبه ۲۴ مرداد حکم توقیف این کشتی را لغو کرد. این تصمیم دولت محلی جبل الطارق در پی صدور حکم دیوان عالی به دست قاضی آنتونی دادلی در همین روز گرفته شد و به این ترتیب این ابرنفتکش اجازه یافت تا به حرکت خود در آب‌های بین‌المللی ادامه دهد.

تحولی که به آزادی ابرنفتکش «گریس ۱» انجامید آن بود که ایران کتبا به مقام‌های جبل الطارق تضمین داد که این کشتی محموله نفت خود را در سوریه تخلیه نخواهد کرد. «گریس ۱» در اصل به اتهام حمل بار برای سوریه تحت تحریم توقیف شده بود.

تلاش آمریکا برای مصادره کشتی
پیش از انتشار خبر آزادی «گریس ۱» آمریکا خواستار ادامه توقیف این کشتی و مصادره آن شده بود. یک مقام رسمی جبل الطارق ظهر پنج‌شنبه ۲۴ مرداد به یورونیوز گفت که واشنگتن می‌خواهد نفتکش ایرانی «گریس-۱» به نفع آمریکا توقیف شود.

دولت محلی جبل الطارق، امروز در بیانیه‌ای اعلام کرد: «آمریکا طی دادخواستی خواستار ادامه توقیف “گریس-۱” شده است. وزارت دادگستری آمریکا طی درخواستی اتهام‌های جدیدی را در این رابطه مطرح کرده است.»

اگر دادخواست آمریکا نبود، نفتکش “گریس-۱ ” تاکنون آزاد شده بود.

جزییات بیشتر در مورد دادخواست وزارت دادگستری ایالات متحده منتشر نشده است. از سوی دیگر روزنامه کرونیکل به نقل از آنتونی دادلی، رئیس دیوان عالی نوشته بود که اگر دادخواست آمریکا نبود، نفتکش «گریس-۱» تاکنون آزاد شده بود.

این دادخواست ساعت ۲۳:۳۰ دقیقه چهارشنبه ۱۴ اوت (۲۳ مرداد) به مقام‌های جبل الطارق ارائه شد.

پیش از این یک منبع آگاه که نامش ذکر نشده است به رویترز گفته بود: «نفتکش توقیف شده “گریس-۱” که حامل نفت خام ایران بود، احتمالا طبق تصمیم دادگاهی که امروز پنجشنبه ۱۵ اوت (۲۴ مرداد) برگزار می‌شود، اجازه خواهد یافت که جبل الطارق را ترک کند.»

روزنامه سان چاپ بریتانیا نیز روز گذشته، به نقل از یک منبع نزدیک به فابیان پیکاردو، رئیس دولت محلی جبل‌الطارق، گفته بود که نفتکش «گریس-۱» روز پنجشنبه آزاد خواهد شد و دولت محلی درخواست تمدید دوباره حکم توقیف این ابرنفتکش را ارائه نمی‌دهد. طبق نوشته این رسانه مسئولان محلی، هم اکنون قانع شده‌اند که این کشتی دیگر راهی سوریه نمی‌شود.

نیروی دریایی بریتانیا چهارم ژوئیه (۱۳ تیر) با اعلام این که کشتی «گریس-۱» در حال حمل نفت به پالایشگاهی در سوریه بوده است و این اقدام تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه را نقض می‌کند، این ابرنفتکش را در آب‌های جبل‌الطارق توقیف کردند. این ابرنفتکش از ایران حرکت کرده بود و حامل ۲.۱ میلیون بشکه نفت خام این کشور است. ایران در اعتراض به توقیف این ابرنفتکش، سفیر بریتانیا در تهران را به وزارت امور خارجه احضار و اعلام کرد که مقصد «گریس-۱» سوریه نبوده است.

جبل‌الطارق یکی از ۱۴ قلمرویی است که جزو سرزمین‌های فرادریایی بریتانیا و تحت قیمومیت و حاکمیت این کشور محسوب می‌شود.

Share