تیزهوش تابان: از ظرفیت های کم‌ نظیر اقتصادی و تجارت برای توسعه همکاری های میان ایران و روسیه استفاده کنیم

گیلان و تومسک مکمل تجارت یکدیگر هستند | تهاتر محصولات کشاورزی ایران به کل روسیه

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه در جمع هیات تجاری روسیه به گیلان گفت: از ظرفیت های کم‌ نظیر اقتصادی و تجارت برای توسعه همکاری های میان ایران و روسیه استفاده کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، به دنبال سفر هیات بزرگ تجاری فدراسیون روسیه به ایران؛ عصر امروز تعدادی از تجار و بازرگانان روسیه که در زمینه صنایع غذایی، خشکبار، پتروشیمی، چوب، غلات، شیلات، حمل و نقل و لجستیک، نفت، گاز و انرژی فعالیت داشتند وارد گیلان شدند و در جلسه مشترک با اعضای اتاق بازرگانی و تعدادی از بازرگانان و فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان گیلان ضمن تشریح فعالیت خود و شنیدن توانمندی‌های اقتصادی و تولیدی گیلان برای گسترش همکاری‌ها با انعقاد تفاهم نامه، اعلام آمادگی کردند.
رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه برگزاری در جمع تجار و بازر گانان فدراسیون روسیه که از استان‌های مسکو، تومسک، استاوروپول، چیلیابینسک و بوشکورتوستان و… حضور داشتند از ظرفیت‌های کم نظیر اقتصادی و تجارت ایجاد شده برای توسعه همکاری‌های میان ایران و روسیه پرداخت و گفت: شناسایی ظرفیت‌ها، موانع و تلاش برای برطرف کردن مشکلات از راهکارهای تقویت مبادلات تجاری است. هادی تیزهوش تابان که در جمع رییس اتاق بازرگانی و صنعت تومسک، سرکنسول فدراسیون روسیه در رشت و جنعی از تجار روسیه و گیلان سخنرانی می‌کرد به موقعیت ایران و روسیه ومشکلات ناشی از تحریم‌های غربی و تحولات منطقه اشاره کرد و همکاری‌های تجاری بین ایران و روسیه را در حوزه انرژی و کشاورزی گسترده ارزیابی کرد و ادامه داد:  در حال حاضر سطح روابط تجاری ایران و روسیه به ۴ میلیارد دلار در سال رسیده است. در این بین بهره‌گیری از ظرفیت‌هایی مانند شورای همکاری ICBC که با همکاری اتاق ایران، اتاق قزاقستان و اتاق روسیه تشکیل شده و هدفش تقویت روابط تجاری است، می‌تواند موثر باشد.
رییس اتاق بازرگانی گیلان به وجود توانمندی‌های متعدد صنعتی و تولیدی گیلان در حوزه‌های دارویی، لوازم خانگی کوچک و غیره و توانمندی‌های کشاورزی استان در حوزه‌های صیفی‌جات، سبزیجات، مرکبات، کیوی پرداخت و یادآور شد: در پایان نشست عصر امروز جلسات (بی‌تو بی‌) بین تجار و باز گانان دو طرف انجام خواهد شد که با تشکیل میز کشاورزی با مسوولیت اقای مهندس الماسی، میز حمل ونقل با مسوولیت آقای امجدی، میز دارویی با مسوولیت آقای دکتر علی نیا، میز صنایع غذایی با مسوولیت آقای مهندس سامان نظری و میز صنعت با مسوولیت آقای دکتر فرخ بخت، تجار دو کشور با یکدیگر گفتگو و تفاهم نامه همکاری امضا خواهند کرد.
تیزهوش تابان با تاکید بر اینکه ما در روز گذشته در اجلاس هتل اسپیناس مشکلات را مطرح و پیشنهادات لازم برای رفع موانع تجاری و تسهیل فعالیت‌های اقتصادی را ارائه دادیم تصریح کرد:
امیدوارم با توجه به شرایط تحریم دو کشور و به دلیل همسایگی بیشترین منافع اقتصادی را برای دو کشور به همراه داشته باشیم و بتوانیم تحریم‌ها را به حداقل برسانیم.

