اختلاف در آل‌سعود بر سر یمن/آژیرخطر در مرزهای سعودی به صدا درآمد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا چهارمین روز تجاوز عربستان سعودی به یمن در حالی آغاز شد که صبح امروز انفجارهای مهیبی در شرق صنعا به گوش رسید و ضدهوایی‌های ارتش یمن همچنان در حال هدف‌گیری جنگنده‌های متجاوزند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا چهارمین روز تجاوز عربستان سعودی به یمن در حالی آغاز شد که صبح امروز انفجارهای مهیبی در شرق صنعا به گوش رسید و ضدهوایی‌های ارتش یمن همچنان در حال هدف‌گیری جنگنده‌های متجاوزند.

آژیر خطر در مرزهای عربستان سعودی به صدا درآمد/درگیری مسلحانه در دو منطقه مرزی
۱۳۹۴۰۱۰۹۰۰۰۱۵۶_PhotoAمنابع رسانه‌ای از درگیری در دو منطقه «جیزان» و «صبیه» در مرزهای عربستان سعودی و یمن و به صدا درآمدن آژیر خطر در این مرزها خبر دادند.
صبح امروز درگیری‌های خشونت‌باری در دو منطقه «صبیه» و «جیزان» در مرزهای عربستان سعودی و یمن آغاز شد و آژیر خطر در این دو منطقه به صدا درآمد.

این در حالی است که رسانه‌های عربستان اعلام می‌کنند که نیروهای نظامی این کشور در مرزهای یمن مستقر شده‌اند تا برای هرگونه حمله احتمالی نیروهای انصارالله جلوگیری کنند.

روزنامه سعودی «سبق» تصاویری از نیروهای مستقر در نزدیکی مرزهای مشترک عربستان و یمن منتشر کرد.

از سوی دیگر ادعا می‌شود که انصارالله نیز تجهیزات نظامی خود را در نزدیکی مرزها قرار داده تا در صورت لزوم از آنها در هر نبرد احتمالی استفاده کند.

این در حالی است که به اعتقاد مردم یمن مناطق «جیزان»، «عسیر» و «نجران» متعلق به خاک یمن است که از سوی سعودی‌ها اشغال شده است. یمن و عربستان در ۱۲ ژوئن سال ۲۰۰۰ ( ۱۳۷۹ ) یک پیمان مرزی با یکدیگر امضا کردند. مخالفان یمنی می‌گویند در آن زمان «علی عبدالله صالح» رئیس جمهور سابق یمن در مقابل دریافت ۱۸ میلیارد دلار از عربستان سعودی از این مناطق صرف نظر و این مناطق را به آن کشور واگذار کرده است.
اختلاف در آل‌سعود بر سر یمن

گروه «ائتلاف جوانان الجزیره» از گروه‌های معارض عربستان سعودی، از مردم یمن اعلام حمایت و «تجاوز عربستان به یمن»‌ را محکوم کرد.

این گروه در بیانیه‌ای از اختلافات میان سران آل سعود درباره این جنگ خبر داد و اعلام کرد که ملت آزاده بمن استواری خود را در مقابل این «تجاوز وحشیانه» ثابت خواهد کرد.

طبق گزارش وبگاه «الاعلام الالکترونی» همزمان با ادامه عملیات «توفان قاطع» عربستان علیه یمن، شاهزادگان سعودی درباره این عملیات و تاثیرات و پیامدهای آن بر آینده نظام عربستان سعودی دچار اختلاف و تردید شده‌اند و حتی برخی از آنان درباره موفق بودن نتیجه جنگ تردید کرده‌اند.

ائتلاف جوانان الجزیره اعلام کرد: برخی از شاهزادگان در ساعات اولیه این عملیات علیه یمن، مخالفت خود را اعلام کرده‌اند و از جمله اینها، مقرن بن عبدالعزیز ولی‌عهد سعودی و «متعب بن عبدالله» پسر ملک عبدالله و رئیس گارد ملی هستند که مخالفت خود را اعلام کرده‌اند.

از طرفی دیگر، خالد بن طلال دیگر شاهزاده سعودی در صفحه توئیتر خود مخالفت ضمنی با این عملیات را اعلام و از تصمیم ملک سلمان در آغاز عملیات «توفان قاطع» بدون رجوع به نشست اتحادیه عرب انتقاد کرد و نوشت که این اقدام نشان‌دهنده عدم احترام شاه سعودی به کشورهای عربی دیگر است./فارس

Share