سخنگوی وزارت ورزش و جوانان اعلام کرد:

۱۲ میلیون نفر در سن ازدواجند | وضعیت بحرانی ۴ استان در ازدواج

سخنگوی وزارت ورزش و جوانان از تهیه نقشه آمایش ازدواج و طلاق در کشور خبر داد و اظهار داشت: ۱۲ میلیون نفر در کشور در سن ازدواج هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از مهر، سینا کلهر، سخنگوی وزارت ورزش و جوانان در نشست خبری که در سالروز پیوند آسمانی حضرت علی و فاطمه زهرا (س) و روز ازدواج برگزار شد، اظهار داشت: با روند ثابتی در حوزه ازدواج مواجهیم.

وی درباره تعداد افراد در سن ازدواج گفت: سن ازدواج مقوله عرفی است اما اگر برای دختران ۱۵ تا ۴۹ و پسران ۲۰ تا ۴۹ سال باشد، ۱۲ میلیون در سن ازدواج هستند و ۱۰ تا ۱۲ درصد که در سن ازدواج اند، سالانه ازدواج می‌کنند.

تهیه نقشه آمایش ازدواج و طلاق در کشور

کلهر از تهیه نقشه آمایش ازدواج و طلاق در کشور خبر داد و گفت: به صورت مجزا شرایط هر استان مشخص است.

وی درباره زمان طلایی ازدواج گفت: این یک مسأله عرفی است ولی از نظر من شانس و وقت ازدواج برای دختران ۱۷ تا ۲۳ سالگی و برای پسران ۲۰ تا ۲۵ سالگی است.

سخنگوی وزارت ورزش و جوانان در ادامه گفت: ۴۷۰ جشن ازدواج در کشور به صورت نمادین برای ترغیب و ترویج ازدواج با شعار آسان و آسمانی در شهرهای مختلف و در معابر عمومی برگزار می‌شود. همچنین سمنان، بوشهر، البرز، تهران و قم وضعیت قرمز و نارنجی ازدواج را طی سال گذشته داشت

کلهر از صدور مجوز برای ۱۵۰ مراکز واسطه‌گری ازدواج خبر داد و گفت: بیشترین مجوزها برای تهران و خراسان رضوی بوده است.

وضعیت کلی بیکاری جوانان بعد دو دهه امسال کاهش یافته است

وی در مورد اشتغال جوانان گفت: وضعیت کلی بیکاری جوانان بعد دو دهه امسال کاهش یافته و به شاخص ۱۶ درصد رسیده است. چالش بزرگ ما البته کیفیت اشتغال است و تناسب درآمد شغلی و نیاز اولیه وجود ندارد و به دنبال رفع آن هستیم.

کلهر در مورد شاخص طلاق گفت: به لحاظ تعداد طلاق سال پیش ۶ هزار مورد کاهش نسبت به ۱۴۰۱ داشته‌ایم و بیشترین کاهش در تهران بوده است. البته نسبت ازدواج به طلاق به دلیل متغیرهای مختلف دقیق نیست و حداقل ۳ تا ۵ سال باید روند کاهشی باشد که بتوان گفت کاهش طلاق داشته‌ایم.

سخنگوی وزارت ورزش و جوانان با بیان اینکه ازدواج تحت تأثیر متغیرهای کلان از جمله تورم و مسکن هم است، گفت: شاخص تورم به طور کلی افزایش و این مسأله در تشکیل زندگی مشترک تأثیر گذار است و باید متغیرهای کلان در کنار اقدامات حمایتی خرد مثل وام ازدواج این شرایط بهبود یابد.

۵۰۰ هزار واقعه ازدواج طی سال گذشته ثبت شد

وی اعلام کرد: ۵۰۰ هزار واقعه ازدواج طی سال گذشته ثبت شده که در واقع ازدواج یک میلیون نفر است. همچنین ۷۴ درصد ازدواج‌ها ۱۸ تا ۳۵ سال بوده است.

کلهر با بیان اینکه با سه شاخص وضعیت ازدواج، سنجیده می‌شود، گفت: شاخص اول مربوط به تعداد ازدواج‌هاست. اگر این شاخص را در نظر بگیریم تعداد ازدواج‌های سال ۱۴۰۲ نسبت به سال ۱۴۰۱ به میزان حدود ۴۰ هزار واقعه ازدواج کاهش یافته است؛ به گونه‌ای که از ۵۲۶ هزار واقعه ازدواج به ۴۸۰ هزار واقعه ازدواج رسیده‌ایم. اما آیا این، نشانه کاهش تعداد ازدواج‌هاست؟ این شاخص گویا و کافی نیست، زیرا تعداد جمعیت جوان کاهش یافته و به طور طبیعی نیز تعداد ازدواج‌ها هم کاهش می‌یابد.