گیلان و تومسک مکمل تجارت یکدیگر هستند
ماکسیم کاستاروف رییس اتاق بازرگانی و صنعت روسیه هم در این نشست با اشاره به اینکه گیلان و تومسک مکمل تجارت یکدیگر هستند گفت: تمام همکاران ما آمادگی دارند وارد گفتگو شوند و برای ارتباط با پارت نر‌های ایرانی علاقه زیادی داریم چون ایران نقش کلیدی در تجارت با روسیه دارد.
وی با تاکید بر اینکه در نشست (بی‌تو بی‌) تهران شرکت‌های روسی دیروز ارتباط خوبی در عرصه صادرات و واردات توانستند با یکدیگر برقرار کنند و علایق خوبی میان آنان ایجاد شد در همین راستا سوالاتی مطرح است و موانعی هم برای تجار ایرانی و روسی وجود دارد خاطر نشان کرد: قطعا این هیات با سفر بلندپایه‌ای را که به ایران داشته و از استان‌های مورد هدف خود در ایران بازدید و سفر داشته‌ایم و حضور تعدادی از تجار به استان گیلان، آینده تجارت ما را با برنامه‌های روشن‌تری و تجارت موفق‌تری روبرو خواهد کرد.
کاستاروف افزود: از بخش‌های مهم گیلان بازدید و با توانمندی‌های آن آشنا خواهیم شد و از سویی توانمندی‌های مهم استان تومسک که در قسمت سیبری و جایگاه منحصر بفرد و ویژه‌ای قرار دارد و در زمینه لجستیک توانمندی‌های بالایی دارد و تقریبا در مرکزیت روسیه است و برای خاورمیانه، خاور دور و اروپا از اهمیت لازم برخوردار است را به شما معرفی خواهیم کرد.
به گفته رییس اتاق بازرگانی و صنعت روسیه در سایه توانمندی ‌های لجستیکی این استان موفقیت‌های خوبی حاصل شده و توانمندی ‌هایی که در حوزه جنگل و چوب دارد و توانمندی ‌هایی که در حوزه نفت و گاز می‌باشد و حائز اهمیت است با اهمیتی که در مراکز علمی و دانشگاهی تومسک روسیه هست می‌توان برای توسعه همکاری‌های علمی دو کشور استفاده کرد.
وی همچنین حوزه لجستیک را هم بسیار مهم ارزیابی کرد و ادامه داد: ما با هیات بزرگی وارد ایران شدیم، استان تسنگ دارای محصولات متعدد کشاورزی، شیمیایی و چوب است، ما تعداد زیادی کمپانی داریم که حاضرند موافت نامه در زمینه صادرات و واردات محصولات با تجار ایرانی منعقد نمایند، از سویی استان سرسبز گیلان با زیبایی که دارد و به جهت اهمیت جغرافیایی‌اش می‌تواند مرکز هاب لجستیک باشد و گیلان می‌تواند با قرار گرفتن در کریدور شمال جنوب برای صادرات و واردات بسیار مهم باشد و موقعیت تجارت خیلی خوبی را دنبال کند.

