رئیس سازمان پدافند غیرعامل:

در ناآرامی‌های اخیر از توئیتر برای ارتباط فرماندهان عملیات استفاده شد

رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: اطلاعات ما در تلگرام مشتری خاص خودش را دارد مشتری‌ مثل آمریکایی‌ها، رژیم صهیونیستی و منافقین و هر گروهی که ظرفیت نیروی عملیاتی مخالف علیه ما را داشته باشد. و نمونه آن حادثه دهم دی ماه سال جاری است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل ایلنا، سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در سخنرانی خود در جمع مدیران کل پدافند غیرعامل استان‌های سراسر کشور در سالن شهید آبشناسان سازمان پدافند غیرعامل ضمن سلام و درود به روح پاک امام راحل و شهدا و گرامیداشت ایام الله دهه فجر بر هرچه باشکوهتر برگزاری این ایام تأکیدکرد.

وی در ادامه با اشاره به اعتراضات و آشوب‌های اخیر در کشور گفت: این یک حادثه امنیتی و مدرن است و باید ابعاد آن شناسایی و توطئه‌ها خنثی شود. عوامل این حادثه یک مثلث سه‌ضلعی بود؛ ضلع اول فضای مجازی، ضلع دوم بستر و زمینه مشکلات اقتصادی و ضلع آخر تهدیدهای دشمن است که باید هر سه موضوع بررسی شود.

سردار جلالی با اشاره به مهمترین ضلع مثلث یعنی فضای مجازی و سایبری تصریح کرد: فضای سایبری به‌دلایل مختلف از جمله وادادگی و نبود مدیریت تنظیم این حوزه در کشور مهم است. در این فضا هر مسئول و فردی با نگاه و برداشت خود با آن مواجه می‌شود بنابراین سیاست‌ها و رویکردهای متفاوت خواهد بود و باعث می‌شود یک فضای بی‌کنترل و یا خارج از کنترل داشته باشیم. ۹۵ درصد از سهم شبکه‌های اجتماعی کشورمان در اختیار تلگرام است، تلگرامی که در ابتدا بسیار ضعیف بود ولی حالا با رشد و توسعه تاحدی پاسخگوی نیاز مردم است.

وی ادامه داد: “پاول دورف” رئیس این شبکه خارجی در کشور خودش به‌عنوان یک اغتشاشگر شناخته می‌شود و او با تکرار حادثه‌ای شبیه آشوب‌های ما در روسیه و به‌کارگیری مردم علیه حکومت خود از آن کشور خارج شده است، تلگرام شبکه‌ای است که به‌واسطه به‌کارگیری مدیریت هوشمند در آن به حدود ۱۶ دسته از اطلاعات کاربران مثل شماره تلفن، تقویم کاری، عکس‌ها، مکان و… دسترسی دارد. این اطلاعات در سرورهایی انبار می‌شود که در کشور ما نیستند، روی آن‌ها داده‌کاوی صورت می‌گیرد و بعد از پردازش اطلاعات داده‌های حجیم یا همان (BIG DATA) به‌وجود می‌آیند، بیگ دیتاهایی که به‌راحتی با آن می‌توانند به موضوعات ریز اطلاعاتی هر جامعه پی ببرند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به مشتری خاص این بیگ دیتاها گفت: پاول دورف همان مالکی است که برای ارائه خدمات تلگرام از ما پول نمی‌گیرد در نتیجه برای درآمدزایی این اطلاعات را به کسانی که نیاز به آن‌ها برای تجزیه و تحلیل کشور ما دارند می‌فروشد. مسلماً اطلاعات ما در تلگرام مشتری خاص خودش را دارد مشتری‌ای مثل آمریکایی‌ها، رژیم صهیونیستی و منافقین و هر گروهی که ظرفیت نیروی عملیاتی مخالف علیه ما را داشته باشد. و نمونه آن حادثه دهم دی ماه سال جاری است.

سردار جلالی با اشاره به تولید محتوای بیگانگان در شبکه‌های اجتماعی به‌زبان فارسی تصریح کرد: در ردیابی از یکی از شبکه‌های اجتماعی متوجه شدیم هر کدام از اعضای برخی گروه‌های ضدانقلاب و اروپانشین در خارج حداقل سی اکانت و کانال دارند و با هم یک موضوع را انتخاب می‌کنند و خبرهای خاص جهت‌دار را به‌زبان فارسی تولید و منتشر کرده تا به دست ما برسد، سپس محورهای مد نظرشان را در قالب هشتگ و یا محتواهای مختلف به مردم کشورمان القا می‌کنند این رویکرد و امثال آن یعنی فضای سایبری ما توسط دشمن اشغال شده است.

