رئیس کمیسیون برنامه بودجه و حقوقی شورا اعلام کرد:

تحقق ۱۰۰ درصدی بودجه شهرداری رشت در سال ۱۴۰۲ | لزوم پرداخت اضافه کارها بر مبنای عدالت

یکصد و بیست و هشتمین جلسه کمیسیون برنامه، بودجه و حقوقی شورای اسلامی شهر رشت با حضور مدیران مناطق پنجگانه شهرداری در ساختمان شورا برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، یکصد و بیست و هشتمین جلسه کمیسیون برنامه، بودجه و حقوقی شورای اسلامی شهر رشت به ریاست سید شمس شفیعی و با حضور مجید عزیزی و مدیران مناطق پنجگانه شهرداری در ساختمان شورا برگزار شد.

سید شمس شفیعی رئیس کمیسیون برنامه بودجه و حقوقی شورا، در ابتدای جلسه ضمن گرامیداشت روز ارتش، بیان داشت: در طی عمر شش دوره شورا، کم نظیرترین تحقق بودجه شهرداری رشت را شاهد بودیم.

شفیعی خاطر نشان کرد: شهرداری رشت برای تحقق بودجه کمتر از هزار میلیارد تومان دچار مشکل بود اما در این دوره بیش از ۹۵ درصد بودجه را همه‌ساله محقق کرده‌ایم و تلاش شورای ششم و مدیران شهرداری و شهرداران مناطق و پرسنل شهرداری منجر به تحقق صد درصدی بودجه سال ۱۴۰۲ شده است.

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و حقوقی شورای اسلامی شهر رشت ضمن تشکر از زحمات مدیران و کارکنان شهرداری، عنوان کرد: بخش مالی برای تحقق درآمد زحمات بیشتری نسبت به تمام حوزه‌ها داشته است. در کمیته تخصصی حسابرسی مصوب کردیم که شهردار، برای کسانی که زحمات ویژه‌ای در این مسیر کشیده‌اند را به طور ویژه ببیند و تشویقی در نظر بگیرد.

سید شمس شفیعی خواستار نگاه عدالت محور در بحث اضافه کارها شد و گفت: باید یک حداقلی برای ساعات اضافه کاری در نظر گرفته شود اما تفاوتی بین آن‌ها که کار مضاعفی انجام می‌دهند با دیگر نیروها وجود داشته باشد. امروز این نقص در شهرداری رشت وجود دارد.

وی با بیان اینکه احتمال رکود در بخش ساخت و ساز در سال جاری وجود دارد افزود: بسته‌های تشویقی را می‌توانیم زودتر فعال کنیم و به ماه‌های پایانی سال موکول نکنیم. تجربه خوبی در این زمینه وجود داشته و به تحقق بودجه سال جاری نیز کمک خواهد کرد.

مجید عزیزی نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و حقوقی شورا نیز ضمن تبریک روز ارتش، طی سخنانی بیان داشت: بحث درآمدی از نکات مثبت شورای ششم بوده است. بودجه شهرداری رشت از هزار میلیارد تومان به نزدیک ۶ هزار میلیارد تومان رسیده است. این نشان دهنده عزم جدی مدیریت شهری در تحقق بودجه و مباحث توسعه‌ای است.

عزیزی با تاکید بر ضرورت ممیزی املاک خاطر نشان کرد: اگر این اتفاق رخ دهد و هوشمندسازی سیستم مدیریت شهری انجام شود نگرانی از بابت تحقق بودجه در سال جاری نیز نخواهیم داشت.

وی در بحث پاداش و اضافه کاری، تصریح کرد: بارها اعتراض پرسنل را شنیده‌ایم و نگاه عدالت محور در تشویقی و اضافه کارها منجر به رضایتمندی بیشتر پرسنل خواهد شد و انگیزه فرد، سیستم و ساختار را بهبود خواهد بخشید. همین مساله در مرخصی‌ها نیز وجود دارد و در انگیزه پرسنل در دراز مدت تاثیرگذار است و اگر انگیزه پرسنل گرفته شود داشتن ساختاری پویا سخت خواهد شد.

نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و حقوقی شورا افزود: در دوره‌ای حقوق پرسنل شهرداری دو تا سه ماه به تعویق افتاده بود اما امروز این آرامش و امنیت برای پرسنل به وجود آمده است.

یوسف یزدانی مدیر منطقه یک شهرداری رشت با بیان اینکه دیده شدن تحقق درآمدی از سوی شورا منجر به دلگرمی مدیران مناطق است اظهار داشت: در ابتدای راه نگرانی بابت تحقق بودجه‌ای که با رقم بالاتر از گذشته درنظر گرفته شده بود وجود داشت اما با تلاش شبانه روزی و برنامه ریزی، بودجه‌ای که روی آن کار کارشناسی صورت گرفته بود در سال ۱۴۰۲ محقق شد.

