رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان خبر داد؛

کاهش تولد زنده در گیلان | شناسایی چهار هزار زوج نابارور در استان

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار گیلان با اشاره به نقش تغییر سبک زندگی در افزایش سقط‌جنین، اظهار داشت: کنترل سقط در گیلان دشوار اما ممکن است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، آخرین وضعیت سقط‌جنین در استان گیلان با حضور محمد جلائی، معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری گیلان؛ محمدتقی آشوبی رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، دکتر حسن‌زاده مدیرکل ثبت‌احوال استان، تعدادی از مسئولان دانشگاه علوم پزشکی گیلان و استان در دفتر معاونت سیاسی استانداری برگزار شد.

جلایی، سقط‌جنین را جاهلیت مدرن عصر معاصر دانست و اظهار کرد: ایجاد انگیزه مادی یکی از اقدامات ایجابی در کنترل سقط‌جنین است.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری گیلان تغییر سبک زندگی را در افزایش سقط‌جنین مؤثر دانست و گفت: بخشی از موانع فرزند آوری و چالش‌های مرتبط با آن مختص استان گیلان است و باید تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری پیرامون آن بازنگری است.

جلایی با اشاره به فرصت محدوده پنجره جمعیتی در گیلان، خاطرنشان کرد: باید از این فرصت محدود در گیلان با توجه به فرهنگ حاکم در آن، برنامه‌ریزی‌ها هدفمند باشد.

وی کنترل سقط در گیلان را دشوار اما ممکن دانست و گفت: باید برنامه‌ریزی در حوزه مهار و کنترل سقط‌جنین با پژوهش‌های علمی برای مواجهه و کنترل صحیح آن قابل رصد و ارزیابی دقیق باشد.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار گیلان همچنین اعمال مداخلات سمن‌های فعال در حوزه بهداشتی اجتماعی فرهنگی و حمایتی را در کاهش سقط‌جنین بسیار حائز اهمیت دانست.

محمدتقی آشوبی نیز در این نشست با ابراز نگرانی از کاهش تولد زنده در استان، اظهار کرد: میزان تولد زنده در گیلان نسبت به سال گذشته حداقل دو هزار نفر کاهش یافته است.

وی با اشاره به جذب هشت میلیارد تومان به جهت درمان زوج‌های نابارور، افزود: مراکز درمان زوج‌های نابارور در رشت، تالش و لاهیجان راه‌اندازی شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان از شناسایی چهار هزار زوج نابارور در گیلان خبر داد و گفت: این زوج‌ها روند درمان را طی می‌کنند و امیدواریم روند درمانی آن‌ها نتیجه‌بخش باشد.

آشوبی بر ضرورت همت همگانی در کاهش سقط‌جنین در استان خبر داد و افزود: عرضه داروهای سقط‌جنین و حتی اقدام به سقط‌جنین خارج از محیط‌های درمانی و مجاز به وقوع می‌پیوندد که نیازمند مشارکت همگانی در کنترل و پیشگیری است.

وی با اشاره به بخشی از تهدیدات امنیتی با کاهش جمعیت، خاطرنشان کرد: در حال حاضر در تأمین بخشی از پزشکان متخصص با چالش‌هایی مواجهیم که این تهدیدات در آینده یقیناً با کاهش جمعیت بیشتر خواهد شد.

گفتی است در این نشست دکتر ضیابری سرپرست معاونت درمان دانشگاه، دکتر میرفلاح مدیر نظارت بر درمان دانشگاه و همچنین دکتر صدر رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی گیلان، گزارشی از آخرین وضعیت جمعیتی، چالش‌های حوزه جمعیتی، کم و کیف سقط‌جنین و برخوردها در کاهش سقط‌جنین سالم، ارائه کردند.

Share