وی ادامه داد: نمونه آن خانم مجری که در سفرش به خارج از کشور با مشکلاتی روبه‌رو شد. یک تیم ۵نفره مأمور شدند تا در طول سفر این خانم را تحت نظر گرفته و از آن فیلم و عکس تهیه کنند و در قالب یک پروژه در کانال‌های خود موضوع حجاب اجباری را راه‌اندازی کنند و این یعنی تولید محتوا. این موارد و امثال آن نشان می‌دهد ما اشراف کامل بر فضای مجازی خود نداریم.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور ضمن توجه به شش گروه مهم کسب‌وکارهای آنلاین بیان کرد: شبکه پرداخت مالی و اقتصاد دیجیتال ما برای این مدل از کسب‌وکارها در بستر شبکه اجتماعی شکل گرفته است و این باعث می‌شود اطلاعات کسب‌وکار ما جمع‌آوری و تحلیل شود. تلگرام در هفته گذشته از پول اینترنتی خود به‌نام “گرام” رونمایی کرد که می‌تواند روی این مشاغل تأثیر بگذارد تا جایی که دیگر حتی با بانک‌های خودمان نتوانیم همکاری داشته باشیم. این یک واقعیت است که وابستگی این مشاغل به تلگرام می‌تواند دردسرساز شود.

سردار  جلالی ادامه داد: تلگرام یک فضای تبلیغاتی برای برخی کانال‌ها مثل آمد نیوز و امثالهم فراهم کرده که مرتباً علیه مسئولین ما دروغ و افترا می‌گویند. برای مقابله با این موضوع دو راه داریم؛ اول اینکه در بستر همین شبکه پاسخشان را بدهیم که تلگرام به ما چنین اجازه‌ای نمی‌دهد. دوم اینکه در رسانه ملی پاسخگو باشیم. در رسانه ملی هم به‌جای اینکه پاسخ یک جامعه کوچک آن طرف آبی را بدهیم باید مسئله را برای هشتاد میلیون نفر باز کنیم که باز هم به‌نفع آن‌ها و به‌ضرر ما است.

وی با اشاره به مشکلات اقتصادی به‌عنوان ضلع دوم مثلت حادثه اخیر گفت: به‌دلیل رعایت نکردن مسائل اقتصاد مقاومتی که بارها مورد تأکید مقام معظم رهبری قرار گرفته است نارضایتی به‌وجود آمد و به‌دلیل توجه نکردن به روند واردات کالا، آمار بیکاری در کارخانه‌ها بالا رفت لذا کارگری که سه ماه است حقوق نگرفته صبر و تحملش تمام می‌شود. اینها شاید تلفات جنگ اقتصادی با دشمن است. بانک‌ها سودهایی به مردم می‌دهند که واقعی نیست این یعنی تولید مشکل دارد. از آن طرف به‌جای پرداخت پول نفت کالاهای بی‌کیفیت و ارزان‌قیمت به ما می‌دهند که کارخانه‌های داخلی توان رقابت با محصولات آن‌ها را از لحاظ قیمت ندارند و به این ترتیب لشگری از بیکاران به‌وجود می‌آید.

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور ضلع سوم حوادث اخیر را مسئله دشمنی و تهدیدات آمریکا دانست و تصریح کرد: در دو سه روز اول حادثه خیلی‌ها سعی می‌کردند دشمن را حذف کنند و با گرایش‌های مختلف سیاسی گردن هم می‌انداختند اما آقای مایک (مایکل دی آندریا به‌عنوان رئیس میز ایران در سازمان سیا منصوب شده است، وی پیش از آن مدیریت مرکز ضدتروریستی سی‌آی‌‌ای (سازمان سیا) در سالهای ۲۰۰۰ میلادی را به‌عهده داشته است.)، به‌عنوان فرمانده اقدامات براندازی ایران انتخاب شده بود. دو نقشه چهل و بیست روزه داشتند. در نقشه چهل‌روزه مردم را باید به‌بهانه مشکلات اقتصادی بسیج می‌کردند و سازمان‌های مخالف جمهوری اسلامی مثل منافقین باید سازماندهی می‌شدند و نکته مهم این نقشه چهل‌روزه، عدم استفاده از سلاح بود.