سمنان، بوشهر، البرز، تهران و قم وضعیت بحرانی نرخ ازدواج را داشت

کلهر اعلام کرد: سمنان، بوشهر، البرز، تهران و قم وضعیت قرمز و نارنجی (بحرانی) ازدواج را طی سال گذشته داشته و در واقع نرخ ازدواج به ازای هر هزار نفر جمعیت در آن‌ها کمتر بوده است و بیشترین نرخ ازدواج در کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال بختیاری و خراسان شمالی بوده است.

سال گذشته حدود ۱۵۷ هزار میلیارد تومان وام ازدواج پرداخت شد

سخنگوی وزارت ورزش و جوانان اعلام کرد: وظیفه معاونت، پیگیری وام ازدواج است. سال گذشته حدود ۱۵۷ هزار میلیارد تومان وام ازدواج پرداخت شد و به طور میانگین ۹۰ درصد متقاضیان وام خود را دریافت کردند.

کلهر بیان داشت: طی ۲ ماه سال جاری نیز، ۴۵ هزار وام ازدواج پرداخت شده است و همچنین ۱۷۴ هزار نفر در صف هستند. برای کاهش صف، تاکنون بیش از سه بار به نهادهای مختلف و مرتبط نامه رسمی در خصوص پیگیری موضوع ارسال و دو مرتبه از طریق وزیر ورزش و جوانان موضوع پیگیری شده است.

وی بیان داشت: طی دو ماه گذشته شکایت‌هایی در خصوص ثبت در سامانه و معرفی به شعبه‌ها وجود داشت که این شکایت‌ها دریافت و به بانک مرکزی انتقال داده شد. آخرین جواب مکتوب بانک مرکزی این بود که اشکالاتی که در ابتدای سال به طور طبیعی رخ می‌دهد، برطرف شده است و از خردادماه به روال طبیعی پرداخت وام‌ها باز می‌گردیم.

کلهر در ادامه فعالیت مراکز مشاوره خانواده را از دیگر اقدامات این معاونت در حوزه ازدواج دانست و گفت: در این دولت، مراکز مشاوره به صورت تخصصی در حوزه ازدواج خانواده فعالیت دارند. طی دو سال گذشته ۱۴ دوره دانش‌افزایی با مشارکت بیش از ۵۰۰۰ مشاور تخصصی ازدواج و خانواده برگزار شد. در حال حاضر ۸۸۰ مرکز مشاوره در کشور وجود دارد که با رشد ۱۵۰ درصدی نسبت به دوره‌های قبل همراه بوده است.

وی سامانه وصال شیرین با تمرکز بر کاهش هزینه‌های جشن ازدواج را از دیگر اقدامات این معاونت اعلام کرد و در خصوص این سامانه اینطور توضیح داد: براساس برآوردها، هزینه برگزاری جشن عروسی با سطح متوسط بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ میلیون است. برنامه‌ریزی ما این است که این سامانه که ارائه‌کننده ۱۴ خدمت مربوط به جشن ازدواج است، بتواند ۳۰ درصد از هزینه‌های جشن ازدواج را کاهش دهد. اکنون سامانه فعال شده و ۱۰۰۰ خدمت در سامانه بارگذاری شده است.

وی ادامه داد: کسانی که ارائه‌کننده این ۱۴ خدمت هستند، خدمت خود را همراه با میزان تخفیفی که ارائه می‌دهند، معرفی می‌کنند تا زوج‌های جوان بتوانند از میان خدمات انتخاب کنند.

ارائه ۵ قلم جهیزیه به زوجین

کلهر همچنین گفت: در همین سامانه بخشی تحت عنوان جهیزیه با تمرکز بر جهیزیه ایرانی وجود دارد و تلاش داریم هزینه جهیزیه را کاهش دهیم. در همین راستا تلاش شده پنج قلم اصلی شامل اجاق گاز، مبلمان، لباسشویی، یخچال و جاروبرقی پوشش داده شود.

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان اقدامات معاونت در حوزه بعد از ازدواج را تمرکز بر تحکیم خانواده و تعمیق روابط زوجین با دو محور مشاوره رایگان و کارگاه‌های آموزشی در خصوص سواد خانواده و مهارت‌های زندگی مشترک عنوان کرد و گفت: در سال گذشته ۴۰ هزار نفر خدمت مشاوره دریافت کردند.

وی درباره طرح فرصت و مددکاری اجتماعی برای گروه‌های آسیب‌پذیر گفت: به طور ویژه با گروه‌های خاصی که در جامعه وجود دارند با همکاری نهادهای مرتبط طرح فرصت را اجرا می‌کنیم و نتیجه آن این است که از ارجاع ۲۰۰ پرونده و صدور حکم جلوگیری شده است. همچنین مشاوره عمومی در ایستگاه مترو از دیگر فعالیتهاست که ۶ ماه مشاوران ما در ایستگاه مترو حضور داشتند و به حدود ۳۰ هزار مراجعه‌کننده پاسخ دادند.

Share