در حمایت از جنایتکاران اسرائیلی؛

آمریکا قطعنامه عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل را وتو کرد

آمریکا بامداد جمعه در رای‌گیری شورای امنیت، قطعنامه عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل را وتو کرد. از ۱۵ عضو شورای امنیت ۱۲ عضو به این قطعنامه رای مثبت و انگلیس و سوئیس رای ممتنع دادند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، آمریکا بامداد جمعه در رای‌گیری شورای امنیت، قطعنامه عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل را وتو کرد.

از ۱۵ عضو شورای امنیت ۱۲ عضو  به این قطعنامه رای مثبت و انگلیس و سوئیس رای ممتنع دادند.

آمریکا با رای منفی خود این قطعنامه را وتو کرد.

کشور الجزایر پیش نویس قطعنامه عضویت کامل فلسطین را در سازمان ملل به شورای امنیت سازمان ملل ارائه کرده بود و خواستار طرح آن در نشست روز پنجشنبه این شورا شده اما کشور مالت که رئیس دوره‌ای شورای امنیت در ماه جاری میلادی (آوریل) است، ابتدا اعلام کرد که شورای امنیت عصر جمعه به وقت محلی در این باره تصمیم گیری خواهد کرد اما سرانجام این نشست عصر پنجشنبه به وقت محلی برگزار شد.

تصویب یک قطعنامه در شورای امنیت سازمان ملل مستلزم آن است که حداقل ۹ رأی مثبت را بدون مخالفت یا همان وتوی پنج عضو دائم شورای امنیت یعنی آمریکا، انگلیس، روسیه، فرانسه و چین به دست آورد.

یسرائیل کاتس وزیر امورخارجه رژیم صهیونیستی نیز در واکنش به وتوی قطعنامه عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل متحد از سوی آمریکا گفت: به ایالات متحده به خاطر وتو این قطعنامه تبریک می گویم.

 کاتس در صفحه رسمی خود در شبکه اجتماعی ایکس بدون اشاره به جنایت‌های رژیم متبوعش در ماه‌های گذشته در غزه که حتی موجب انتقاد شرکای غربی این رژیم شده، افزود: قطعنامه پیشنهادی برای به رسمیت شناخته شدن کشور فلسطین، ۶ ماه پس از بزرگ‌ترین کشتار یهودیان پس از هولوکاست صورت گرفت که در صورت تصویب، پاداشی برای تروریسم بود.

وی افزود: من از ایالات متحده آمریکا به خاطر وتوی پیش نویس این قطعنامه شرم‌آور در شورای امنیت سازمان ملل متحد تمجید می‌کنم.

کاتس با ابراز عصبانیت از شورای امنیت سازمان ملل متحد، ادعا کرد: واقعا این افتضاح است که حتی شش ماه پس از حوادث ۷ اکتبر (۱۵ مهرماه) شورای امنیت سازمان ملل متحد این اقدام حماس را محکوم نکرده است.

وی بار دیگر با خطاب کردن فلسطینی‌ها به تروریسم مدعی شد: تروریسم پاداشی دریافت نمی‌کند، اسرائیل به جنگ تا نابودی حماس و آزادی همه ۱۳۳ گروگان خود ادامه خواهد داد.

واکنش حماس و تشکیلات خودگردان فلسطین به وتوی آمریکا

حماس و تشکیلات خودگردان پنجشنبه شب وتوی قطعنامه عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل از سوی آمریکا را محکوم کردند.

به نقل از شبکه الجزیره قطر، در بیانیه جنبش مقاومت فلسطین (حماس) آمده که وتوی آمریکا علیه اعطای عضویت کامل به فلسطین در سازمان ملل متحد موجب انزوای دولت آمریکا نسبت به مدیریت جهان می‌شود.

حماس از جامعه جهانی خواست که برای غلبه بر اراده دولت آمریکا و حمایت از مبارزه ملت فلسطین و حق مشروع آنان در تعیین سرنوشت خود فشار وارد کنند.

جنبش حماس همچنین با شدیدترین عبارت‌ها موضع جانبدارانه آمریکا از اشغالگران صهیونیست در وتوی این قطعنامه را به شدت محکوم کرد.

عباس هم محکوم کرد

دفتر «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین نیز در بیانیه‌ای از ایالات متحده آمریکا به دلیل وتوی قطعنامه پیشنهادی الجزایر برای عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل انتقاد کرد.

در این بیانیه از سیاست آمریکا به عنوان «تعدی آشکار به قوانین و حقوق بین‌الملل و مشوق نسل‌کشی علیه مردم فلسطین» یاد شده است.

دفتر عباس همچنین تأکید کرد که این سیاست واشنگتن، منطقه را بیشتر به سمت آشوب پیش خواهد برد. در این بیانیه همچنین از وتوی آمریکا به «غیراخلاقی، ناعادلانه و غیرموجه» یاد شده است.

اظهار تأسف ابوالغیط از وتوی عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل توسط آمریکا

دبیرکل اتحادیه عرب از ناکامی شورای امنیت سازمان ملل در صدور قطعنامه شورای امنیت برای عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل به دلیل وتوی پیش نویس آن از سوی آمریکا اظهار تأسف کرد.

به نقل از پایگاه مصری الشروق، «احمد ابوالغیط» در صفحه شخصی اش در شبکه اجتماعی (اکس) توییتر سابق نوشت: بسیار مایه تأسف است که برای ممانعت از اراده بین المللی آشکار در زمینه پیوستن فلسطین به سازمان ملل به عنوان یک عضو کامل، از حق وتو استفاده شود.

ابوالغیط افزود: با این وجود می دانیم که این نشست مذکور، تنها یک گام در مسیر مبارزه سیاسی طولانی است که قطعا سرانجام اراده فلسطینی ها با حمایت کشورهای عربی و جامعه بین الملل به پیروزی منجر خواهد شد.

فلسطین اکنون ناظر دائمی در سازمان ملل است.

Share