سامانه رصد، پایش و سنجش مستمر شاخص های فرهنگ عمومی و سبک زندگی ایجاد می شود

ماده ۷۵ برنامه هفتم تصویب شد | یک طرح صیانت دیگر از مجلس یازدهم

نمایندگان، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را مکلف کردند با همکاری سازمان صدا و سیما، مرکز آمار ایران و راهبری و نظارت مرکز رصد و برنامه ریزی و ارزیابی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، نسبت به راه اندازی سامانه رصد، پایش و سنجش مستمر شاخص‌های فرهنگ عمومی، سبک زندگی مردم، مرجعیت رسانه‌ای و وضعیت ارتباطات کشور اقدام کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از خانه ملت، نمایندگان در جلسه علنی نوبت صبح امروز (سه شنبه ۱۶ آبان ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی جزئیات لایحه برنامه هفتم توسعه، با بند (ب) ماده ۷۵ این لایحه با ۱۶۲ رأی موافق، ۱۰ رأی مخالف و ۱۰ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۰ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

معین الدین سعیدی در مخالفت با این بند بیان کرد: ایجاد سامانه رصد و پایش نگرانی جدی برای مردم ایجاد کرده است. فرهنگ عمومی تابع دستورالعمل، قانون مصوب و آیین نامه اجرایی نیست، بلکه فرهنگ عمومی در رفتارهای مسئولان تبلور می‌یابد.

نماینده مردم چابهار در مجلس یازدهم با بیان اینکه هر چه ما دایره دخالت خود در حوزه فرهنگی مردم را بیشتر کنیم، مردم نسبت به این موضوع واکنش منفی نشان می‌دهند، افزود: تجربه ثابت کرده که ما با روش‌های اینچنینی نتوانستیم نسبت به ارتقای شاخص‌های فرهنگ عمومی اقدام کنیم.

وی اضافه کرد: ما امسال در قانون بودجه ۱۴۰۲بندی را درج کردیم مبنی بر اینکه هر مسجدی که دوبار نماز جماعت برگزار کند، مشوق مالی دریافت می‌کند. آیا با این روش‌ها مردم نمازگزار می‌شوند؟ به تلخی باید اعتراف کرد که مشاور رئیس جمهور در امور روحانیت اعلام کرد که حدود ۷۵ درصد مساجد کشور بسته است. ما سال‌های سال است که با این روش‌ها سعی می‌کنیم نسبت به آنچه ذهنیت ما درباره فرهنگ عمومی است، اقدام کنیم، اما رفتار ما مسئولان به مراتب تاثیرگذارتر است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم تصریح کرد: اگر با این روش‌ها بتوان موضوعات فرهنگی را پیش برد، تاکنون انجام داده بودیم. به جای این اقدامات باید یقه نهادهایی که میلیاردها میلیارد اعتبار در حوزه فرهنگ دارند، را گرفت که وضعیت فرهنگ اینگونه است. این نهادها باید پاسخگو باشند. مسئولان ما در صداوسیما و نهادهای فرهنگی نباید مطالبه‌گر باشند، بلکه باید پاسخگو باشند. با این روش‌ها راه به جایی نمی‌بریم و با این سامانه رصد نگرانی مردم بیشتر می‌شود.

سید ناصر موسوی لارگانی در موافقت با این بند بیان کرد: این بند درباره حمایت مادی و معنوی از هنرمندان، فناوران، محققان و تولیدکنندگان آثار و محصولات فرهنگی است، اینکه ما در مباحث فرهنگی کوتاهی کردیم، شکی نیست. سال‌ها پیش باید برای بحث فرهنگ ورود می‌کردیم. مقام معظم رهبری سال‌های پیش بحث شبیه خون فرهنگی را به مسئولان تذکر دادند.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس یازدهم اضافه کرد: در برنامه هفتم توسعه، احکامی آمده که این احکام می‌تواند مشکلاتی را حل کند.

غلامرضا نوری قزلجه نیز با استناد به اصل ۱۹۶ قانون اساسی گفت: این ماده به کمیسیون ارجاع شد، زیرا قرار بود به صورت برخط سبک زندگی مردم، داده‌ها و اطلاعات مربوط به مردم و تک تک افراد در یک جا رصد و پایش شود! که تاکید شد بایستی اصل ۲۵ یعنی ممنوعیت تجسس درباره احوال و مسائل خصوصی افراد رعایت شود و نباید این موضوعات بازبینی شود. اما در انتهای اصل ۲۵ عبارت «مگر به حکم قانون» آمده است. از آنجایی که ما در حال وضع قانون هستیم، مجری می‌تواند بیان کند که به حکم قانون می‌توان از اطلاعات افراد استفاده کرد.

وی تاکید کرد: اگر هدف آینده‌پژوهی است، باید جمع اطلاعات افراد مورد استفاده قرار گیرد، زمانی که بیان می‌کنیم به صورت آنلاین، یعنی لحظه به لحظه اطلاعات افراد مورد رصد قرار گیرد. باید تاکید شود نباید اطلاعات افراد به صورت تک تک مورد استفاده قرار گیرد. باید اطلاعات جمعی کشور مبنای مسائل پژوهشی قرار گیرد.

 محمدباقر قالیباف در پاسخ به این تذکر گفت: همانگونه که آقای نوری اشاره کردید این بند به دلیل اصل ۲۵ قانون اساسی به کمیسیون ارجاع شد، اینجا نیز که نوشته شده «مگر به حکم قانون» یعنی اینکه طبیعتاً اگر بخواهند به احوالات شخصی افراد وارد شوند، حکم قاضی نیاز دارد. یعنی بدون صدور حکم قاضی چنین کاری نباید اتفاق بیفتد، پس این متن به معنای آن نیست که می‌توانند اطلاعات شخصی افراد را دسترس داشته باشند و چنین برداشتی حتما نیست.

احمد راستینه هفشجانی نیز در دفاع از این بند گفت: امروز در دنیا آینده‌پژوهی و کارهای تحقیقاتی بر روی سطح زندگی جوامع یکی از اصول شناخت شده علمی برای شناخت الگوهای رفتاری و غلبه بر آسیب‌های اجتماعی و پیشگیری از آسیب‌ها است.

وی اضافه کرد: این حکم دقیقا به دنبال آینده‌پژوهی بر روی کلان داده‌های اجتماعی است، بنابراین با داده‌های فردی هیچ کاری نداریم.

براساس بند (ب) ماده ۷۵ لایحه مذکور؛ به منظور احصاء دقیق و برخط (آنلاین) داده‌های آماری مورد نیاز به جهت تسهیل پردازش، تحلیل دقیق و ایجاد بستر مناسب برای آینده‌پژوهی روندهای سبک زندگی جامعه ایرانی، شناخت تحولات فرهنگی – ارتباطی و همچنین انتشار آن‌ها، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مکلف است با همکاری سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و مرکز آمار ایران و راهبری و نظارت مرکز رصد و برنامه ریزی و ارزیابی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و با رعایت اصل بیست و پنجم (۲۵) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و قانون مدیریت داده‌ها و اطلاعات ملی مصوب سال /۳۰ /۶ ۱۴۰۱ نسبت به راه اندازی سامانه رصد، پایش و سنجش مستمر شاخص‌های فرهنگ عمومی، سبک زندگی مردم، مرجعیت رسانه‌ای و وضعیت ارتباطات کشور اقدام نماید.

دستگاههای اجرائی و دارندگان پایگاههای داده موضوع این بند، موظفند نسبت به ارائه مستمر و جامع داده‌ها به این سامانه به صورت برخط (آنلاین) اقدام کنند. /

Share