به دنبال افزایش تنش‌ها صورت گرفت؛

مانور ارتش اسرائیل برای شبیه‌سازی موقعیت ایران | هشدار روسیه درباره سفر به خاورمیانه

وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد آنتونی بلینکن، وزیر خارجه «در ۲۴ ساعت گذشته با وزرای خارجه ترکیه، چین و عربستان سعودی صحبت کرد تا روشن کند تشدید تنش به نفع هیچ طرفی نیست».

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، ارتش اسرائیل در قبرس، شرایط ایران را شبیه‌سازی کرد.

سایت شبکه الجزیره با انتشار این خبر افزود: رادیو ارتش اسرائیل فاش کرد طی چند روز گذشته، نیروی هوایی اسرائیل با همتای قبرسی خود مانورهای هوایی در حریم هوایی قبرس انجام داده و حمله اسرائیل به ایران را شبیه‌سازی کرده است.

کانال ۱۲ اسرائیل به نقل از منابع نظامی تل آویو گزارش داد این مانورهای نظامی در چارچوب آماده‌سازی سامانه‌های دفاعی و تهاجمی برای واکنش به حمله احتمالی ایران صورت گرفته است.

این شبکه به نقل از مقامات ارشد نظامی تل آویو اعلام کرد ارتش اسرائیل برای هر عملیاتی در هر میدانی و در هر جبهه‌ای آماده است و استقلال تصمیمات و اجرای عملیات خود را حفظ می‌کند.

آن‌ها همچنین گفتند این مانورها پس از آن صورت گرفت که نیروی هوایی اسرائیل در شش ماه گذشته مشغول جنگ غزه و بمباران لبنان بود. در نتیجه قادر به ادامه تمرین‌ها برای انجام عملیات در مناطق دوردست نبود.

به دنبال حمله اسرائیل به سفارت ایران در دمشق و شهادت ۷ عضو سپاه، سطح تنش میان ایران و اسرائیل به شدت بالا رفت. در حمله اسرائیل به بخش کنسولی سفارت ایران در دمشق سوریه، ۷ عضو سپاه از جمله ۳ فرمانده عالی رتبه نیروی قدس سپاه به شهادت رسیدند. ایران بعد از آن وعده انتقام و واکنش داده است.

برخی رسانه‌های غربی گفته‌اند اسرائیل و آمریکا خود را برای واکنش احتمالی ایران آماده می‌کنند.

سایت خبری اسرائیلی «والا» هم روز پنجشنبه اعلام کرد ژنرال «مایکل اریک کورلا»، فرمانده فرماندهی مرکزی آمریکا (فرماندهی ارتش امریکا در منطقه – سنتکام) به اسرائیل سفر می‌کند تا درباره آماده شدن برای حمله احتمالی ایران گفتگو داشته باشد.

رسانه اسرائیلی اظهار داشت ژنرال کورلا با هرزی هالوی، رئیس ستاد ارتش و یوآو گالانت وزیر دفاع اسرائیل، دیدار خواهد کرد.

این ملاقات‌ها با توجه به آمادگی‌های مشترک امریکا و اسرائیل برای مقابله با حمله احتمالی ایران علیه اسرائیل با استفاده از موشک‌های بالستیک، پهپادها و موشک‌های کروز صورت می‌گیرد.

حمایت آمریکا از اسرائیل در مقابل حمله احتمالی ایران

روز پنجشنبه، کاخ سفید حمایت قاطع خود را از اسرائیل در مواجهه با حمله احتمالی ایران اعلام کرد.

همزمان مقامات آمریکایی خواستار کاهش تنش از سوی ایران در برابر اسرائیل شده اند.

کاخ سفید گفت: ما نمی‌خواهیم دامنه درگیری‌ها گسترش یابد. حمایت واشنگتن از اسرائیل در برابر تهدیدات ایران و عواملش همچنان پابرجاست.

کاخ سفید ادامه داد که «به ایران اعلام کرده است واشنگتن هیچ ارتباطی با حمله به کنسولگری ایران در دمشق ندارد».

دفتر ریاست دولت آمریکا توضیح داد این «عدم تمایل دولت آمریکا به گسترش دامنه درگیری است».

وزارت امور خارجه آمریکا هم اعلام کرد آنتونی بلینکن، وزیر خارجه «در ۲۴ ساعت گذشته با وزرای خارجه ترکیه، چین و عربستان سعودی صحبت کرد تا روشن کند تشدید تنش به نفع هیچ طرفی نیست».

وزارت امور خارجه آمریکا افزود: ایالات متحده امریکا همچنان نگران خطرات تشدید تنش در خاورمیانه، به ویژه پس از تهدیدات ایران برای اسرائیل است.

تخریب ساختمان بخش کنسولی سفارت ایران در دمشق در حمله هوایی ارتش اسرائیل

نتانیاهو: هر کسی به اسرائیل ضربه بزند به او ضربه می‌زنیم

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز پنجشنبه گفت اسرائیل «برای سناریوهایی در مناطق دیگر» به غیر از غزه آماده است.

او هشدار داد «هر کسی به اسرائیل ضربه بزند اسرائیل به او ضربه خواهد زد».

نتانیاهو افزود: ما در بحبوحه جنگ غزه هستیم اما برای سناریوهایی در مناطق دیگر نیز آماده می‌شویم. آماده پاسخگویی به الزامات امنیتی اسرائیل در دفاع و حمله هستیم.

به گزارش روزنامه تایمز اسرائیل، سخنان نتانیاهو در حاشیه بازدید از پایگاه هوایی میزبان جنگنده‌های F-15 مطرح شد. این جنگنده‌های اسرائیلی سلاح اصلی نیروی هوایی برای حملات دوربرد هستند.

نتانیاهو در اشاره‌ای به تهدیدهای ایران برای انجام حمله علیه اسرائیل گفت: «ما یک اصل ساده را ایجاد کرده ایم: هرکس به ما ضربه بزند به او ضربه می‌زنیم».

هشدار روسیه درباره سفر به خاورمیانه

وزارت امور خارجه روسیه به شهروندان خود توصیه کرد از سفر به خاورمیانه به ویژه اسرائیل، لبنان و سرزمین‌های فلسطینی خودداری کنند.

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «در حال حاضر برای همه بسیار مهم است که خویشتنداری کنند تا منجر به بی‌ثباتی کامل اوضاع در منطقه‌ای بی‌ثبات و غیرقابل پیش‌بینی نشود».

ادامه توقف موقت پروازهای لوفت هانزا به تهران

شرکت هواپیمایی آلمانی لوفت هانزا، یکی از دو شرکت هواپیمایی غربی که پروازهای خود را به پایتخت ایران انجام می‌دهد، تعلیق پروازهای خود به تهران را تمدید کرد.

نمایندگی ایران در سازمان ملل روز پنجشنبه اعلام کرد اگر شورای امنیت سازمان ملل حمله اسرائیل به سفارت ایران در دمشق را محکوم می‌کرد، «ضرورت پاسخ» به حمله ممکن بود نادیده گرفته شود.

آنالنا بائربوک، وزیر امور خارجه آلمان هم در تماسی تلفنی با همتای ایرانی خود، حسین امیرعبداللهیان، از وی خواست تا برای جلوگیری از تشدید تنش، «حداکثر خویشتنداری» را به خرج دهد.

Share