هزار و ۲۶۹ پروژه عمرانی هفته دولت در گیلان به بهره برداری میرسد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا استاندار گیلان در نشست شورای اداری که با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد گفت :هزار و ۲۶۹ پروژه عمرانی هفته دولت در گیلان به بهره برداری میرسد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا استاندار گیلان در نشست شورای اداری که با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی  برگزار شد گفت :هزار و ۲۶۹ پروژه عمرانی هفته دولت در گیلان به بهره برداری میرسد.
محمدعلی نجفی در این نشست با تبریک به مناسبت فرا رسیدن هفته دولت اظهار داشت : در طلیعه هفته دولت شاهد حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هستیم که این نوید هفته بسیار خوب را برای استان خواهد داشت.
وی با قدردانی از تلاش‌ها و عملکرد مثبت دستگاه‌های اجرایی استان اظهار داشت در هفته دولت سال جاری با تلاش و کوشش کلیه دستگاه‌های اجرایی ، بخش خصوصی و شهرداریهای سطح استان ۱۲۶۹ پروژه عمرانی با اعتبار بالغ بر هزار و ۱۱۵ میلیارد تومان در بخشهای مختلف از جمله صنعتی ، کشاورزی ، شیلات ، عمران شهری ، گاز رسانی ، آبرسانی ، برق رسانی ، آسفالت راه های روستایی ، فضاهای آموزشی ، ورزشی ، مسکن مهر ، حمل ونقل ، گردشگری ،  بنادر و دریانوردی به بهره داری می رسد .
وی افزود :بهره برداری از پروژه های هفته دولت ار دیروز با حضور وزیر تعاون آغاز شده است.

  IMG_8470

استاندار گیلان همچنین با اشاره به موفقیت های استان در بهبود فضای کسب و کار و کاهش نرخ بیکاری در طی ۲ سال اخیر اظهار داشت : با تلاش و کوشش همه همکارانم در بخش های مختلف کشاورزی، صنعتی، گردشگری، تجاری، خدماتی و منطقه آزاد تحولات خوبی در این بخش ها صورت پذیرفت اما هنوز مشکلات فراوان است.
دکتر نجفی تصریح کرد : در ۲ سال اخیر توفیقات خوبی در محصولات برنج، چای، زیتون، بادام زمینی و گل گاوزبان حاصل شد اما بخش کشاورزی بویژه چای و برنج از مشکلاتی رنج می برند.
استاندار گیلان با اشاره به تلاش های ویژه ی صورت گرفته در بخش چای توسط سازمان چای کشور، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تصریح کرد : باتوجه به تمامی اقدامات صورت گرفته در این بخش اما هنوز نارسایی های زیادی در این زمینه وجود دارد که باتوجه به این موارد مطالبات چایکاران را توانستیم حداکثر تا پایان خرداد پرداخت کنیم.
استاندار گیلان بر ضرورت جلوگیری از واردات بی رویه محصولات کشاورزی تأکید کرد و افزود : متأسفانه در طی سالهای ۹۰ و ۹۱ در حدود ۳ میلیون تن برنج وارد کشور گردید که آثار و تبعات آن را همچنان شاهد هستیم.

