در حاشیه جلسه هیات دولت؛

مرتضوی: قانون افزایش سن بازنشستگی از سال ۱۴۰۵ عملیاتی می‌شود

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در مورد افزایش سن بازنشستگی گفت: این قانون در سال ۱۴۰۳و ۱۴۰۴ اجرایی نمی شود بلکه در سال ۱۴۰۵ عملیاتی می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، سید صولت مرتضوی، وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی روز چهارشنبه – ۲۵ بهمن ماه – در حاشیه نشست هیات دولت در مورد افزایش سن بازنشستگی گفت: این طرح مشمول کسانی می شوند که ۲۸ سال سابقه خدمت دارند و افرادی که ۲۹ و ۳۰ سال سابقه خدمت دارند مشمول این طرح نمی شوند.

وی ادامه داد: قانون افزایش سن بازنشستگی در سال ۱۴۰۳و ۱۴۰۴ اجرایی نمی شود بلکه در سال ۱۴۰۵ عملیاتی می شود.

مرتضوی در جمع خبرنگاران درباره آمارهای اشتغال و اینکه گفته می‌شود درست نیست، تصریح کرد: اولا اظهار نظر آزاد است و هر کسی می‌تواند نسبت به هر موضوعی خدشه وارد و نظر خود را بیان کند اما اساسا ملاک عمل، مراکز رسمی هستند. ما اشتغال را به چند روش بررسی می‌کنیم. یکی سامانه رصد، دومی میزان بیمه اجباری و اختیاری که از سوی کارفرمایان و خویش‌فرمایان صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: سومی آمار مراکز رسمی از جمله مرکز آمار ایران و سایر مراجع رسمی کشور است. اینها همه موید این هستند که بحمدالله ما تک به تک نسبت به کاهش نرخ بیکاری موفق بوده‌ایم یعنی آن دو درصدی که گفتیم محقق شده و نرخ بیکاری برای اولین بار در ۴۰ سال اخیر به کانال ۷ رسیده است. البته کارشناسان اگر نظری دارند اعلام کرده و حتی بیایند با ما صحبت کنند تا اگر شبهه‌ای وجود دارد آن را برایشان برطرف کنیم.

وزیر تعاون همچنین گفت: طرح‌های کالابرگ به مناسبت دهه فجر اجرایی و با استقبال خوبی مواجه شد. ظرف ۷ روزگذشته بالغ بر ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از این طرح استفاده کردند. اعتباری در حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان داشت که ۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان آن یارانه بود و مابقی را هم مردم خرید کردند. این طرح باعث شد تا هم بازار رونق بگیرد و هم مشکلات مایحتاج عمومی مردم کم شود.

Share