هشدار جدی متکی به دولت رئیسی چندماه مانده به انتخابات مجلس

مجلس یازدهم کارنامه موفقی ندارد | درصد مشارکت مردم در انتخابات زیاد بالا نیست

متکی گفت: گرانی افسار گسیخته این مردم را رنج می‌دهد و اگر این رنج تا انتخابات تداوم داشته باشد ممکن است که بر حضورشان موثر باشد؛ لذا مقام معظم رهبری در ابتدای سال بر روی کنترل تورم تاکید داشتند، به عنوان یک شعار محوری.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، منوچهر متکی، سخنگوی شورای وحدت گفت: گرانی افسار گسیخته این مردم را رنج می‌دهد و اگر این رنج تا انتخابات تداوم داشته باشد ممکن است که بر حضورشان موثر باشد؛ لذا مقام معظم رهبری در ابتدای سال بر روی کنترل تورم تاکید داشتند، به عنوان یک شعار محوری.

سخنگوی شورای وحدت در گفتگویی به برنامه‌های این شورا برای انتخابات مجلس دوازدهم پرداخته است.

در ادامه بخش‌های از گفتگوی این چهره اصول‌گرا را می‌خوانید:

*ما در شورای وحدت از حضور سلیقه‌های مختلف در انتخابات حمایت می‌کنیم و از سوی دیگر هم معتقدیم که جریانات سیاسی نباید بداخلاقی کنند و مته به خشخاش بگذارند، یعنی نامزدهایی را معرفی نکنند که مطمئن هستند رد می‌شوند. چرا فردی که پرونده دارد باید برای انتخابات معرفی شود؟ کسانی باید معرفی شوند که قابل تایید باشند و از کانال‌های نظارتی صلاحیت خود را احراز کنند.

*گرانی افسار گسیخته این مردم را رنج می‌دهد و اگر این رنج تا انتخابات تداوم داشته باشد ممکن است که بر حضورشان موثر باشد؛ لذا مقام معظم رهبری در ابتدای سال بر روی کنترل تورم تاکید داشتند، به عنوان یک شعار محوری.

*در دو سال گذشته اقدامات تشکیلاتی را انجام دادیم و از حدود دو ماه قبل نیز به شورای وحدت در سراسر کشور ابلاغ کردیم که مجددا آرایش انتخاباتی بگیرند. ما برای انتخابات شورای وحدت درست نکردیم بلکه شورای وحدت یک مجموعه دراز مدت است که انسجام تشکیلاتی اساس کار ماست. با همان سه محور احزاب، اقشار و روحانیت جلو می‌رویم. به موضوع روحانیت تاکید داریم، زیرا محور چهره‌هایی است که با اسلام زندگی کرده اند. ما اگر در قرائت‌های مختلف از اسلام دچار مشکل شویم چه کسی باید بگوید کدام قرائت درست است؟ معتقدم که روحانیت چنین جایگاهی دارد. یعنی در راس ولایت، مراجع و بعد روحانیت هشیار و بیداری که در جامعه ما حضور دارند. ما از این زاویه روحانیت را به عنوان بخش مهمی از شورای وحدت در نظر گرفتیم.

*در انتخابات ریاست جمهوری جامعه روحانیت مبارز که خود یکی از مبلغان آقای رئیسی بود شورای وحدت و جامعه روحانیت مبارز ستاد مشترک داشتند برای فعالیت‌های آقای رئیسی، اما بعد از انتخابات که به سراغ تشکیلات و سازماندهی رفتیم نسبت جامعه روحانیت مبارز با شورای وحدت اینگونه تعریف شد که نقش و ارتباطش بر اساس هدایت، نظارت و داوری باشد. جامعه روحانیت مبارز جزئی از شورای وحدت نیست، زیرا ما ذیل جامعه روحانیت مبارز هستیم. اما نمایندگان روحانیت در شورای وحدت حضور دارند.

*ما معتقدیم که در عین تکثر می‌توان وحدت داشت و از همین رو نیز ما یک حزب درست نکردیم بلکه از ۴۰ حزب دعوت کردیم که به میدان بیایند و علی‌رغم اینکه احزاب متفاوتی هستیم، اما وحدت نظر در موضوعات کلان کشور داریم. در موضوعات اقتصادی، سیاسی، فرهنگی دفاعی و… در این حوزه‌ها مجموعه شورای وحدت در سطح کشور باید به وحدت برسند.

