تجهیز کارگاه سد دیورش پس از سالها انتظار آغاز شد/ساخت پتروشیمی در لوشان/در رودبار بسیاری از عقب ماندگی‌ها در حال جبران است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،استاندار گیلان عصر دیروز در نشست شورای اداری شهرستان رودبار که با هدف بررسی مسائل و مشکلات این شهرستان برگزار شد گفت : تجهیز کارگاه سد دیورش رودبار از محل اعتبارات سفر رئیس جمهور آغاز شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،استاندار گیلان عصر دیروز در نشست شورای اداری شهرستان رودبار که با هدف بررسی مسائل و مشکلات این شهرستان برگزار شد گفت : تجهیز کارگاه سد دیورش رودبار از محل اعتبارات سفر رئیس جمهور آغاز شد.

IMG_9532 دکتر نجفی عصر دیروز در این نشست با اشاره به اینکه ساخت سد دیورش از مطالبات چندین ساله‌ی مردم رودبار بوده است گفت : تجهیز کارگاه سد دیورش رودبار با اختصاص ۱۵۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات سفر دکتر روحانی به گیلان آغاز شد.

وی با بیان اینکه برای ساخت سد دیورش در مجموع ۳۵۰ میلیارد ریال هزینه می‌شود گفت : تقاضای ما از وزارت نیرو افزایش اعتبارات ساخت این سد برای امسال است تا بتوانیم در مدت ۲ سال شاهد بهره‌برداری این طرح باشیم.

استاندار گیلان گفت : سد دیورش با حجم تنظیم ۱۳ میلیون مترمکعب آب مورد نیاز شهرهای رستم آباد رودبار توتکابن، منجیل و لوشان را تأمین می‌کند.

دکتر نجفی همچنین با اشاره به مشکلات کم آبی کشاورزی در گیلان خاطر نشان کرد : با تلاشهای انجام شده میزان یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون مترمکعب تثبیت شده است.

وی افزود : این در حالی است که میزان آب ذخیره شده در سد سفیدرود در بهترین حالت حدود یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون مترمکعب است.

دکتر نجفی به ساخت پتروشیمی در لوشان با سرمایه گذاری ۲ هزار میلیارد تومانی بخش خصوصی نیز اشاره کرد و گفت : این طرح بزرگ با مشارکت ۳ بانک معتبر کشور و شرکت غدیر پس از نهایی شدن مطالعات لازم عملیاتی خواهد شد.

استاندار گیلان به اقدامات خوب صورت گرفته در بخش‌های مختلف عمرانی در شهرستان رودبار اشاره کرد و افزود : با برنامه‌ریزی جامع خوب صورت گرفته در استان شاهد ارتقاء شاخص‌های توسعه‌ای در بخش‌های مختلف هستیم.

دکتر نجفی با اشاره به کاهش ۱۰ درصدی عقب ماندگی رودبار در بخش راه، ۹ درصدی در بخش آب و ۲۴ درصدی در بخش گاز روستایی در شهرستان رودبار اظهار داشت : با تلاش‌های صورت گرفته در رودبار بسیاری از عقب ماندگی‌ها به رغم محدودیت‌های شدید مالی همچون کشور و استان در حال جبران است اگر چه کافی نیست و باید بیشتر تلاش کنیم.

استاندار گیلان با قدردانی از همراهی و همکاری خوب ائمه جمعه و مدیران در جهت پیشرفت و تعالی استان اظهار داشت : این همراهی و همدلی باعث گردید که باتوجه به کاهش درآمد کشور شاهد افزایش حجم کارهای عمرانی در بخش های مختلف باشیم.

وی حل مشکلات معیشتی و رفاه مردم را از جمله اولویت‌های دولت برشمرد و افزود : در جلسات شورای اشتغال و رفع موانع تولید که به صورت مستمر تشکیل می‌گردد مشکلات واحدهای تولیدی به دقت بررسی و تصمیمات لازم در جهت حل مشکلات آنان صورت می‌پذیرد.

فرماندار رودبار در این نشست با ارائه گزارشی از اقدامات صورت گرفته در دولت تدبیر وامید در شهرستان رودبار اظهار داشت : در طی ۲ سال گذشته ۴۸۷ پروژه با اعتباری بالغ بر ۱۳۷ میلیارد تومان و اشتغالزایی ۷۵۰نفر افتتاح گردید.

احمدی جمعیت شهرستان رودبار را ۳۸ درصد روستایی و ۶۲ درصد شهری عنوان کرد و افزود : شهرستان رودبار با ۱۰۰ هزار نفر جمعیت و تراکم ۴۱ نفر در هر کیلومتر ۱۸ درصد از وسعت گیلان را به خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به برداشت ۱۳ هزار تنی محصول زیتون در سال زراعی جاری در این شهرستان ، از اصلاح و بهسازی در حدود ۱۰ هزار هکتار از اراضی باغات این شهرستان خبر داد.

حکیمی نماینده مردم شهرستان رودبار نیز در این نشست با اشاره به وجود هزار و ۲۳۵ کیلومتر راههای اصلی و فرعی در شهرستان رودبار خواستار اهتمام ویژه مسئولین در جهت بهسازی و آسفالت این راهها شد.

وی همچنین خواستار تسریع در اجرای سد دیورش این شهرستان شد.

حجت الاسلام و المسلمین داودی امام جمعه‌ی رودبار نیز وجود رودخانه سفیدرود در این شهرستان را یک فرصت برای رودبار دانست و افزود : ساماندهی این رودخانه می‌تواند نقش بسزایی را جهت جذب توریسم و افزایش رضایتمندی مردم ایفاء کند.

حجت الاسلام داودی خواستار توجه ویژه مسئولین در جهت بهبود کیفیت و کمیت آب شرب شهرستان رودبار شد.

در ادامه این نشست مدیران کل راه و شهرسازی، آب و فاضلاب شهری و روستایی،  جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی ، بنیاد مسکن و آب منطقه ای به ارائه گزارشی از اقدامات خود در شهرستان رودبار پرداختند و با رهنمود و دستورات استاندار گیلان تصمیمات لازم در هر بخش اتخاذ شد.

tel final1

Share