مدیرکل میراث فرهنگی گیلان خبر داد:

جشن بزرگ ثبت ملی جنگل‌های هیرکانی در گیلان برگزار می‌شود

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان از برگزاری جشن ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی در اواسط آذرماه جاری در این استان خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، شهرود امیرانتخابی، مدیرکل میراث فرهنگی گیلان از برگزاری جشن ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی در اواسط آذرماه جاری در این استان خبر داد.

وی ادامه داد: جشن ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی با استفاده حداکثری از ظرفیت بخش خصوصی و گروه‌های مردمی در پیاده راه فرهنگی رشت برگزار می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان با اشاره به برخی از برنامه‌های پیش بینی شده برای این مراسم، افزود: رونمایی از لوح ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی، آیین های سنتی، جشنواره غذا، جشنواره میوه‌های جنگلی و برپایی نمایشگاه صنایع دستی برخی از برنامه‌های پیش بینی شده برای این مراسم است.

امیرانتخابی تصریح کرد: افتتاح دفتر پایگاه جنگل های هیرکانی استان گیلان و همچنین افتتاح سامانه ساتگ (سامانه اطلاعات تورهای گردشگری و ثبت نام تورهای گردشگری طبیعت گردی جنگل های هیرکانی) از برنامه های جانبی این جشن خواهد بود.

جنگل‌های هیرکانی که ۱۴ تیرماه امسال خبر ثبت جنگل های هیرکانی در چهلمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان منعکس شد، از بقایای جنگل‌های دوران سوم زمین‌شناسی است که به لحاظ پایداری و قدمت اهمیت زیادی دارد.

حدود ۲ میلیون هکتار از این جنگل‌ها در ایران و در ۵ استان گیلان،‏ گرگان، مازندران، خراسان شمالی و سمنان قرار دارد و ثبت جهانی این اثر ارزشمند در فهرست میراث جهانی، اقدامی مناسب برای حفظ زیست‌بوم و گردشگری طبیعی ایران به شمار می‌رود.

Share