پس از گزارش نیکبخت؛

انتقاد جدی ۲ نماینده گیلان از وزیر جهاد کشاورزی بابت برنج

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس گفت: قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی به شکل درستی انجام نمی‌شود و قیمت برنج دو سال است که بلاتکلیف رها شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، به نقل از خانه ملت، مهرداد بائوج لاهوتی در نشست علنی امروز (سه­ شنبه ۲۲ خرداد ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان گزارش ارائه شده از سوی وزیر جهاد کشاورزی در صحن علنی گفت: بر اساس سرانه ۳۶ کیلوگرمی مصرف برنج دو میلیون و هشتصد هزار تن سالانه برنج در کشور مصرف می شود که دو میلیون و ۲۰۰ هزار تن آن با حمایت های صورت گرفته و تلاش کشاورزان در داخل کشور تولید می شود.

نماینده مردم لنگرود در مجلس ادامه داد: تفاوت میزان مصرف برنج و تولید داخل آن ۶۰۰ هزار تن است، یک میلیون تن وارد کنید نه بیشتر از آن. لازم است تا در هیئت دولت از کشاورزان دفاع کنید. به دست های پینه بسته آنها ظلم می شود.

وی افزود: ۳ هزار هکتار از اراضی کشاورزی تغییر کاربری داده شده چگونه این میزان جبران می شود، برای اینکه در سال ۱۴۰۱ با واردات صد هزار تن چای بر سر چای کاران آمد را چگونه جبران می کنید. برق پمپ های چاههای کشاورزی روزانه ۶ ساعت قطع می شود با اقدامات لازم باید از این اتفاق جلوگیری کنید.

لاهوتی عنوان کرد: صنایع تبدیلی و آبیاری تحت فشار وضعیت نابسامانی دارد. قانون رفع تداخل مراحل پایانی خود را طی می کند که باید از این وضعیت استفاده کنیم.

۲ سال است که قیمت برنج بلاتکلیف رها شده است

ابراهیم نجفی در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه، ۲۲ خرداد ماه) مجلس شورای اسلامی گفت: بر اساس قانون، وزیر جهاد کشاورزی رئیس شورای قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی است، اما قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی به شکل درستی انجام نمی‌شود و قیمت برنج دو سال است که بلاتکلیف رها شده است.

وی بیان کرد: اگر قرار است از شالی‌کاران حمایت لازم نشود، پس اجازه دهید زمین‌ها تغییر کاربری دهند تا منافع کشاورزان تأمین شود.

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: گویا وزارت جهاد کشاورزی از هزینه‌های کشاورزی مطلع نیست، چرا که به صورت عادلانه موضوع خرید تضمینی را دنبال نمی‌کند. از سوی دیگر، این روزها وزارت جهاد به یک ضابط قضائی تبدیل شده و بیشتر بر کشاورزان فشار قضائی وارد می‌کند که این رویه باید اصلاح شود.

Share