فوق تخصص غدد و متابولیسم عنوان کرد؛

کدام افراد چاق نیاز به جراحی دارند | بازار داغ درمان‌های نامتعارف چاقی و اضافه وزن

دبیر علمی هشتمین کنگره پیشگیری و درمان چاقی ایران، گفت: دوسوم جمعیت بالغ کشور دچار اضافه وزن و چاقی هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از مهر، مجید ولی‌زاده، در نشست خبری با اشاره به برگزاری کنگره پیشگیری و درمان چاقی ایران هر ۲ سال یک بار با حضور سخنرانان برجسته از دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور برگزار می‌شود، گفت: در این رویداد هفت سخنران خارجی نیز حضور خواهند داشت.

رئیس مرکز تحقیقات و پیشگیری و درمان چاقی پژوهشکده غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با بیان اهمیت توجه به موضوع پیشگیری از چاقی و اضافه وزن، تصریح کرد: دو سوم جمعیت بالغ در کشور مبتلا به چاقی یا اضافه وزن هستند که یک سوم این تعداد با عارضه چاقی دست و پنجه نرم می‌کنند.

دبیر علمی کنگره بیان کرد: چاقی عوارض بسیاری با خود به همراه دارد، از همین رو گروه‌های مختلف پزشکی در این کنگره حضور فعال دارند و سعی بر این است از تصمیم‌سازان و کنشگران نهادهای مختلف از جمله آموزش و پرورش، تربیت بدنی، شهرداری، اقتصاد و دارایی و جهاد کشاورزی نیز به این کنگره دعوت شود.

ولی زاده از ارسال ۳۰۰ مقاله به کنگره خبر داد و گفت: از این تعداد ۱۴ مقاله به صورت شفاهی ارائه می‌شود و باقی در قالب پوستر در معرض دید حاضران قرار می‌گیرد. همچنین هشت سخنرانی جامع و ۱۱ سمپوزیوم از گروه‌های مختلف بالینی و پایه برگزار خواهد شد.

فوق تخصص غدد و متابولیسم از پرداختن به موضوع روش‌های درمانی رایج در کشور در این کنگره نیز خبر داد و افزود: چاقی در سه سطح خفیف، متوسط و شدید تعریف می‌شود که در سطح شدید فرد کاندید جراحی دستگاه گوارش خواهد بود و اگر فردی با سطح متوسط چاقی روبه رو باشد، در صورت ابتلاء به بیماری‌ها غیرواگیر نظیر بیماری‌های قلبی عروقی، فشارخون بالا و دیابت تحت عمل جراحی قرار می‌گیرد.

وی تصریح کرد: به دلیل اقبال زیاد افراد از روش‌های درمانی جراحی، تیم‌های غیرتخصصی بسیاری نیز شروع به فعالیت در این زمینه کرده‌اند، در این کنگره برای ارتقای دانش متخصصان و تیم آن‌ها نیز تلاش و روش‌های نوین جراحی معرفی می‌شود.

بازار داغ درمان‌های نامتعارف چاقی و اضافه وزن

محمد هاشمی دبیر اجرایی هشتمین کنگره پیشگیری و درمان چاقی ایران در این نشست، با اشاره به اینکه شیوع عارضه چاقی و اضافه وزن در کشور منجر به ایجاد بازاری برای متخصصان و غیرمتخصصان شده و از همین رو لازم است تمام گروه‌های پزشکی مرتبط دانش خود را در این زمینه افزایش دهند، گفت: چاقی عامل بروز بیماری‌های غیرواگیر است و یکی از مهمترین اهداف کنگره آگاهی‌رسانی در خصوص این عارضه است.

به گفته وی، تمام گروه‌های پزشکی از جمله علوم رفتاری، ارتوپدی، جراحی، غدد و حتی سرطان‌ها می‌توانند جامعه هدف این کنگره باشند.

دبیر انجمن علمی پیشگیری و درمان چاقی ایران ضمن تاکید بر نقش رسانه در افزایش سطح سواد مردم در این زمینه عنوان کرد: علی رغم تمام آموزش‌ها و فرهنگسازی‌ها بسیاری از افراد چاق یا دچار اضافه وزن به منظور زیبایی برای دریافت روش‌های درمانی مراجعه می‌کنند و حتی روش‌های جراحی پرخطر را انتخاب می‌کنند. حتی برخی مادران از چاق نبودن فرزندان خردسال خود گله‌مندند. در همین راستا رسانه نقش پررنگی را در تغییر باور مردم می‌تواند ایفا کند.

Share