معاون وزارت میراث فرهنگی اعلام کرد:

گیلان زیرساخت لازم برای ورود کشتی‌های کروز را دارد | گردشگری دریایی، اولویت است

جواد واحدی با بیان اینکه گیلان زیرساخت لازم برای ورود کشتی‌های کروز (هتل‌های لوکس ۵ ستاره دریایی) را دارد، گفت: گردشگری دریایی یکی از اولویت‌ها و مباحث مورد تاکید وزارت میراث فرهنگی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، معاون امور مجلس، حقوقی و استان‌های وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کشور با بیان اینکه گیلان زیرساخت لازم برای ورود کشتی‌های کروز (هتل‌های لوکس ۵ ستاره دریایی) را دارد، گفت: گردشگری دریایی یکی از اولویت‌ها و مباحث مورد تاکید وزارت میراث فرهنگی است.

جواد واحدی در حاشیه آیین افتتاح هتل آپارتمان در شهرستان انزلی با اعلام این خبر گفت: «منطقه آزاد انزلی دارای مارینا (محوطه بندری کوچک ویژه قایق‌های تفریحی) است و کشتی کروز برای پهلوگیری به بندر نیاز دارد و این زیرساخت در گیلان وجود دارد و در استان مازندران نیز در یک بندر این امکانات فراهم شده است.

معاون امورمجلس، حقوقی و استان‌های وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تاکید کرد: برای ورود کشتی کروز به دریای کاسپین موانعی وجود دارد که یکی از آن‌ها سایز کشتی‌های کروزی است که باید از رود ولگا عبور کنند، ضمن آنکه کشتی‌های کروز در سایز کوچک اقتصادی نبوده و کشتی‌های سایز بزرگ هم از دهانه ولگا عبور نمی‌کنند که این وزارت‌خانه با همکاری کشورهای منطقه برای رفع این مشکلات تلاش می‌کند.

او عدم برخورداری کشتی‌های مسافری و کروز از بنزین یارانه‌ای را از دیگر موانع موجود برای توسعه این صنعت عنوان کرد و گفت: کشتی‌های مسافری باید از بنزین آزاد استفاده کنند که با پیگیری و انعقاد تفاهم نامه با وزارت نفت آیین‌نامه‌ای تدوین شد تا این کشتی‌های فعال در دریاهای کشور از این یارانه بهره‌مند شوند.

واحدی تصریح کرد: وزارت میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و سازمان بنادر و دریانوردی می‌توانند با پرداخت تسهیلات از محل تبصره ۱۸ و صندوق توسعه به صاحبان این کشتی‌ها و متقاضیان ورود به این عرصه ساز و کار لازم را برای فعالیت کشتی‌های کروز و مسافری فراهم کنند.

Share