سخنگوی اقتصادی دولت:

خاندوزی: نرخ فقر کاهشی شد | ۶ و نیم میلیون نفر از فقر نجات یافته‌اند

سخنگوی اقتصادی دولت، گفت: ماه گذشته بانک جهانی در گزارشی که منتشر کرده تائید کرده رشد اقتصادی ایران در چهار سال اخیر به مرحله رشد اقتصادی پایدار رسیده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، نشست خبری سخنگوی اقتصادی دولت امروز (۸ خرداد ۱۴۰۳) با حضور خبرنگاران برگزار شد.

سخنگوی اقتصادی دولت گفت: طبق گزارش بانک جهانی ۶.۵ میلیون نفر در ایران از فقر نجات یافته اند و از سویی دیگر رشد اقتصادی برای امسال و سال بعد افزایشی پیش‌بینی شده است.

سید احسان خاندوزی سخنگوی اقتصادی دولت امروز در نشست خبری اظهار کرد: ما را این گمان نبود که روزی نشست خبری را بدون حضور رئیس جمهور برگزار کنیم برای شهدای خدمت علو درجات را آرزومندیم و از مردم بابت حضور تاریخی در مراسم تشییع شهید آیت الله رئیسی تقدیر می‌کنیم.

وی با اشاره به برگزاری ۲۰ نشست مستمر سخنگوی اقتصادی دولت در سال گذشته، افزود: حضور ۲ سخنگو برای پاسخگویی به رسانه‌ها در موضوعات عمومی و اقتصادی دولت و برگزاری منظم جلسات سخنگویی ناشی از دغدغه و تاکید رئیس جمهور شهید بر لزوم پاسخگویی به افکار عمومی بود.

وزیر اقتصاد ادامه داد: گاهی آیت الله رئیسی تماس می‌گرفت و می‌گفت موضوعی پربسامد پیش آمده و منتظر نشست خبری نمانید و زودتر پاسخگوی افکار عمومی باشید.

خاندوزی همچنین تصریح کرد: گزارش‌های اخیر نهاد‌های بین المللی و بانک جهانی تاکید کرده است که رشد اقتصادی ایران به مرحله پایدار رسیده و از عبارت تاب آور و مقاوم شده برای رشد اقتصادی ایران استفاده شده است؛ مسیر رشد اقتصادی دهه ۹۰ از سال ۱۴۰۰ به بعد وارد مسیر جدیدی شده و از نرخ‌های رشد پایین و منفی عبور کرده‌ایم.

وی اضافه کرد: بانک جهانی اعلام کرده نرخ فقر ۴.۷ درصد کاهش داشته و از ۲۹.۳ به ۲۱.۷ درصد کاهش یافته و ۶ و نیم میلیون نفر از فقر نجات یافته‌اند. همچنین رشد مصرف ۴۰ درصد واقع شده در دهک‌های پایینی از رشد مصرف دهک‌های بالای کشور بیشتر بوده که شاخص گویایی است که نابرابری ۴ دهک پایین با ۶ دهک بالا کاهش یافته است.

خاندوی گفت: بانک جهانی و نهاد‌های جهانی نه نگاه‌های دلسوزانه به مردم دارند و نه دولت آیت الله رئیسی؛ اما میزان رشد اقتصادی به قدری بوده که امکان چشم پوشی نداشته است.

وزیر اقتصاد افزود: رشد اقتصادی سال جاری و سال آینده در پیش بینی‌های بانک جهانی بیش از رشد ۱۴۰۲ بوده و مسیر صعودی را در اقتصاد ایران پیش بینی کرده‌اند.

Share