در حوزه برجام طرف گفت‌وگوی ما ۱+۵ است | چکمه‌پوشان آمریکایی باید زودتر منطقه را ترک کنند

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان اظهارکرد: پرونده کیفری سقوط هواپیمای اوکراینی در دست پیگیری است و فکر می‌کنیم در روزهای آتی در این زمینه اطلاع‌رسانی بیشتری شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، سعید خطیب زاده صبح روز دوشنبه در نشست هفتگی خود با خبرنگاران که در ساختمان وزارت خارجه با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی برگزار شده بود در پاسخ به سوالی در ارتباط با آخرین روند پیگیری موضوع سقوط هواپیمای اوکراینی با توجه به نزدیک شدن به سالگرد وقوع این حادثه گفت: تصمیمی که هیأت دولت در ارتباط با پرداخت دیه گرفت ناظر بر پرداخت یکسان این دیه به همه قربانیان این هواپیما است.

وی ادامه داد: نکته مهم این است که این موضوع دیه و پرداخت آن جایگزین پرونده کیفری که در این زمینه ایجاد شده و در حال پیگیری است، نیست.

وی با بیان اینکه پرونده کیفری سقوط این هواپیما در حال پیگیری است، خاطر نشان کرد: فکر می کنم در روزهای آتی اطلاع رسانی بیشتری در مورد این پرونده انجام شود.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین بار دیگر در این نشست با خانواده های داغدار جانباختگان سقوط این هواپیما ابراز همدردی کرد.

خطیب زاده همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه در نشست اخیر مجمع عمومی سازمان ملل که در مورد مصوبه ای به پیشنهاد آمریکا به رأی گیری گذاشته شد برخی از کشورهای همسایه از جمله افغانستان در جلسه غایب بودند و کشوری چون عراق نیز رأی ممتنع به این موضوع داد و این باعث به وجود آمدن برخی از بحث ها در فضای مجازی و رسانه ای کشور شده است، گفت: ایالات متحده آمریکا در طی ماه های اخیر برای سومین بار در اقدامات خود علیه ایران در سازمان ملل با شکست روبرو شد و پیشنهاد آمریکا علیه ایران رأی نیاورد و این نشان دهنده انزوای روز افزون این کشور است.

وی در مورد بحث افغانستان و عراق نیز گفت: ما ناخرسندی خود را نسبت به این موضوع اعلام کردیم و همان طور که شنیده اید نخست وزیر عراق اعلام کرده که در حال پیگیری این موضوع است.

وی با اشاره به سیاست ایران در ارتباط با تعامل با کشورهای همسایه و اهمیت حفظ حسن همجواری گفت: قطعا کشورهای همسایه ما می دانند که یک جانبه گرایی و قلدری آمریکا تا چه حد تأثیر منفی بر فضای بین الملل و منطقه می گذارد.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در این نشست در پاسخ به سوالی در مورد روابط ایران و روسیه نیز گفت: روابط ایران با روسیه در بهترین شرایط قرار دارد و دو کشور بر اجرا و پیگیری توافقات صورت گرفته بین تهران و مسکو تأکید دارند و در این راستا حرکت می کنند.

این دیپلمات ارشد کشورمان در پاسخ به این سوال که یک رسانه آمریکایی به بایدن رئیس جمهور منتخب آمریکا پیشنهاد کرده است که برای  نشان دادن حسن نیت خود مسیر ورود واکسن کرونا به ایران را تسهیل کند اگر این اتفاق بیفتد ایران برای نشان دادن حسن نیت خود چه کاری انجام می دهد، گفت: ایالات متحده آمریکا یک جنگ تمام عیار را علیه ملت ایران آغاز کرده و همچنان این جنگ ادامه دارد.

وی با بیان اینکه ما رفتار متفاوتی را در دولت های مستقر آمریکا ندیده ایم، گفت: ما انتظار داریم که آن ها مسیر و رفتار خود را در ارتباط با ایران اصلاح و به تعهدات خود در برجام عمل کنند.

وی با بیان اینکه بسیاری از اقداماتی که در قالب صبر راهبردی ایران تعریف می شود باید در چارچوب حسن نیت ایران تعبیر شود، ادامه داد: امیدواریم که آمریکایی ها قدر فرصت نهایی که برای حفظ برجام و انجام تعهداتشان در برجام به وجود آمده است را بدانند و در این مسیر گام بردارند.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین از رایزنی تلفنی وزیر خارجه کشورمان با همتایان کویتی، قطری و ارمنستانی خود طی روزهای اخیر خبر داد.

وی همچنین گفت: به زودی قائم مقام وزیر خارجه کره جنوبی به ایران سفر می‌کند و امیدواریم این سفر خاتمه ای بر کندی‌های موجود  در پرداخت پول ایران باشد.

