بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده در ۶ شهر | حمایت راه و شهرسازی از پروژه از مزرعه تا شهر

خاوری به طرح بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده شهری در شش شهر استان شامل رشت، استانه اشرفیه، استارا، تالش ، املش و صومعه سرا اشاره نمود که اعتبار انها از محل اعتبارات شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران تهیه گردیده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا چهارمین جلسه استانی بازآفرینی پایدار شهری در محدوده ها و محلات هدف برنامه های احیا، بهسازی و نوسازی شهری استان گیلان برگزار شد.
این جلسه با حضور دکتر ایزدی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیر عامل شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران و سه نفر از اعضای هیات مدیره و مدیران کل ستادی سازمان عمران و بهسازی شهری ایران، مهندس شعبانپور معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان، مهندس خاوری مدیر کل راه و شهرسازی استان گیلان و سایر مدیران عضو ستاد برگزار شد.

بازآفرینی از اولویت‌های استان است

در این جلسه که در فرمانداری شهرستان لاهیجان برگزار گردید؛ مهندس شعبانپور معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری به عملکرد موفقیت آمیز استان گیلان در زمینه‌ی برنامه مهاجرت معکوس اشاره کرده و گفت: خوشبختانه در سال ۹۵ توانستیم شرایط مهاجرت معکوس در استان را فراهم کنیم.

وی گفت: خوشبختانه رضایت کشاورزان در زمینه فروش برنج و کشت چای تا حدود زیادی منجر به بازگشت آنان در سال گذشته از شهرهای استان به روستاها شده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری در ادامه افزود: با این وجود برای جلوگیری از ایجاد سکونتگاههای غیر رسمی نیازمند توجه ویژه به روستاها هستیم.

شعبانپور خاطر نشان کرد: در گذشته متاسفانه به دلیل واردات بی رویه برنج و اسیب به محصولات کشاورزی استان همچون چای و ابریشم روستاییان به شهرها مهاجرت نمودند که این امر منجر به ایجاد محلات و سکونتگاههای غیر رسمی همچون محلات جماران و معلولین در شهر رشت شده است. مهندس شعبانپور ضمن ابراز خرسندی از سیاستهای انجام شده در دولت برای بهبود وضعیت بافت فرسوده و سکونتگاههای غیر رسمی، توجه به بازافرینی شهری را از الویت های مهم در استان دانست.

طرح بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده شهری در شش شهر

در ادامه‌ی این جلسه علی خاوری مدیرکل راه و شهرسازی استان گیلان از شناسایی بافت فرسوده در ۲۰ شهر استان گیلان خبر داد و گفت: بافت فرسوده در شهرهایی همچون رشت، استانه اشرفیه، لاهیجان، استارا، بندرانزلی، لنگرود، رودسر، تالش، صومعه سرا و… شناسایی شده و خوشبختانه محدوده بافت فرسوده در این شهرها به تصویب رسیده است.

خاوری همچنین به طرح بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده شهری در شش شهر استان شامل رشت، استانه اشرفیه، استارا، تالش ، املش و صومعه سرا اشاره نمود که اعتبار انها از محل اعتبارات شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران تهیه گردیده است.

وی افزود: تهیه طرح بهسازی و نوسازی در چهار شهرهای لاهیجان، بندر انزلی، رودسر و انزلی از محل اعتبارات شهرداری از سایر کارهای در دست اقدام در این زمینه است.

 خاوری در ادامه سخنان خود به اقدامات صورت پذیرفته توسط شهرداری همچون بازسازی بافت مرکزی شهر رشت در قالب پیاده راه، ساخت مدرسه تائب در جوار مرقد خواهر امام رشت، احداث کتابخانه سلیمانداراب در سکونتگاه غیررسمی سلیمانداراب، طرح ساماندهی پل خشتی لنگرود در راستای بهبود سیمای شهری و ایجاد فضای سرزندگی و توسعه شهر اشاره نموده و از زحمات شهرداریها در این خصوص تشکر کرد.

حمایت از پروژه از مزرعه تا شهر

در ادامه دکتر ایزدی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیر عامل شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران با تاکید بر لزوم ارتقای کیفیت شهری و مفهوم بازآفرینی پایدار شهری گفت: پروژه از مزرعه تا شهر یکی از پروژه های مهمی است که به ارتقای زندگی مردم و وضع معیشت انان توجه دارد و ما مصمم هستیم تا تمام توان خود را در حمایت از این پروژه به کار گیریم.

دکتر ایزدی افزود: در سالهای گذشته کیفیت شهری مورد غفلت قرار گرفته به گونه ای که اکنون در بعضی از ماههای سال، مردم در کلان شهرها برای تنفس عادی خود دچار مشکل اند.

معاون راه و شهرسازی همچنین به اهمیت وجود برنامه های شهری با نگاه کیفی تاکید کرد و پیشگیری قبل از درمان را از مسائل مهم مرتبط با بازآفرینی شهری دانست.
وی گفت: خوشبختانه استان گیلان در این زمینه دارای ظرفیتهای خوبی است.

در پایان دکتر ایزدی معاون راه و شهرسازی و اعضای هیات مدیره شرکت عمران و بهسازی ایران در سفر یک روزه ی خود به استان گیلان از پیاده راه میرزا کوچک خان در محله ی سلیمانداراب رشت، پروژه های بازآفرینی شهری در شهرهای لاهیجان، استانه اشرفیه و لنگرود شامل پروژه های هشت محله هشت بهشت و میدان کاشف لاهیجان، بافت پیرامونی و آرام سازی حرم اقا سید جلال الدین اشرف در استانه اشرفیه و پل خشتی لنگرود بازدید به عمل اوردند.

Share