رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان؛

جرائم ارتکابی در حوزه بهداشت و درمان، اندک و عمدتاً سهوی است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه جرائم ارتکابی در حوزه بهداشت و درمان، اندک و عمدتاً سهوی است، گفت: همین میزان کم نیز برای خادمان مردم در حوزه سلامت، قابل‌توجه و مستلزم یافتن راهکار جهت پیشگیری و مقابله با آن است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، دکتر محمدتقی آشوبی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان صبح امروز در نخستین همایش علمی کاربردی حقوقی دانشگاه با اشاره به برخی چالش ها در حوزه حقوقی، اظهار کرد: برگزاری همایش علمی کاربردی حقوقی در نظام سلامت، فرصتی برای آشنایی با قوانین و آیین‌نامه‌های مرتبط با حوزه پزشکی و مراقبتی و همچنین مقررات بوروکراتیک به جهت کاهش بروز ابهامات، تخلفات و جرائم، است.

وی بر لزوم رعایت قانون در اجرای امور تاکید کرد و افزود: بزرگ‌ترین و برجسته‌ترین خطا در نظام سلامت، قصور در انجام خدمات پزشکی است که وقتی بروز می‌کند به دنبال آن مسئولیت مدنی پزشکان را به همراه داشته و لازم است در این دوره‌ها، راهکارهای مناسب جهت کاهش بروز قصور پزشکی، بازنگری شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه جرائم ارتکابی در حوزه بهداشت و درمان، اندک و عمدتاً سهوی است، گفت: همین میزان کم نیز برای خادمان مردم در حوزه سلامت قابل‌توجه و مستلزم یافتن راهکار جهت پیشگیری و مقابله با آن است.

دکتر آشوبی با اشاره به اهمیت مقدم بودن پیشگیری بر درمان، بر ضرورت پیشگیری در حوزه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد جهت جلوگیری از وقوع جرم در حوزه روان‌شناختی در بهداشت و درمان، پیشگیری و آموزش در حوزه نظارت بر سلامت غذایی و مراکز توزیع، پیشگیری در خصوص تهدید خطرات شیمیایی و مسمومیت‌ها و همچنین آموزش خود مراقبتی در حوزه بهداشت فردی و اجتماعی، تأکید کرد.

وی سواد رسانه را از دیگر الزامات مورد توجه دست‌اندرکاران حقوقی دانست و گفت: امروزه فضای مجازی و فقدان سواد رسانه، بستری برای بروز تخلفات و جرایم است که توجه به آن، بیش از پیش، مورد انتظار است.

Share