استاندار گیلان اظهار داشت : در دیدار با وزیر جهاد کشاورزی مهندس حجتی اعلام کردند که در طی ۱۰ ماه گذشته هیچ گونه ثبت سفارش واردات برنج صورت نگرفته است و باید این روند ادامه داشته باشد.
نماینده عالی دولت در گیلان تأمین آب کشاورزی را از جمله اولویت های مهم استان بر شمرد و با بیان اینکه با پیشنهاد استان نشست های خوب با حضور وزیر نیز در جهت احیاء حق آبی استان برگزار شد اظهار داشت : متأسفانه سهم استان از حوزه آبریز بزرگ سفیدرود از ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون مترمکعب به حدود یک میلیارد متر مکعب کاهش یافته و باتوجه به اینکه ۸۵ درصد از کشاورزی ما به این مهم ارتباط پیدا می کند احیاء حق آبی استان از جمله اولویت های مهم استان به شمار می رود که از وزیر نیرو مطالبه کردیم.
وی خواستار افزایش اختیارات مدیران کل و روسای بانک های استان شد و افزود : بیش از ۹۲ درصد بودجه کشور به صورت ملی در نظر گرفته شده است و اختیارات استان در این زمینه محدود است.
دکتر نجفی با انتقاد از مشکلات در تصویب طرح های گردشگری خاطر نشان کرد : باتوجه به قوانین و سخت گیری هایی که صورت می پذیرد، در بخش طرح های اشتغالزایی کوچک نمی توانیم از صندوق توسعه ملی بهره مند شویم.
وی با اشاره به ظرفیت های خوب استان در بخش گردشگری، کشاورزی و سواحل تصریح کرد : استان گیلان از ظرفیت و توانمندی بالایی در بخش های مختلف برخوردار است که باید از این مزیت ها بهره برد.
دکتر نجفی شهرستان آستارا را پیشانی نظام دانست و با اشاره به ظرفیت های این شهرستان اظهار داشت : منطقه ویژه و بندر در این شهرستان راه اندازی و فعال گردیده است.
استاندار گیلان گفت : در بخش فرش دستبافت و صنایع دستی استان در طی ۲ سال با اندک پولهای باقی مانده در حساب بانک ها توانستیم چندین هزار شغل ایجاد کنیم.
دکتر نجفی بر ضرورت اجرای طرح حرفه آموزی برای هر فرد و فارغ التحصیلان تأکید کرد و افزود: برای اینکه بتوانیم هر فرد را با هنر و حرفه آشنا سازیم هزینه ای بالغ بر ۴ میلیارد تومان پیش بینی شده است.
نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه در گذشته بخشی از گیلان کارگر پذیر بوده و از استان های مجاور برای اشتغال به گیلان می آمدند افزود : اکنون این قضیه برعکس شده است و گیلانیان عزیز برای کسب اشتغال به استان هایی همچون تهران می روند.
وی از تشکیل کارگروه های اشتغال، تسهیل سرمایه گذاری و کارآفرینی و همچنین رفع موانع تولید در استان خبر داد و افزود : باتوجه به تمامی تلاش های خوب صورت گرفته در بحث اشتغال اما هنوز نرخ بیکاری بالا است.
وی با قدردانی از زحمات رئیس جمهور و موفقیت تیم هسته ای کشورمان اظهار داشت : قطعاً با این موفقیت ها بسیاری از مشکلاتی که از گذشته به جا مانده است حل خواهد شد و فرصت سرمایه گذاری بین المللی و ملی برای استان فراهم خواهد شد.
استاندار گیلان بر ضرورت تحقق اقتصاد مقاومتی تأکید کرد و افزود : باید اقتصادی درون زا و برون نگر داشته باشیم.
دکتر نجفی موفقیت های خوب حاصل گردیده در استان در بحث بهبود فضای کسب و کار را نتیجه همدلی و همراهی خوب ایجاد شده در استان دانست.
وی با اشاره به حضور دکتر ربیعی در کارخانه چوکا و اعلام حمایت ایشان از این کارخانه تصریح کرد : انتظار داریم که سایر کارخانجات استان نیز احیاء شود.
استاندار گیلان با اشاره به مشکلات موجود در صنعت ابریشم اظهار داشت : متأسفانه در طی ۱۰ سال میزان تولید ابریشم استان به ۱۱ برابر کاهش یافته است.
دکتر نجفی خواستار حضور شرکت داروسازی کاسپین در جهت اجرای طرح های جدید در استان شد
و با بیان اینکه از کارخانه فرش گیلان چند سوله رها شده که مدت چندین دهه از عمر آن می گذرد وجود دارد اظهار داشت : انتظار داریم باتوجه به اینکه این کارخانه از شرکت های تحت پوشش شستا می باشد این شرکت طرح های تولیدی خوبی در آنجا داشته باشد و اگر آمادگی در این خصوص وجود ندارد آن را به استان واگذار کنید.
استاندار گیلان همچنین خواستار واگذاری ساختمان بلا استفاده انبار دخانیات واقع در رشت به پارک علم و فناوری استان شد.
دکتر نجفی بر ضرورت اجرای کارخانه پتروشیمی در استان تأکید کرد و افزود : در این بخش سرمایه گذارانی از گذشته اعلام آمادگی کردند اما در نشستی که با وزیر نفت داشتیم تأکید شد که باید در این خصوص سرمایه گذارانی با میزان سرمایه گذاری ۱۵۰۰ میلیارد به بالا وجود داشته باشد و این موضوع را جزو بحث های سفر رئیس جمهور به استان قرار دادیم و در این سفر مصوب شد تا این طرح جزو طرح های سرمایه گذاری غیر دولتی قرار گیرد و ۳ بانک آمادگی خود را در این زمینه اعلام کردند.
وی با بیان اینکه این کارخانه مجوزهای لازم را از دولت گرفته و زمین جهت احداث نیز آماده است اظهار داشت : باتوجه به اینکه اجرای این کارخانه اشتغال زیادی را در پی خواهد داشت اما شرکت شستا هنوز به طور جد در این خصوص وارد نشده است و انشاء ا… بتوانیم سهم ۲۵ درصد  شستا در کنار شرکت سرمایه گذاری آن ۳ بانک را داشته باشیم.
رئیس مجمع نمایندگان استان نیز در این نشست با بیان اینکه با همت و تلاش های صورت گرفته در زمینه رفع بیکاری و حل مشکلات معیشت مردم،  تا حدودی رشد داشته ایم اظهار داشت : غالب اشتغال استان در بخش کشاورزی است.
وی خواستار بهره گیری از ظرفیت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جهت هلدینگ سلولوزی و هلدینک نفت برای گیلان شد و افزود : ایجاد سایت نفتی خزر در رودسر می تواند بهترین اشتغال را برای گیلان رقم زند.

در پایان این نشست از گام اول طرح توانمند سازی روستاییان رونمایی شد.

۱۱

Share