وی ادامه داد: در نقشه بیست‌روزه حمله مسلحانه شروع می‌شد و قرار بود اغتشاشات به فاز خشونت کشیده شود. تمام خط‌دهی، آموزش، هماهنگی و… این موارد به‌عهده تلگرام بود از توئیتر هم برای ارتباط نخبه‌ها و فرماندهان عملیات استفاده می‌شد.

سردار جلالی با اشاره به نقش پررنگ تلگرام در اغتشاشات اخیر گفت: دشمنان در بستر تلگرام یک عملیات سنگین تبلیغات سیاه ایجاد کرده بودند مانند عکس‌ها و فیلم‌های فتوشاپی و ساختگی، در واقع آن‌ها به‌دلیل عدم آگاهی لازم در مردم تا حدی سوار بر ماجرا بودند اما نتوانستند اهداف خود را پیش ببرند. عربستان و آمریکا به‌سرعت خود را وسط انداختند. دفاع ترامپ از آشوبگران باعث شد مردم به‌سرعت عوامل این جریان را بشناسند و از آن فاصله بگیرند.

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور بیان کرد: ما یک‌سری اقدامات برای مقابله با این موج اغتشاش از جمله بستن تلگرام انجام دادیم که عده‌ای بنا به دیدگاه‌های خود با آن مخالف بودند اما وقتی تلگرام بسته شد هشتاد درصد ترافیک سایبری کشور کم شد. ارتباطات تهدیدزا تمام شد و نیروهای امنیتی هم توانستند دستگیری‌های به‌موقعی در شهرهای مختلف داشته باشند و سرخط جریان‌ها را پیدا کنند. تلگرام در این مورد چند اتهام دارد:

۱ ــ  اینکه نقش صد در صدی در بسیج و تهییج مردم داشته است.

۲ ــ عملیات تبلیغات سیاه روی بستر تلگرام انجام شده است.

۳ ــ آموزش تخریب و آشوب و خرابکاری به مردم داده است.

۴ ــ اطلاعات بیگ دیتای ما را در اختیار دشمن قرار می‌دهد.

۵ ــ این اطلاعات را پردازش می‌کند و در نهایت اطلاعات را فروخته است.

وی ضمن توجه به جلوگیری از تکرار چنین فتنه‌هایی تصریح کرد: روش سایبری مبتنی بر مردم را طراحی کردند که امکان تکرار آن وجود دارد. تلگرام نظام جدیدی برنامه‌ریزی کرده که قرار است تعویض و مدل جدیدی از ارتباطات را رونمایی کند که این مدل به‌احتمال زیاد خارج از کنترل ما خواهد بود تا جایی که امکان فیلتر هم احتمالاً وجود نخواهد داشت. این نیاز به یک هم‌اندیشی واحد بین تمام گروه‌ها، مسئولین و مردم دارد تا با فراهم کردن بستر مناسب و فرهنگ‌سازی به شبکه‌های اجتماعی داخلی منتقل شوند.

سردار جلالی با توجه به اهمیت حذف تلگرام از بستر ارتباطاتی کشور گفت: در مدتی که تلگرام تعطیل شد پیام‌رسان‌های داخلی جان گرفتند تا جایی که تعداد اعضای آن‌ها به ده میلیون نفر هم رسید، پیام‌رسان‌هایی که باید مورد حمایت قرار گیرند، و در این مدت اشکالات و نواقص آن‌ها حل شد.

جلالی در پایان راجع به شغل‌هایی که عنوان می‌شود با قطع تلگرام ممکن است آسیب‌پذیر شود گفت: بعضی از دوستان آمارهای غلطی ارائه می‌دهند، مرکز فضای مجازی آمار ۳۳ هزار شغل را ارائه می‌کند و پلیس فتا حداکثر ۱۱ هزار شغل را رصد کرده و قبول دارد و لذا آمارهای غلط دیگر احتمالاً با هدف اغواگری به‌منظور برگشت سلطه تلگرام بر فضای مجازی کشور تولید و ارائه می‌شود.

Share