روحانی عازم چین شد

رئیس‌جمهور صبح امروز (سه‌شنبه) برای شرکت در چهارمین نشست سران کنفرانس تعامل و اقدامات جهت اعتمادسازی در آسیا (سیکا) تهران را به مقصد شانگهای چین ترک کرد.  انجام ملاقات‌های دوجانبه با مقامات عالیرتبه چین و نیز دیدار با سران برخی کشورهای حاضر در کنفرانس، از جمله برنامه‌هایی است که در این سفر دو روزه مورد […]

رئیس‌جمهور صبح امروز (سه‌شنبه) برای شرکت در چهارمین نشست سران کنفرانس تعامل و اقدامات جهت اعتمادسازی در آسیا (سیکا) تهران را به مقصد شانگهای چین ترک کرد.

azesafar-rohani انجام ملاقات‌های دوجانبه با مقامات عالیرتبه چین و نیز دیدار با سران برخی کشورهای حاضر در کنفرانس، از جمله برنامه‌هایی است که در این سفر دو روزه مورد توجه حسن روحانی قرار خواهد گرفت.

بدرقه رسمی رئیس‌جمهور توسط اسحاق جهانگیری انجام شد. حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری، نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت و شهیندخت مولاوردی معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده نیز در این مراسم حضور داشتند.

ظریف وزیر امور خارجه، زنگنه وزیر نفت، آخوندی وزیر راه و شهرسازی، ترکان مشاور رئیس‌جمهور و رئیس شورای هماهنگی مناطق آزاد، محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس‌جمهور و حسین فریدون دستیار ویژه رئیس‌جمهور نیز در این سفر همراه روحانی خواهند بود.

ایده تشکیل سازمان سیکا یا کنفرانس تعامل و اقدامات، تدابیر و راه‌های دستیابی به اعتمادسازی در آسیا در سال ۹۲ و به ابتکار سلطان نظربایف، رییس‌جمهور قزاقستان مطرح و در سال ۱۹۹۶ رسما تشکیل شد.

اولین و دومین اجلاس سران سیکا در سال ۲۰۰۲ و ۲۰۰۶ در شهر آلماتی پایتخت قزاقستان برگزار شد و اجلاس سوم هم در استانبول ترکیه در سال ۲۰۰۲ برگزار شد.

نشست سران سیکا هر چهار سال یک بار و اجلاس وزرای خارجه هر دو سال یک بار برگزار می‌شود.

در حال حاضر این اجلاس ۲۲ عضو دارد و در برگیرنده دوازده عضو ناظر مشتمل بر سازمان‌های بین‌المللی و تعدادی از کشورها از جمله سازمان ملل متحد، سازمان امنیت و همکاری در اروپا، اتحادیه عرب و کشورهایی چون مالزی، اندونزی، ویتنام، ژاپن، اوکراین، آمریکا و … است.

از جمله کشورهایی که عضو این سازمان هستند می‌توان به ایران، قزاقستان، افغانستان، پاکستان، کره جنوبی، چین، روسیه، هند، فلسطین، مغولستان، قرقیزستان، ازبکستان، تاجیکستان، آذربایجان، تایلند، ترکیه و … اشاره کرد./ایسنا

Share