در این نشست مطبوعاتی که به مدت یک ساعت به طول انجامید سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه با توجه به مسائل منطقه تحرکات آمریکا و نوع موضع گیری های مقامات عراقی به نظر می رسد که ما در آینده شاهد نوع تغییر روابط ایران و عراق باشیم و عراق مجبور شود که بین ایران و آمریکا یک کدام را انتخاب کند، اظهار کرد: اساس سیاست خارجی ایران در منطقه مبتنی بر حسن همسایگی و حسن همجواری است.

وی با اشاره به ماجراجویی‌ها و جنگ‌طلبی‌های آمریکا و برخی از اقداماتش در این حوزه در منطقه گفت: ما فکر نمی‌کنیم با توجه به این اتفاقات امنیت پایدار در منطقه ایجاد شود.

خطیب زاده گفت: بر عکس آنچه که آمریکایی ها انجام می دهند ما هیچ وقت سعی نکرده ایم که ذره ای از آنچه که بین ما و آمریکا رخ می دهد را به کشورهای همسایه بکشانیم ولی آمریکایی ها از پایگاه های نظامی خود در کشورهای همسایه با نقض تمامیت ارضی این کشورها علیه ایران استفاده کرده اند. آمریکایی ها در داخل برخی از کشورهای همسایه ایران از جمله عراق پایگاه نظامی دارند و از داخل عراق اقدامات نظامی ضد منافع ایران انجام داده و فردی چون سردار قاسم سلیمانی را به شهادت رساندند. البته ما می‌دانیم که مقامات عراقی به چه میزان از این اقدامات آمریکایی ها منزجر و ناخرسند هستند.

این دیپلمات ارشد وزارت خارجه گفت: ما فکر می کنیم که باید هر چه زودتر نظامیان و چکمه پوشان آمریکایی منطقه و عراق را ترک کنند و این موضوع باعث می شود که آرامش هر چه زودتر به منطقه بازگردد.

خطیب زاده با اشاره به مصوبه پارلمان عراق در ارتباط با ضرورت خروج هر چه سریع تر نیروهای نظامی آمریکا از این کشور همسایه و احترام و استقبال ایران از این مصوبه در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: ما هیچ وقت تلاش نخواهیم کرد که دوستان مان در منطقه را در موقعیت انتخاب قرار دهیم.

وی با تأکید بر اینکه روابط ایران و عراق روابطی چند لایه و چند جانبه است، گفت: روابط بین تهران و بغداد روابطی طبیعی، تاریخی و مردمی است و کسی نمی تواند با اقدامات ساختگی و مهندسی شده این روابط را دچار مشکل کند مگر اینکه مردم و دولت های دو کشور در این زمینه هوشمند نباشند که خوشبختانه هوشمندی لازم در این زمینه وجود دارد.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به این سوال که به تازگی رئیس اتحادیه عرب بار دیگر اقدام به بیان اظهار نظرهایی علیه ایران کرده از جمله اینکه بازگشت آمریکا به برجام بدون تغییر رفتار ایران باعث ایجاد مشکلاتی برای کشورهای منطقه می شود، گفت: در مورد اظهارنظرهایی که مقامات برخی از سازمان ها و اتحادیه ها مطرح می کنند باید به اندازه اعتبار آن سازمان ها به آن وزن داد.

وی با اشاره به مشکلات و اختلافاتی که در حال حاضر اتحادیه عرب با آن روبرو است، گفت: مسئول این اتحادیه باید اولویتش این باشد که به وضعیت کنونی این اتحادیه و مشکلات آن رسیدگی کند و به خیانتی که به آرمان فلسطینی و اسلام توسط برخی از کشورها صورت گرفته است، فکر کند.

خطیب زاده ادامه داد: این سخنان آدرس غلط دادن است و آن ها فکر می کنند با تکرار این سخنان برای ملت های منطقه می توانند اولویت های موجود در منطقه را عوض کنند. منطقه ما احتیاج به شخصیت هایی دارد که نگاه متفاوتی داشته باشند، نگاه به درون داشته باشند.

این دیپلمات ارشد وزارت خارجه افزود: برجام چیزی بین ما و ۱+۵ است که در مورد آن مذاکره شده و امضا شده است. در حوزه برجام طرف های گفت و گوی ما ۱+۵ است و در مورد مسائل منطقه نیز ما با کشورهای منطقه گفت و گو می کنیم.

وی با اشاره به اهمیت ایجاد تغییر گفتمانی در منطقه گفت: این تغییر گفتمانی باید در ذهن برخی از مسئولان دولت ها و کشورهای منطقه صورت بگیرد.

خطیب زاده همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه سفر چندی پیش ظریف به آذربایجان و مسکو به تعویق افتاد، آیا زمان جدیدی برای انجام این سفر تعیین شده است، گفت: برنامه ریزی کرده ایم که آقای ظریف به برخی از کشورها سفر کنند و این در دستور کار است. البته در مورد سفرهایی که به تعویق افتاد دچار برخی از مضایق لجستیکی بودیم و وقتی سفری به تعویق می افتد باید برنامه ریزی مجددی در ارتباط با انجام آن صورت بگیرد که این خود نیز موضوعی زمان بر است.

Share