وی با اعلام اینکه ۴۰ درصد درآمد محقق شده از سوی مناطق پنجگانه توسط منطقه یک محقق شده است، افزود: در منطقه یک، در بحث صدور پروانه نیز علی رغم رکود، ۲۵ درصد افزایش صدور پروانه نیز داشته‌ایم و اگر بحث ممیزی املاک را نیز پیگیری کنیم هزار تا ۲ هزار میلیارد تومان درآمدزایی خواهیم داشت.

یزدانی همچنین در خصوص ضرورت نگاه عدالت محور در اضافه کار تصریح کرد: نگاه مساوات در شهرداری رشت وجود دارد و عدالت محوری در تشویقی و اضافه کار وجود ندارد.

وی افزود: بودجه ۱۴۰۲، حدود ۹۸۲ میلیارد تومان بود که ۱۱۱ درصد محقق شد و نسبت به سال ۱۴۰۱ حدود ۷۵ درصد رشد درآمدی داشتیم. در سال ۱۴۰۲ بحث تهاتر با مشکلاتی مواجه بود و از تقسیط استقبال کردیم. با پروانه‌های در دست اقدام و آرای ماده ۱۰۰ مربوط به پایان سال و دیگر موارد، مشکلی برای تحقق بودجه ۱۶۰۰ میلیاردی سال ۱۴۰۳ نمی‌بینیم. ضمن آن که در تمام سال ۱۴۰۲ برای وصول بدهی سازندگان، اقدام به تخریب هیچ سازه‌ای نکردیم.

محمد دانش شکیب مدیر منطقه دو شهرداری رشت نیز بیان داشت: سال ۱۴۰۲ سال پرفراز و نشیبی بود و شرایط مشابه آماده باش را تقریبا همه روزه در منطقه تجربه کردیم. تحقق بودجه، مرهون ثبات در مناطق است که توسط شورا و شهردار رقم خورده است.

وی افزود: بودجه ۲۶۰ میلیاردی منطقه دو ۲۷۶ میلیارد تومان محقق شد که تحقق ۱۰۶ درصدی است. نسبت به ۱۴۰۱ نیز ۵۱ درصد رشد داشتیم. برای سال ۱۴۰۳ نیز بودجه ۴۲۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است. البته بخشی از بودجه منطقه دو برای مرکز در نظر گرفته می‌شود. هرچند در بافت فرسوده صد در صد تخفیف پروانه ساخت و ساز داریم اما پروژه‌های خوبی مثل گیل لند، مجتمع هلال احمر و خانه‌سازی جهاد کشاورزی را داریم که امیدواریم بودجه امسال نیز به طور کامل محقق شود.

حامد حیدری مدیر منطقه سه شهرداری رشت نیز ضمن تشکر از آرامش و ثبات در مناطق عنوان کرد: سال گذشته ۱۴۲ درصد تحقق بودجه داشتیم. ۱۸۰ میلیارد تومان بودجه منطقه بود که ۲۵۵ میلیارد تومان محقق شد. در سال جاری بودجه منطقه ۳۸۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است و برای تحقق آن تلاش خواهیم کرد.

وی افزود: پایان سال آرای خوبی در کمیسیون ماده ۱۰۰ داشتیم. بیشتر پرونده‌های تقسیط نیز ۱۲ ماهه بوده است. در ممیزی املاک نیز کار را شروع کرده ایم.

سید محمد ساده روح مدیر منطقه چهار شهرداری رشت اعلام کرد: برای تحقق بودجه منطقه تلاش بسیاری صورت گرفت. در سال ۱۴۰۲ توانستیم ۱۲۱ درصد محقق کنیم. بودجه ۱۷۵ میلیارد تومان بود و ۲۱۱ میلیارد تومان محقق کردیم. بودجه ۱۴۰۳ نیز ۳۱۵ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

وی افزود: به دنبال شناسایی زمین‌ها و صدور چند پروانه بزرگ هستیم. تمام تلاش ما این است که بودجه ۱۴۰۳ محقق شود. ممیزی املاک نیز از منطقه ۴ آغاز خواهد شد و پیشنهاداتی در این زمینه داریم.

سید مهدی طبایی مدیر منطقه ۵ شهرداری رشت نیز بیان داشت: در سال ۱۴۰۲ علی رغم چالش‌های مختلف در منطقه، بودجه ۱۸۰ میلیارد تومانی ۱۸۸ میلیارد تومان محقق شد که تحقق ۱۰۵درصدی است و نسبت به سال ۱۴۰۱ نیز ۸۷ درصد افزایش وصولی داشتیم.

وی افزود: در مناطق ۴ و ۵ شرایط متفاوتی نسبت به مناطق ۱.۲ و ۳ وجود دارد. ما باید تمرکزمان را به جای ماده ۱۰۰ روی پروژه‌های بزرگ بگذاریم. بودجه در نظر گرفته شده سال ۱۴۰۳ نیز ۲۸۰ میلیارد تومان است و سعی خواهیم کرد محقق شود.

در ادامه از زحمات مدیران مناطق پنجگانه شهرداری رشت قدردانی شد.

Share