استانداری گیلان به دنبال تقویت همکاری‌های اقتصادی گیلان با استان‌های روسیه است

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری گیلان هم در این نشست با اعلام این مطلب که استانداری گیلان به دنبال تقویت همکاری‌های اقتصادی با استان‌های روسیه است گفت:ایران و روسیه همیشه تعاملات ارزنده‌ای برای همکاری با یکدیگر داشته‌اند و پیوستن به اوراسیا این چشم‌انداز را در دو طرف پدیدار گشته و حجم تجارت هم دست خوش تغییرات اساسی خواهد بود
سبد محمد اسحاقی از تحولات منطقه‌ای که شرایط را به گونه‌ای رقم زده که ارزش نوستراک بیش از پیش نمودار گشته است تصریح کرد:  تکمیل این کریدور نقش بسزایی در توسعه روابط دارد و همه این موارد بیانگر اهمیت این نشست جهت توسعه مراودات تجاری و نزدیکی دو کشور است.
وی روابط گیلان را با روسیه دیرینه و دارای قدمت ۴۰۰ساله دانست که سرای گیلانیان در آستراخان مهم‌ترین سند این همکاری قدیمی است ادامه داد: گیلان با بهره مندی از سه بندر انزلی، کاسپین و آستارا و همچنین منطقه ازاد تجاری صنعتی انزلی و سایر زیرساخت‌های تجارت و حمل و نقل زمینی، ریلی و هوایی همواره نقش اساسی در روابط تجاری داشته است.
معاون اقتصادی استاندارگیلان به آمادگی برای تقویت ترانزیت کالا و ایجاد تمهیدات لازم برای توسعه این همکاری‌ها گفت:  در بخش تولیدات صنعتی طی دهه‌های گذشته در صنایع دارویی بهداشتی، غذایی، آشامیدنی و الکترونیک در استان پتانسیل‌های مهمی در زمینه صنعت وجود دارد و از سویی در بخش کشاورزی و محصولات کشاورزی استراتژیک این استان دارای مزیت ویژه خصوصا برای صادرات به روسیه است.
وی رتبه اول کشور در چای، صنوبر، فندوق، ابریشم، ماهی کیلکا و… و رتبه دوم کشور در آبزی پروری، برنج، جوجه یک روزه، زیتون، عسل و مرکبات دارای تولید مهم است.
وی با تاکید بر اینکه با برنامه ریزی‌های صورت گرفته با راه اندازی ریل آستارا آستارا و ریل مرکزی و نوسازی ناوگان دریایی و با خرید هفت فروند کشتی توسط بخش خصوصی برنامه ریزی برای تولیدات صادرات محور با توجه به صحبت ‌های مطرح شده به نظر می‌رسد حجم تبادل کالا بین ایران و روسیه و سایر کشورهای حاشیه خزر در آینده نزدیک دستخوش تغییرات ملموسی قرار گیرد از حضور هیات‌های نجاری برای گسترش همکاری‌های اقتصادی استقبال کرد.
در این نشست سرکنسول فدراسیون روسیه در رشت هم با ابراز خرسندی از توسعه همکاری تای تجاری مراودات تجاری بین‌ای آن و روسیه خصوصا در سال جاری که با افزایش تجارت و مبادلات تجاری روبرو بوده است گفت: همواره نگاه سرکنسولگری با پذیرش هیات‌های تجاری و فراهم کردن تسهیل روادید بر این است که تجار و بازرگانان و گردشگران ایرانی در کمترین زمان ممکن از امکانات و خدمات کنسولگری استفاده کنند و همواره با توسعه مراودات تجاری و گسترش تجارت بتوانند در جهت منافع اقتصادی یکدیگر گام بر دارند.
آندری وادف روابط اقتصادی و سیاسی دو کشور دوست ایران و روسیه را در بالاترین سطح خود دانست و با تاکید بر اینکه این روابط همکاری اقتصادی به شدت مورد حمایت مسوولین دولتی است خاطرنشان کرد:  مزیت‌های فراوانی بین استان گیلان و استان‌های شمالی ایران وجود دارد و استان‌های شمالی ایران که با سرکنسولگری روسیه فعالیت دارند با توسعه همکاری خود با استان‌های فدراسیون روسیه قطعا می‌توانند آینده تجارت دو کشور را با چشم‌انداز روشنی دنبال کنند.

تهاتر برای کلیه محصولات کشاورزی از ایران به کل روسیه

روشنعلی یکتا عضو اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه، تاجر و بازرگان ایرانی فعال در اوراسیا هم در این نشست پیشنهاداتی مبنی بر تجارت و شکل گرفتن انعقاد قرار دادها مطرح کرد.
به گفته او استان‌های اشقیرستان و استاوروپل دارای مزیت‌هایی هستند و آمادگی دو استان در زمینه چوب و غلات و از سویی صادرات محصولات کشاورزی خصوصا کیوی که فصل صادرات به روسیه هست وجود دارد لذا دعوت برای سرمایه‌گذاری و استقبال از سرمایه گذاران روسیه و تهاتر برای کلیه محصولات کشاورزی از ایران به کل روسیه می‌تواند همکاری‌های اقتصادی ما را توسعه دهد.
وی بازار لیرا در استاوروپل و و بازار یوراسیا پاشقرستان روسیه را مستعد پذیرش کالاهای تولیدی ایرانی و گیلان خصوصا در زمینه کشاورزی دانست.
یکتا خواستار تهاتر کالا بین چوب و غلات روسیه با محصولات کشاورزی و دیگر تولیدات دارای مزیت و مورد نیاز روسیه از ایران شد.

در این نشست که فرامرزیان رییس کارنه تیر و حمل و نقل بین الملل اتاق ایران و شرکت امجد ترابر از کشورهای توانمند ایرانی حضور داشتند در جلسه با حضور مدیران ران آهن ، بنادر گیلان و کشتیرانی دریای خزر در جلسه بی تو بی با یکدیگر در زمینه همکاری های لجستیکی گفتگو کردند.
شرکت های دیگری از صنایع غذایی، بسته بندی و‌کشاورزی هم با طرف تاجر روسیه با ایجاد مقدمات تفاهم نامه با یکدیگر در نشست بی تو بی شرکت کردند.

Share