صالحی امیری: مشکل اصلی جامعه اخلاق است/اگر انسان فرهنگی ساخته شود جامعه ساخته می‌شود/سیدحسن خمینی: فرهنگی را می‌خواهیم ترویج کنیم که فرهنگ امام است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیامیرزا، صالحی امیری اظهار کرد:‌ امروز بعد از چند دهه وقتی جامعه را آسیب‌شناسی می‌کنیم و بازمی‌گردیم می‌فهمیم که مشکل اصلی جامعه اخلاق است و بنابراین یک بار دیگر نیاز داریم به حیات اخلاقی جامعه بازگردیم که امام (ره) و مقام معظم رهبری آن را تبیین کرده‌اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از ایسنا، سیدرضا صالحی امیری که روز سه‌شنبه ۱۱ آبان‌ماه از مجلس رای اعتماد گرفت، روز چهارشنبه ۱۲ آبان‌ماه در مراسم دیدار خود و معاونان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسن خمینی در محل پاویون مرقد امام خمینی (ره) گفت: ما امروز به این‌جا آمده‌ایم تا یک بار دیگر تجدید عهدوپیمان داشته باشیم با مراد و مرشد و هویت و اخلاق. با انسانیت، شرافت و معرفت و همه زیبایی‌هایی که انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام (ره) برای ما آفرید. خدا را شاکریم که گرچه آن امام در پیش ما نیستند شخصیتی وجود  دارد که وقتی به دیدارشان می‌رویم احساس می‌کنیم  روح آن امام را در وجود و شخصیت‌شان متجلی می‌بینیم. این نشان می‌دهد معنویت و روح امام (ره) در حیات کشور  کماکان جریان دارد.۵۷۳۷۷۶۵۷

او افزود: خلف صالح حضرت امام (ره) همچنان آن راه و مسیر را باصداقت دنبال می‌کنند و ما مفتخریم که در زیر چتر گفتمان رهبری ادامه حیات بدهیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت:‌ اخیرا بنا به علاقه خودم سعی کردم از اندیشه‌های فرهنگی امام بهره بگیرم. مدت زیادی در صحیفه دنبال شناسایی مفاهیم کلیدی فرهنگی حضرت امام بودم و در نهایت به جمله کلیدی ساخت انسان فرهنگی رسیدم؛ یعنی اگر انسان فرهنگی ساخته شود جامعه ساخته می‌شود.

صالحی امیری اظهار کرد:‌ امروز  بعد از چند دهه وقتی جامعه را آسیب‌شناسی می‌کنیم و بازمی‌گردیم می‌فهمیم که مشکل اصلی جامعه اخلاق است و بنابراین یک بار دیگر نیاز داریم به حیات اخلاقی جامعه بازگردیم که امام (ره) و مقام معظم رهبری آن را تبیین کرده‌اند.

او سپس به حضور معاونان خود در این مراسم اشاره کرد و گفت: با این مجموعه بزرگ (وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی) که سکاندار فرهنگ و ادب کشور است امروز یک بار دیگر تصمیم گرفتیم با امام خود تجدید میثاق کنیم تا اندیشه حضرت امام همچنان تداوم پیدا کند.

فرهنگی را می‌خواهیم ترویج کنیم که فرهنگ امام است

نسیم آنلاین نوشت: حجت الاسلام خمینی در این دیدار با بیان اینکه مجموعه فرهنگی ما باید برای خود هویت و اصالت قائل باشند، گفت: منظور از اصالت این است که خود را ابزار دست دیگران قرار ندهند، بلکه خود را شناخته و مسیرش را در میانه دوگانه تحجر و ولنگاری ادامه دهد.

وی در همین زمینه افزود: انقلاب اسلامی به همان میزان که از ولنگاری دور است، از تحجر هم دور است، البته این بدان معنی نیست که به خاطر مبارزه با تحجر بر بالین ولنگاری و بی هویتی سربگذاریم.

سیدحسن خمینی تصریح کرد: در وزارت ارشاد نام نیک از آن کسانی است که بر عقاید خود ایستادند، نباید فرهنگ را بازیچه دست کنید؛ چرا که در فرهنگ تعامل با فرهنگ ها را درایم ولی اضمحلال نداریم و نباید اینگونه باشد که پس از دوره ای دیگر فرهنگ ایرانی، شیعی و اسلامی نداشته باشیم.

وی تصریح کرد: اسم فرهنگ که باید محور و شاخص در سبک زندگی باشد نامش را اخلاق امام می‌نهیم. لذا فرهنگی را می‌خواهیم ترویج کنیم که فرهنگ امام است.

سیدحسن خمینی با بیان اینکه به دورت مدیریت صالحی امیری بر وزارت ارشاد امیدوار هستم، گفت: در حوزه شعر جهش بزرگی داشتیم و ردپاهای بزرگی در این حوزه دیده می شود؛ همچنین در حوزه سینما به یک گفتمان و هویت درونی رسیده ایم؛ البته در حوزه قرآن هم کارهای خوبی انجام شده است.

وی گفت: شناخت توانمندی هایمان از مسائل بسیار مهم است که باید مورد توجه قرار گیرد؛ همچنین باید توانمندی های فرهنگی خود را بشناسیم، از سوی دیگر باید ضعف ها را هم بدانیم و با تعامل توانمندی هایمان را صادر و نقاط ضعف را جبران کنیم.

tel final1

Share