*شما حزب خود را تشکیل دادید تا در فعالیت‌های سیاسی کشور حاضر باشید. مگر میشود حزبی از وزرات کشور و دولت مجوز بگیرد و بعد اعلام کند که انتخابات را تحریم خواهد کرد. فلسفه وجودی خود را نفی میکنند؛ بنابراین توصیه دوم ما این است که سایر تشکل‌های سیاسی نیز همین نگاه را به نظام داشته باشند.

*شورای وحدت در انتخابات گفتمانش مبتنی بر سه کلام مردم محوری، گام دوم و تحول خواهی است که گام دوم و تحول خواهی از بیانات مقام معظم رهبری استخراج شده است و مردم محوری هم یعنی ما در شورای وحدت معتقدیم که باید نگاهمان به مردم باز تعریف شود.

*هیچکس از مسئولان انتظار ندارد که صد در صد کار را انجام دهند، زیرا ما موانع بسیاری داریم، اما اگر به مردم توضیح دهیم و اشتباهات خود را بپذیریم و عذر خواهی کنیم آن زمان مردم اعتمادشان از دست نخواهد رفت.

*شورای وحدت این اعتقاد را دارد و در بخش بعدی هم فعالیت‌های انتخاباتی است که این فعالیت‌ها تشکیلاتی، ساختاری و تبلیغاتی برنامه ریزی می‌شود. هر هفته هیات‌های عالی‌مان در حال برگزار شدن است. رئیس ستاد انتخابات تهران را آقای بیادی انتخاب کردیم و تیم انتخاباتی را برای کمک به وی معین کردیم و جلسات منظمی دارند.

*معتقدیم که در هشتاد و پنج روز آینده باید با تمام توان به میدان بیاییم. انتخابات امسال مورد توجه همه قرار دارد و باید دشمن‌شکن باشد. انتخابات امسال باید امیدآفرین باشد. دشمن‌شکنی را مردم انجام می‌دهند و امیدآفرینی را دولت انجام می‌دهد؛ این دو رسالتی است که مردم و مسئولان برعهده دارند. ما در دو سه ماه آینده از دولت می‌خواهیم که با تشکیل اتاق فکرهای قوی و کارشناس این مخمصه را حل کند.

*در سفر رئیسی به کهگیلویه و بویر احمد کلمه گرانی را بر زبان آوردند در حالی که مسئولان این کلمه را بر زبان نمی‌آوردند و اینکه رئیس جمهور این کلمه را بر زبان آورد یعنی دولت قبول دارد که گرانی یک مشکل است. در اقتصاد کشورها بزرگترین مصیبت گرانی افسار گسیخته است و مصیبت بدتر این است که مردم حس کنند کسی نمی‌تواند در برابر این گرانی افسارگسیخته بایستد. امیدواریم تلاش‌های دولت و مسئولان در این زمینه به ثمر برسد.

*ما به زودی روسای ستادهای انتخاباتی خود را در استان‌های مختلف تعیین خواهیم کرد. شورای وحدت ما در استان‌ها آرایش انتخاباتی گرفته‌اند و در ساختاری که تدوین کردیم این‌ها را تصویب کردیم و به استان‌ها ابلاغ خواهیم کرد.

*مجلس یازدهم را در مواضع سیاسی و مسائل مهم کشوری یک مجلس انقلابی میدانیم و این هم نظر کارشناسی من است و هم کلام مقام معظم رهبری که دوبار لفظ انقلابی را برای مجلس یازدهم تکرار کرد و ما نیز این فرمایش ایشان را بر روی چشم میگذاریم. مصادیق انقلابی بودن در مجلس را هم میشود نام ببرم، اما این امر منافاتی ندارد با اینکه کارنامه این مجلس قابل دفاع نیست.

*بعد از بیان این کلام تعدادی از نمایندگان مجلس که با آن‌ها در ارتباط بودم و در این زمینه از من سوال پرسیدند در ابتدا به آن‌ها گفتم در این مدت که تقریبا هم زمان با عمر این دولت است یعنی سه سال حدود ۲۰ هزار تومان به قیمت ارز افزوده شد. در این مدت نتوانستید گرانی‌ها را کاهش دهید و الان هم اگر از مردم نظرخواهی کنید می‌بینید که درصد مشارکت مردم در انتخابات زیاد بالا نیست. اگر هم از مردم درباره این مجلس نظرخواهی شود قطعا تایید نخواهند کرد. آیا مردم فرقی بین دولت و مجلس قائلند گفتند نه؛ بنابراین اگر واقعا وضعیت این است اگر من هم این حرف را نمیزدم شما باید این نقد را مطرح می‌کردید تا مردم بگویند دلمان خنک شد که یک نفر حرف ما را زد.

