قیمت هر یک دست کله پاچه چقدر است؟

ایرانی‌ها چقدر کله پاچه مصرف می‌کنند؟

نگاهی به عددهای مربوط به مصرف کله‌پاچه نشان از یک آمار عجیب درباره مصرف روزانه این خوراکی محبوب دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، خیلی‌ها می‌گویند از عزیزترین و لذیذترین غذاهایی است که می‌شود تصور کرد. ظاهرش شاید کمی گول‌زنک باشد اما پولی که برایش باید بدهید کم نیست. یک چیزی در حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان برای یک دست کله‌پاچه. خیلی‌ها هم ترجیح می‌دهند تنها پاچه یا آب‌مغز بخورند.

کمی قبل بود که یک آمار نشان می‌داد، ایرانی‌ها نزدیک به ۱۵ هزار دست کله پاچه در روز مصرف می‌کنند. البته شاید این رقم یک عدد حداکثری باشد اما می‌تواند مبنای یک دودوتاچهارتای آماری باشد. اگر همین رقم را ملاک قرار دهیم، یعنی در طول سال نزدیک به ۵.۵ میلیون دست کله پاچه مصرف می‌شود.

اما قیمت هر یک دست کله پاچه چقدر است؟ گشتی در تهران یا قیمت‌های آنلاین نشان می‌دهد که یک دست کله پاچه بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان هزینه دارد. اگر قیمت حداقلی ۱۵۰ هزار تومانی را در نظر بگیریم و تنها در یک روز، همان ۱۵ هزار دست کله پاچه مصرف شود، هر روز  ۲.۲ میلیارد تومان پول برای کله پاچه خرج می‌شود. یعنی ۶۶ میلیارد تومان در ماه. همین رقم در سال، چیزی در حدود ۷۹۲ میلیارد تومان می‌شود.

شاید باورش سخت باشد اما با این ارقام می‌توان گفت که ایرانی‌ها چیزی در حدود ۷۹۲ میلیارد تومان در سال پول برای کله‌پاچه می‌دهند. قیمت کله پاچه هر سال با توجه به قیمت گوشت، تغییر می‌کند. مثلا قیمت یک دست کله پاچه کامل طی یک سال از ۱۰۰ به ۱۵۰ و برخی مواقع تا ۲۰۰ هزار تومان رسیده که یک افزایش قیمت حدود دو برابر را نشان می‌دهد.

مظنه یک دست کله‌پاچه در هر سال 

سال       قیمت (تومان)
۱۳۹۸ ۱۵۰.۰۰۰
۱۳۹۷ ۱۰۰.۰۰۰
۱۳۹۶ ۵۵.۰۰۰
۱۳۹۵ ۲۵.۰۰۰
Share