نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی

لاهوتی:بخش زیادی از سهم بودجه عمرانی در بودجه ۹۳ محقق نشد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه می توان مالیات را یکی از ابزارهای اصلی و پایدار دولت برای تامین بودجه دانست.

اتمام 99 درصدی پروژه درمان‌بستر اطاقور لنگرود/اجرای پروژه پایگاه امداد هوایی شرق گیلان در لنگرود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه می توان مالیات را یکی از ابزارهای اصلی و پایدار دولت برای تامین بودجه دانست،گفت: با توجه به کسری بودجه ای که در سال جاری گریبانگیر دولت شد اجرای دقیق قانون مالیات ها می تواند کمک موثری به محقق شدن بخش قابل ملاحظه ای از بودجه داشته باشد. lahoti

مهرداد لاهوتی کسری بودجه سال جاری را ناشی از تکیه دولت به درآمدهای حاصل از نفت دانست و افزود: به طور کلی اجرای قانون مالیات ها می تواند یکی از فاکتورهای اصلی برای تامین نقدینگی خزانه دولت تبدیل شود، اما تاکنون بنا به دلایل مختلف قانون وصول مالیات ها در کشورما به صورت دقیقی اجرا نشده است.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی با اشاره به نقش مالیات ها در تامین بودجه سایر کشورها ، خاطرنشان کرد: بسیاری از کشورها با دلیل برخورداری از یک نظام مالیاتی بخش اعظمی از بودجه عمومی خود را تامین می کنند که این مسئله لزوم تدوین نظام مالیاتی کامل و اجرایی در کشور ما را بیش از پیش می کند.

وی با اشاره به مزایای وصول مالیات برای تامین بودجه کشور، گفت: در صورتی که دولت بردرآمدهای حاصل از مالیات تکیه کند می تواند با ثبات و برنامه ریزی در جهت عملیاتی کردن برنامه های خود حرکت کند. در حالی که درآمدهای حاصل از فروش نفت چنین مزیتی را ندارد و با نوسان در قیمت های جهانی معادلات دولت بر هم می ریزد.

لاهوتی با بیان اینکه در خصوص پیش بینی قیمت نفت نباید احساسی برخورد شود، اضافه کرد: در بودجه سال ۹۳ قیمت نفت حدود ۱۰۳ دلار پیش بینی شده بود ، درحالیکه عملا این رقم به ۹۰ دلار نزول پیدا کرد. همین مسئله باعث شد دولت در بخشهای مختلف بودجه با کسری مواجه  شود و این کسری در بخش بودجه عمرانی نیز کاملا چشمگیر است.

وی با اشاره به اینکه دولت باید سعی کند از هزینه های جاری خود بکاهد، یادآورشد: با توجه به کسری بودجه ای که در سال ۹۳ اتفاق افتاد اگر بحث قانون مالیات ها پررنگ نباشد درسال ۹۴ نیز باید فقط هزینه جاری بکنیم. در حال حاضر نیز حدود ۸۵ تا ۹۰ درصد بودجه صرف هرینه های جاری دولت می شود.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی، افزود:  بخش زیادی از سهم بودجه عمرانی در بودجه ۹۳ محقق نشد که این مسئله به ناتمام ماندن بسیاری از طرح های مهم عمرانی کشور منجر شد./خانه ملت

 

Share