*من حرف فضای جامعه را زدم و نگاه من این است که مجلس ما کارنامه موفقی ندارد. درباره دولت هم نگاه شورای وحدت را گفتم که نگاه ما نسبت به دولت حمایت، رصد و نظارت به همراه نقد است همراه با پیشنهاد.

* مجلس دوازدهم باید اشکالاتی که به مجلس یازدهم بود را رفع کند. مجلس باید در کنار دولت و در جهت دهی پروژه‌ها، برنامه‌ها و اقدامات مورد نیاز کشور کمک کند و قوانین مربوطه را تصویب کند.

*سال‌های سال است که سخن از قطار سریع السیر در کشور می‌شود. گاهی میلیون‌ها نفر به زیارت مشهد مقدس می‌روند؛ مصیبت است با وسیله‌هایی که می‌روند. اگر مجلس موانع را برای دولت برطرف کند و حمایت کند که دولت چند خط قطار سریع السیر در کشور را در برنامه‌های خود بگنجاند به عنوان یک اولویت رضایت مندی بسیاری را در جامعه ایجاد می‌کند که شما یک مسیر یازده الی دوازده‌ساعته را بتوانید به فاصله چند ساعت تهران تا مشهد و سایر مسیرها را طی کنید. این یک کار خدماتی برای کشور است و در برنامه ریزی‌های اساسی نیز این اقدامات میتواند صورت بگیرد.

*برای مثال ساختار بانکداری ما مریض است؛ تا کجا باید داد مراجع درآید؟ همین الان مشکلات اقتصادی داریم. در دنیا هم گرفتار گرانی میشوند و اتاق فکری قوی تشکیل می‌دهند، خبره‌های خود راجمع می‌کنند و برایش راهکار تعریف می‌کنند. برزیل از بدهکارترین کشورهای دنیا بود، زیرا فرمول‌های بانک جهانی و صندوق بین المللی پول را عمل میکرد، اما بعدها راهکار خود را در پیش گرفت و امروز جز ۵ اقتصاد بزرگ بریکس در دنیا نقش آفرین است.

*پیمانکاران برزیلی در بزرگترین پروژه‌های بین المللی دنیا حضور دارند. اعتقاد شخصی ما این است که اگر مسئولان اقتصادی دولت ما در چند ماه آینده خواسته مردم را برآورده نکنند و مردم با گله گرانی پای صندوق‌های رای بروند حتما باید برکنار شوند.

*باید فضای انتخاباتی و آرایش جریانات سیاسی را در انتخابات رصد کنیم که در حال انجام این کار هستیم این رصد تا دی ماه میتواند تداوم داشته باشد، چنانچه برخی که اندیشه‌اش را دارند نامهربانانه با انتخابات برخورد کنند و در انتخابات حاضر نشوند یا حداقل حضور اعلامی نداشته باشند و مردم را تشویق به حضور در انتخابات نکنند. ممکن است جریان اصلاحات برخوردی که در دوره قبل ریاست جمهوری انجام دادند را تکرار کنند و حضور پیدا نکنند اگرچه که در دوره قبل دو نامزد نیز داشتند، اما اگر این برخورد حاکم شود از نظر ما رقابت نیروهای ارزشی اشکالی ندارد و از هر لیستی رای بیاورند میتوانند وارد مجلس شوند، اما اگر این فضا تغییر کند و رقابت جدی‌تر شد و سلیقه‌های مختلف در انتخابات حاضر شدند در این صورت از نظر شورای وحدت رسیدن به فهرست واحد در بین نیروهای ارزشی قابل توجیه و دفاع است؛ اما این نتیجه گیری نباید منحصر به شورای وحدت باشد و دیگران هم باید به این ضرورت برسند و باید خود را در این فهرست ببینند.

*ما در حال حاضر برنامه ریزی‌مان برای نامزدهای خودمان است یعنی ما در حال حاضر در تهران نامزدهای مختلف را داریم رصد می‌کنیم و برخی از آن‌ها ملاقات‌های خود را با شورای وحدت شروع کردند. ما با تهیه لیست مستقل شورای وحدت در حال کار هستیم مگر اینکه شرایط تازه‌ای ایجاد شود.

*هنوز سرلیست مشخص نیست، زیرا هنوز لیست سی نفره مشخص نشده است.

Share