بحران کم‌آبی در کمین شالیزارهای آستارا | سد لاستیکی آستارا ۷۰ درصد مشکلات آب شهرستان را حل می‌کند

رنجکش با بیان اینکه طرح سد لاستیکی آستارا حدود ۱۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، خاطرنشان کرد: این سد ظرفیت ذخیره ۷۵۰ هزار متر مکعب آب شرب و کشاورزی را دارد و برای ساخت آن ۱۲۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز است و حدود ۷۰ درصد مشکلات آب شرب و کشاورزی این شهرستان را برطرف خواهد کرد.

اختصاصی پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، طی سال‌های اخیر، افزایش دما و کاهش بارندگی‌های فصلی، اراضی کشاورزی را تهدید و با توجه به کاهش ۲۲ درصدی بارش ها در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ در آستارا و به دنبال آن توزیع نامتعادل منابع آب، اراضی کشاورزی با تهدید جدی خشکسالی رو به روست.

تعداد کم آب سواران باعث تقسیم ناکافی آب در اراضی می شود

رئیس اداره منابع آب آستارا در گفتگو با دیارمیرزا گفت: در کنار آب رودخانه ها و انهار، در حال حاضر ۲۵ حلقه چاه زیر نظر اداره منابع آب برای آبیاری اراضی کشاورزی این شهرستان فعال است و هیچ هزینه ای به عنوان آب بها از کشاورزان دریافت نمی شود.

آرش سیف اللهیان با اشاره به اینکه تعمیر تجهیزات سخت افزاری چاه ها بر عهده اداره منابع آب است، افزود: این اداره با وجود کمبود نیروی انسانی، لایروبی انهار را از بهمن ماه سال گذشته با هدف بهره وری درست از آب کشاورزی انجام می دهد و در این راستا ۷۰۰ میلیون ریال اعتبار برای لایروبی انهار و ۳۰۰ میلیون ریال نیز برای تعمیر چاه های کشاورزی اختصاص یافته است که این اعتبارات جوابگوی نیاز نیست.

وی اضافه کرد: تعداد آب سواران شهرستان آستارا به منظور تقسیم عادلانه آب انهار برای اراضی کشاورزی هشت نفر است در حالی که بر اساس استاندارد، سطح سه هزار و ۲۰۰ هکتاری شالیزارهای آستارا، نیازمند حدود ۲۰ آب سوار است و به همین جهت تعداد کم آب سواران باعث تقسیم ناکافی آب در اراضی می شود.

وجود چاه‌های غیرمجاز از علل کاهش ذخایر آب آستارا

سیف اللهیان یکی دیگر از علل کاهش ذخایر آب بویژه ذخایر زیرزمینی را وجود چاه های غیرمجاز دانست، اظهار کرد: بیش از ۷۰۰ حلقه چاه غیر مجاز در آستارا شناسایی شده است و از کشاورزان خواستاریم برای دریافت مجوزهای قانونی به اداره منابع آب مراجعه کنند.

وی یادآور شد: آستارا دارای هفت رشته رودخانه دائمی و ۱۱ آب بندان با ظرفیت بالغ بر پنج میلیون متر مکعب آب است و امیدواریم با مدیریت مصرف آب، مشکلی در آبیاری اراضی در یک ماه آینده نداشته باشیم.

برای پیشگیری از وقوع خشکسالی مشارکت کشاورزان ضروری است

ایرج شیارکار مدیر جهاد کشاورزی آستارا گفت: در حال حاضر شالیزارهای آستارا با تنش آبی مواجه نیست و برای پیشگیری از وقوع خشکسالی، مشارکت کشاورزان در جهت مصرف بهینه آب ضروری است.

وی افزود: ۹ حلقه چاه زیر نظر اداره جهاد کشاورزی آستارا فعال است و امیدواریم با تکمیل طرح سد لاستیکی، بخش عمده ای از مشکلات کمبود آب در حوزه کشاورزی این شهرستان برطرف شود.

دستگاه‌های اجرایی شالیکاران را به بیمه محصولات کشاورزی تشویق کنند

یونس رنجکش، فرماندار آستارا نیز گفت: دستگاه های اجرایی علاوه بر کاهش چالش های احتمالی کمبود آب، شالیکاران را به بیمه محصولات کشاورزی تشویق و کشاورزان در مصرف بهینه آب با مسئولان مربوطه همکاری کنند.

وی اظهار کرد: آستارا از شرایط جغرافیایی و اقلیمی خاص برخوردار است و از آب های سطحی رودخانه ها، آب بندان ها و چاه های آن برای مصارف کشاورزی باید به درستی استفاده شود.

سد لاستیکی آستارا ۷۰ درصد مشکلات آب شرب و کشاورزی آستارا را برطرف می‌کند

رنجکش با بیان اینکه طرح سد لاستیکی آستارا حدود ۱۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، خاطرنشان کرد: این سد ظرفیت ذخیره ۷۵۰ هزار متر مکعب آب شرب و کشاورزی را دارد و برای ساخت آن ۱۲۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز است و حدود ۷۰ درصد مشکلات آب شرب و کشاورزی این شهرستان را برطرف خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه شرکت آب منطقه ای گیلان برای تکمیل این طرح تا پایان سال جاری تلاش می کند، بیان کرد: تاسیسات آبرسانی آستارا به خصوص در حوزه روستایی با مشکلات جدی مواجه است و امیدواریم با تامین اعتبارات لازم و به روز رسانی تاسیسات، مشکلات آنها برطرف شود.

به گزارش دیارمیرزا، شهرستان بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت و ۶ هزار بهره بردار کشاورزی که بیشتر آنها شالیکار هستند، در غرب استان گیلان قرار دارد و سال گذشته ۱۴ هزار و ۹۰۰ تن شلتوک در این شهرستان برداشت و هشت هزار و ۲۰۰ تن برنج تولید شد.

Share